Ubuntua on nyt kehitetty useia vuosia ja edelleen vuonna 2011 polttosofta Brasero toimii aivan päin h elvettiä. Poltin yhden imagen CD:lle ja polton jälkeen suljin ohjelman. Nyt sitten tulikin tarve polttaa muutama tiedosto levylle mutta Braseropa kaatuu ennenkä edes käynnistyy kunnolla eli kun ikonista klikkaa niin alapalkissa välähtää ohimennen.
Ubuntu. LTS. Vuosi 2011.
Ubuntu ei vieläkään toimi kunnolla
19
287
Vastaukset
- Turhatuminen
Jaa ei se näköjään tuo edes poltettua levyä näkyviin, ikoni katoaa vaikka asema ihan onnistuneesti lukee/tunnistaa levyn.
Ilmassa on jälleen toisenmerkkiseen ja tyyppiseen käyttikseen vaihtaminen. Ehkä jo seuraavassa LTS:ssä homma toimisi.- Turhautuminen
Okei kirjauduin ulos ja sitten takaisin niin nyt Brasero käynnistyy eli onko Ubuntussa joku ominaisuus että yks onnistunut poltto per kirjautumissessio?
Se on varmaankin sitten Red Hat Enterprise, Debian tai Suse Enterprise Desktop. Windows, Android ja Mac OS X ovat vastaavalla tavalla bugisia.
- Just joo
Mitäs tekemistä Ubuntulla ja Braserolla on keskenään.
Brasero on Gnome projektin ohjelma:
http://projects.gnome.org/brasero//index.html- Turhautuminen
Sitä että Brasero tulee Ubuntussa vakiona ja on tullut jo kauan.
Mitäs tekemistä Internet Explorerilla on Windowsin kanssa? - Turhautuminen
Turhautuminen kirjoitti:
Sitä että Brasero tulee Ubuntussa vakiona ja on tullut jo kauan.
Mitäs tekemistä Internet Explorerilla on Windowsin kanssa?Tämmönen näköjään sitten vielä:
http://aijaa.com/v.php?i=003988974081.png
Kaikenlaista. Ei sillä että tuo olisi tärkeä juttu mutta kun tuntuu ettei tämmöset perusjututkaan toimi kunnolla tai ollenkaan. - Turhautuminen
Turhautuminen kirjoitti:
Tämmönen näköjään sitten vielä:
http://aijaa.com/v.php?i=003988974081.png
Kaikenlaista. Ei sillä että tuo olisi tärkeä juttu mutta kun tuntuu ettei tämmöset perusjututkaan toimi kunnolla tai ollenkaan.Levyä ei voi poistaa mutta se kuitenkin pitää poistaa että homma jatkuu? Loogista.
Turhautuminen kirjoitti:
Levyä ei voi poistaa mutta se kuitenkin pitää poistaa että homma jatkuu? Loogista.
Ubuntussa näköjään otettu mallia Windowsista. Sehän on surullisen kuuluisa tuollaisista virheilmoituksista.
Mac OS X eroaa kyllä näistä kolmesta edukseen virhetilanteissa, että opastaa käyttäjiä hyvin. Sen ongelma kyllä on se epävakaus.
- hohoijjaa........
Hohhoijaaa... tuttu tilanne. Noihin sitä sai tuttua ubuntu kuukausina ja moniin muihin samanlaisiin kaatumisiin.
Mutta en odottanutkaan ilmaiselta mitää extrahyvää, joten siinähän ne illat vierähti noita korjaillessa.
No nyt on seiska kehissä ja nuo ajat ovat enää pelkkä painajainen - niin mainio on Windows-7 Home Premium. Tai mikä tahansa Windows, vaikka XP!Windowsin CD:n poltto bugittaa vielä pahemmin. Aina menee imagen kirjoitukset perseelleen sillä.
Itse käyttänyt K3B:tä jo iät ja ajat ILMAN ongelmia... Ei ole ollut väliä, onko ollut Slackware, SuSE, (K-X-L)Ubuntu, Debian.......
- 25
LTS ei tarkoita vakaata. Ubuntu on Ubuntu.
- ...---...
Niin - ubuntussahan toimii kaikki heittämällä - niinkuin näkyy! Heh heh heh....
'kehittynyt versio' ja kaikkea muuta satua.Toimiihan tuo. Siinä näkyy olevan bugi.
Ajatteles sitä kun Windowsissa ei vieläkään toimi CD:n kirjoitus edes noin hyvin. Mac OS X:ssä se tuntuu toimivan mutta on oudon hankalaa.
- ubuntu-käyttäjä
Mitä väliä sillä on jos et saa braseroa toimimaan? Sen ei ei tarvitse toimia koneessasi. Käytä jotakin muuta poltto-ohjelmaa, niitä löytyy kyllä pakettivarastosta.
- 18
Suosittelen Nero Linux 4. Toimii kaikkien asemien kanssa. Eikä maksa paljoa.
- -------
Ilmainen pitää ubuntuun olla - ihan vain periaatteessa.
Varmaan kertoo päätteessä mikä meni pieleen. Tuollaisia bugeja on yleisesti käyttöjärjestelmissä joita suunnataan myös kuluttajille. Esim. Windows, Android ja Mac OS X ovat vastaavaa laatua eivätkä vieläkään "toimi kunnolla".
- monta hylsyä
k3b käyttöön. Näin minä olen aina tehnyt, muuten tulee hylsyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1186864Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam474552Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723692Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272744Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282431Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221906Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2001428Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191224Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on371032- 88888