Kaukana sijaitseva kohdunsuu ja lapsettomuus

Ainako lapseton?

Meillä selittämätöntä lapsettomuutta takana yli 3 vuotta. Itsellä todella kovat kuukautiskivut, josta johtuen olen epäillyt endometrioosiakin. Asiaa ei ole kuitenkaan sen kummemmin tutkittu esim. laparoskopiaa ei ole tehty. Olemme hoidossa julkisella puolella ja tällä viikolla tehtiin tauon jälkeen 2. inseminaatio Puregonilla avustettuna (saaliina 1 hyvä munarakkula). Pregnyl pistettiin inssin yhteydessä. Inseminaatiota tehdessä lääkäri ei meinannut löytää/nähdä kohdunsuuta millään ja välineillä vääntely sattui todella paljon. Lopulta piti ottaa käyttöön vielä pinsetit, jotta hän sai kohdunsuun auki. Kaikesta tästä aiheutui 2 päivää kestänyttä veristä vuotoa.
Voisiko tässä lapsettomuudessamme olla jotakin syytä kaukana sijaitsevalla kohdunsuulla? Ja kannattaako tehdä vielä 3:s inseminaatio ennen IVF-jonoon siirtymistä?

1

308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi!

      Kaukana sijaitseva kohdunsuu ei ole syynä lapsettomuuteen, mutta taustalla voi olla endometrioosia. Endometrioosissa löytyy usein kohdun takaa lantionpohjalta endometrioosipesäkkeitä, jotka voivat aiheuttaa kiinnikkeitä ja muuttaa anatomiaa. Tällöin kohdun kaulakanavan liikuttelu ja yhdynnät ovat usein kivuliaita.

      Jos lapsettomuutta on takana jo yli kolme vuotta, hoitopaikassasi varmaan siirrytään varsin ripeästi jo tehokkaampiin hoitoihin. Käytännössä inseminaatioita ei ole tehty kolmea enempää.

      Hyvää jatkoa teille,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6768
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      100
      1928
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1507
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe