Ubuntua on nyt kehitetty useia vuosia ja edelleen vuonna 2011 polttosofta Brasero toimii aivan päin h elvettiä. Poltin yhden imagen CD:lle ja polton jälkeen suljin ohjelman. Nyt sitten tulikin tarve polttaa muutama tiedosto levylle mutta Braseropa kaatuu ennenkä edes käynnistyy kunnolla eli kun ikonista klikkaa niin alapalkissa välähtää ohimennen.
Ubuntu. LTS. Vuosi 2011.
Ubuntu ei vieläkään toimi kunnolla
19
306
Vastaukset
- Turhatuminen
Jaa ei se näköjään tuo edes poltettua levyä näkyviin, ikoni katoaa vaikka asema ihan onnistuneesti lukee/tunnistaa levyn.
Ilmassa on jälleen toisenmerkkiseen ja tyyppiseen käyttikseen vaihtaminen. Ehkä jo seuraavassa LTS:ssä homma toimisi.- Turhautuminen
Okei kirjauduin ulos ja sitten takaisin niin nyt Brasero käynnistyy eli onko Ubuntussa joku ominaisuus että yks onnistunut poltto per kirjautumissessio?
Se on varmaankin sitten Red Hat Enterprise, Debian tai Suse Enterprise Desktop. Windows, Android ja Mac OS X ovat vastaavalla tavalla bugisia.
- Just joo
Mitäs tekemistä Ubuntulla ja Braserolla on keskenään.
Brasero on Gnome projektin ohjelma:
http://projects.gnome.org/brasero//index.html- Turhautuminen
Sitä että Brasero tulee Ubuntussa vakiona ja on tullut jo kauan.
Mitäs tekemistä Internet Explorerilla on Windowsin kanssa? - Turhautuminen
Turhautuminen kirjoitti:
Sitä että Brasero tulee Ubuntussa vakiona ja on tullut jo kauan.
Mitäs tekemistä Internet Explorerilla on Windowsin kanssa?Tämmönen näköjään sitten vielä:
http://aijaa.com/v.php?i=003988974081.png
Kaikenlaista. Ei sillä että tuo olisi tärkeä juttu mutta kun tuntuu ettei tämmöset perusjututkaan toimi kunnolla tai ollenkaan. - Turhautuminen
Turhautuminen kirjoitti:
Tämmönen näköjään sitten vielä:
http://aijaa.com/v.php?i=003988974081.png
Kaikenlaista. Ei sillä että tuo olisi tärkeä juttu mutta kun tuntuu ettei tämmöset perusjututkaan toimi kunnolla tai ollenkaan.Levyä ei voi poistaa mutta se kuitenkin pitää poistaa että homma jatkuu? Loogista.
Turhautuminen kirjoitti:
Levyä ei voi poistaa mutta se kuitenkin pitää poistaa että homma jatkuu? Loogista.
Ubuntussa näköjään otettu mallia Windowsista. Sehän on surullisen kuuluisa tuollaisista virheilmoituksista.
Mac OS X eroaa kyllä näistä kolmesta edukseen virhetilanteissa, että opastaa käyttäjiä hyvin. Sen ongelma kyllä on se epävakaus.
- hohoijjaa........
Hohhoijaaa... tuttu tilanne. Noihin sitä sai tuttua ubuntu kuukausina ja moniin muihin samanlaisiin kaatumisiin.
Mutta en odottanutkaan ilmaiselta mitää extrahyvää, joten siinähän ne illat vierähti noita korjaillessa.
No nyt on seiska kehissä ja nuo ajat ovat enää pelkkä painajainen - niin mainio on Windows-7 Home Premium. Tai mikä tahansa Windows, vaikka XP!Windowsin CD:n poltto bugittaa vielä pahemmin. Aina menee imagen kirjoitukset perseelleen sillä.
Itse käyttänyt K3B:tä jo iät ja ajat ILMAN ongelmia... Ei ole ollut väliä, onko ollut Slackware, SuSE, (K-X-L)Ubuntu, Debian.......
- 25
LTS ei tarkoita vakaata. Ubuntu on Ubuntu.
- ...---...
Niin - ubuntussahan toimii kaikki heittämällä - niinkuin näkyy! Heh heh heh....
'kehittynyt versio' ja kaikkea muuta satua.Toimiihan tuo. Siinä näkyy olevan bugi.
Ajatteles sitä kun Windowsissa ei vieläkään toimi CD:n kirjoitus edes noin hyvin. Mac OS X:ssä se tuntuu toimivan mutta on oudon hankalaa.
- ubuntu-käyttäjä
Mitä väliä sillä on jos et saa braseroa toimimaan? Sen ei ei tarvitse toimia koneessasi. Käytä jotakin muuta poltto-ohjelmaa, niitä löytyy kyllä pakettivarastosta.
- 18
Suosittelen Nero Linux 4. Toimii kaikkien asemien kanssa. Eikä maksa paljoa.
- -------
Ilmainen pitää ubuntuun olla - ihan vain periaatteessa.
Varmaan kertoo päätteessä mikä meni pieleen. Tuollaisia bugeja on yleisesti käyttöjärjestelmissä joita suunnataan myös kuluttajille. Esim. Windows, Android ja Mac OS X ovat vastaavaa laatua eivätkä vieläkään "toimi kunnolla".
- monta hylsyä
k3b käyttöön. Näin minä olen aina tehnyt, muuten tulee hylsyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83814189Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553123Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy732559Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251680Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701595Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821580Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171220Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.501103- 621066
- 94998