Mistä kavereita?

blaaablaaaa

Olen vasta muuttanut Jyväskylään ja en tunne täältä oikeastaan ketään työkavereideni lisäksi. Kertokaapa hyviä vinkkejä, missä voisi tutustua mukaviin uusiin ihmisiin :)! Uusia harrastuksia olen toki miettinyt, mutta sopivia ei ole oikein löytynyt (joku liikunta kiinnostaisi, mutta jäsenyydet eivät innosta). Baareissa en tykkää luuhata yhtään ja työkavereitten kanssa emme vietä vapaa-aikaa. Muutenkin olen suht ujo ja toisinaan minun on hankala tutustua ihmisiin. Kuitenkin olisi kiva, kun olisi edes jotain sosiaalista elämää :D. Apua apua, tehtävä on mahdoton(ko)!

20

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella

      Jyväskylässä on vaikea löytää ystäviä jos ei baarit kiinnosta.

    • alkolla kavereita

      Jos olet ujo ja miespuolinen etkä käy baareissa niin mahdollisuutesi tutustua kehenkään on pyöreät 0.

      • blaaablaaaa

        Eikö Jyväskylässä oikeasti voi tutustua uusiin ihmisiin kuin baareissa? Mitenhän sukupuoli vaikuttaa kavereiden löytämiseen? Mutta olen siis nainen. Onko mahdollisuuteni siis enemmän kuin pyöreät 0 vai mennäänkö jo miinukselle?


      • Naisena...
        blaaablaaaa kirjoitti:

        Eikö Jyväskylässä oikeasti voi tutustua uusiin ihmisiin kuin baareissa? Mitenhän sukupuoli vaikuttaa kavereiden löytämiseen? Mutta olen siis nainen. Onko mahdollisuuteni siis enemmän kuin pyöreät 0 vai mennäänkö jo miinukselle?

        voit valita ihan sopivan näköisen vastaantulevan miehen, joka miellyttää itseäsi, moikkaat iloisesti ja kysyt että lähetäänkö kahville... jäätelölle... letulle... siitä se alkaa ilman turhia jorinoita (ehkä hieman liioiteltuna)

        Riippuu tietysti ulkonäöstäsi, miten onnistut, mutta, jos se on riittävä, niin varmasti saat kenet haluat...


      • löytyyvaikkamistä.
        blaaablaaaa kirjoitti:

        Eikö Jyväskylässä oikeasti voi tutustua uusiin ihmisiin kuin baareissa? Mitenhän sukupuoli vaikuttaa kavereiden löytämiseen? Mutta olen siis nainen. Onko mahdollisuuteni siis enemmän kuin pyöreät 0 vai mennäänkö jo miinukselle?

        Kyllä voi itsekin joskus alan juttelemaan vaikka kaupan jonossa ihmisten kanssa. Mutta persoonasta kiinni että miten sosiaalinen on, että voitko alkaa puhumaan tuntemattomien kanssa.

        Aamullakin jotain kun tuli koiria taluttava tyttö vastaan, niin katsoin että pieniä koiria, jotain siinäkin tuli jututtua, tuli vastaan, niin katoin niitä koiria, kun pieniä pentuja jotka haluavat tutustua ihmisiin.


    • awefawqfe

      Sitten on tietty jotkut seurakunnan jutut, jos sellainen kiinnostaa.

    • kannattiko

      miksi muutit tänne?

    • _hups_

      itse olen kans n.kk sitten muuttanut jkl:ään. kaupunki osittain vieras ja muutama kaveri tääl jo on työkavereita.... Mutta lisää tuttavuuksia kaipailen...
      Suht ujo olen minäkin ja miettinyt myös ryhmäliikuntajuttuja mutta itse jäsenyydet ei kiinnosta...

    • Jos ei baarit kiinnosta niin pistä kiinnostamaan ja saat tuttuja.

    • Ujo ja baareista ja seurakunnan systeemeistä kiinnostumaton olen minäkin. Tänne pitäisi perustaa joku ujojen ihmisten kohtaamispaikka, jossa ujot ja yksinäiset ihmiset voisivat tutustua toisiinsa.

    • ja re

      Sie oot KAURIS horoskoopiltas! Ei mullakaan ole kun 3 kaveria täällä mut parisuhde pilaa ihmisiä niin ei ole niistäkään iloa.j Paljos sulla on ikää? Kysyy 23v opiskelija?

    • Alla H.

      Ehdottomasti kannataa tutustua illan hämärtyessä vaikkapa Kuokkalan keskustaan tai tuonne Pupuhuhdan nurkille. Kyllä sieltä aina kamuja
      löytyy, pimeässä ei ole niin tarkkaa tuolla perimälläkään, kaikki on niin mukavia että.

    • Entinen hoidokki

      Kangasvuorta voi suositella samaan syssyyn.

    • N22Mme

      Elähän nyt.. Itse muutin neljä vuotta sitten Jyväskylään ja olen huomannut kans ettei täällä ole kovin helppoa tutustua kehenkään. Kaikilla on kiire joka paikkaan, eikä kukaan vaivaudu tutustumaan kun alitajuntaisesti jo ajattelee, että "Nooh, se on vaan yks ohikulkija tuokin, mitä tarkemmin tutustumaan kun täällä tulee vastaan ja menee ohi vielä tuhansia muitakin ihmisiä.." Eli jos naamavärkki ei heti ensikättelyssä miellytä, on turha toivoa jälleennäkemistä. Baareissa minua ei huvita käydä ja sellaisia harrastuksia ei ole joissä näkisi ihmisiä. Edes kunnollista miestä ei ole täältä löytynyt etsinnöistä huolimatta, kaikki lipeviä retkuja ja pettureita vaikka mitä väittäisivät.

      • kaverin kaveri

        Sinunlaisesi eivät kyllä koskaan saa kavereita. Minä itse olen saanut taas paljon kavereita, ja pari ystävää, ihan vaan olematta tuputtamatta itseäni.

        Täällä ei pidetä todellakaan liian "kaveri riippuvaisista" ihmisistä. ota vähän välinpitämättömämpi asenne ja huomaat, ettei kaverin saanti olekkaan niin kummoinen homma. Ellet sitten ole ihmistyyppiä "Muut väärässä, minä oikeassa" :)


    • Keski-Suomalaisiin on TODELLA VAIKEA TUTUSTUA! Itse muutin kans Savon suunnilta Jkl:ään tos heinäkuussa, eikä voi puhua että edes työtoverit olisivat kovinkaan läheisiä.. En juokse baareissa, enkä perusta mistään liikunta jutuista mihin pitää liittyä ja maksella jäsenmaksut jne jne.. Paitsi jos joskus joku perustaa liikunta ryhmän todella huonokuntoisille, minne ilkeäisin minäkin lähteä matkaan. perseestä tällaiset ihmisten ennakkoluulot ulkonäön perusteella!

    • JKL 81

      Tuskin kukaan nyt kieroihin savolaisiin haluaa tutustua, suotta syytät Jyväskyläläisiä.

      • Ettei vain olisi yleistämistä havaittavissa?


    • -

      Jos liikunta kiinnostaa, niin onhan niitä muitakin vaihtoehtoja kuin liikuntakeskukset. Erilaisia peruskursseja monissa eri lajeissa (esim. kamppailulajit) alkanee taas vuoden vaihteessa. Kansalaisopisto tarjoaa erilaisia kursseja, kevään kurssiesite varmaan tulee jakoon marraskuun aikana. Sieltä löytyy muutakin kuin liikuntaa, jos kiinnostaa.

      Ei saa syyttää jyväskyläläisiä, vaan ylipäätään suomalaista luonnetta. Ei ole helppo saada hyviä ystäviä aikuisiällä, tuttavia kyllä ja varmaan moikkaustuttuja syntyy helpostikin. Vie aikaa syventää tällaisia ystävyyssuhteita sille tasolle, että lähdetään vaihtamaan puhelinnumeroita ja tekemään yhdessä jotain. Se on vaan hyväksyttävä.

      Muista myös erilaiset järjestöt ja niiden vapaaehtoistoiminta, seurakuntien lisäksi on paljon muutakin. Katso vaikka linkki
      http://www.kssotu.fi/versova/media/VAPAAEHTOISEKSI.pdf

    • Roskapostiton robott

      Mee Feisbuukkiin, siel on yhelläkin "kaverilla" yli 300 kaveria!! Eiks oo makeeta? Se on tosi suosittu!!!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5172
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      257
      4248
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      64
      3848
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      139
      2227
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      24
      1589
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      63
      1280
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      959
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      32
      872
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      857
    Aihe