Raskauden jälkeinen painonpudotus

uhmaikä.on.paras.ikä

Jo alkuraskaudessa mahani turposi. Olin todella suuren kokoinen, ja synnytyksen jälkeen sairaalaan jäi 16 kg. Tämän jälkeen vielä laihdutin itseni normaalipainoiseksi.

Ongelmani onkin, että kärsin todella massiivisista raskausarvista, eli mahani on "repeytynyt" oikeasta lonkasta vasempaan ja rintojen alta aivan häpyluun korkeudelle. Toisin sanoen mahani on pelkkää raskausarpea. Tällöin laihtumisen tuloksena olikin kiinteytymätön maha, joka muistuttaa lähinnä tyhjää muovipussia.

Tämä ei minua normaalielämässä haittaa, mutta jo kaksi kesää pimeäuintia harrastaneena olisin valmis muovipussistani luopumaan.

Ongelmana onkin se, että minkälainen leikkaus olisi tarpeen ja onko leikkauksen jälkeinen kipuilu kuinka voimakasta? Perussairauksina kärsin fibromyalgiasta (jonka takia olen todella kipuherkkä) ja migreenistä. Hermosärkylääkkeiden lisäksi käytän depressiolääkkeitä.

Kiitän todella paljon asiallisista vastauksista!

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos kysymyksestäsi. Kysymykseen voisi tulla vatsan muotoiluleikkaus tai pelkästään ihoylimäärän poisto vatsalta esim rasvaimulla. Voisit tulla käymään plastiikkakirurgisen sairaanhoitajan maksuttomalla vastaanotolla. Hinnat ovat alkaen rasvaimu 2900 e ja abdominoplastia 5200 e.

      Ystävällisin terveisin

      plastiikkakirurgiset sairaanhoitajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe