en jaksa enää kauaa

toivon et otatte kantaa tähä asiaan, koska ite en yhtää tiiä mitä mun pitäs tehä. Mul on kaikkial muualla hyvä olla, paitsi omassa himassani. Jokaikinen minuutti mun äiti ettii jotai syytä naljailla mulle, ja tuottaa mulle pahan mielen. Mul on todettu keskivaikee masennus, mut vittuako se mu porukoita kiinnostaa... Äiti sanoo vaan, et 'pilaa elämäs iha rauhassa, mut älä anna sen vaikuttaa meihi muhi!'
AUTTAKAA, MITÄ MÄ OIKEE TEEN ?

10

472

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tytsi 32v

      saatko apua masennukseesi jos et hae sitä olisko mahdollista asua jonkin aikaa muualla kenties sukulaisten luona vanhempasi tarvitsevat jonkin sortin opastusta siihen miten kohdella masentunutta. sillä et ole pilannut elämääsi millään tavoin tsemppiä...kyllä kaikki vielä hyväksi muuttuu.

    • mävain:)

      Kannattaa hakee jotai kunnollista aikuisen tukea tohon, koska masennus on tosi paskamainen tauti. Outo juttu, et sun vanhemmat käyttäytyy tolleen vaikka sulla on diagnoosi. Kannattaa kuitenki mennä mahollisimman pian jolllekki kuraattorille tms muulle puhumaa kuinka saisit masennuksen pois ja olla taas ilonen :)

      tsemppiä, oikeesti!

    • hei te ootte iha oikeessa! mut joo, oon yrittäny päästä pois ees väliaikasesti, mut ei äiti suostu, se sanoo vaa et 'olisit kiitolline et sulla ylipäätänsä on koti'! viimeks tänää se sano et ' sä oot vaa murrosikänen, paskamaine teini, koittasit vähä ryhdistäytyy!' etjuu, en kylläkää enää jaksa välittää tollasista kommenteista, ku saan kuunnella niitä iha kokoaja .... tuntuu vaa et ei auta muu ku oottaa viel sen verra et pääsen itekseni muuttamaa pois kotoo, ehk viimestää sillo kaikki menis vähä paremmin...

    • IHMISVIHA

      Et ole ainoa.
      Minäkin tahtoisin olla muualla kuin kotona. Minulla on vain asiat pahemmin. Minä en saa edes pelata tai käydä kavereilla!!! Mun vanhemmat elävät vieläkin jotain vitun 70-lukua ja kuvittelevat että olen joku 5 vuotias kersa joka ei saa tehdä mitään!!!!
      Koulukin kärsii kun olen niin masentunut!! Mutta jos kerron sen heille niin ne sais jonkun vitun kohtauksen ja alkas huutamaan mulle!!! Siksi en uskalla kertoa mistään ongelmistani.

      Olen alkanut vihaamaan ihmisiä, koska lähes joka ikinen ihminen on kiusannut ja pettänyt minua!!
      Olen jättänyt pari kohtaa kirjoittamatta tulevaisuudestani, koska ne on niin karmeita.

    • Tsemppiä!

      Kannattaa mennä nyt sanomaan jollekin koulun kuraattorille tai terkkarille tms!
      Voit vaikka heiltä kysyä olisiko mahdollista päästä johonkin klinikalle tms ja palata opintojen äärelle myöhemmin kun masennus ensin hellittää. Varmasti koulussa ymmärtävät jos sulla on kerta ihan diagnoosit ja kaikki.

      Teini-ikä on oikeesti kauheeta ja stressaavaa aikaa, mutta se hellittää kun pääsee isona omilleen rakentamaan omaa elämää, mä lupaan! :)
      Mulla on kaveri joka kans kärsi masennuksesta kun oltiin lukiossa ja hän meni 3 kuukaudeksi sellaiselle klinikalle asumaan. Hänellä oli siellä oma huone ja psykiatrit päivystivät 24h aulassa. hän asui siellä toisten nuorten kanssa ja he kävivät terapia-istuntoja yhdessä ja myös yksityisesti psykiatrien kanssa. Myös me käytiin kaverin kanssa usein häntä moikkaamassa, mikä psykiatrien mukaan nopeutti hänen paranemis-prosessiaan.
      -> Siitä on nyt 6 vuotta ja kaverillani on lääkitys jonka hän ottaa joka päivää ja elää muuten ihan normaalia, onnellista elämää. :)

      Apua löytyy varmasti, oot tosi vahva ihminen kun joudut kuuntelemaan tollaisia kommentteja kotona mutta et silti luovuta! Pyydä vaan rohkeasti apua, kaikki muuttuu vielä hyväksi! Tsemppiä! :)

    • banaanikärpänenzz

      Et ole ainoa itselläni on ihan samantyyppinen tilanne. Äiti naljailee ja haukkuu päivittäin minua. "Vitun murkku, olisit onnellinen että sinulla on näin hyvät ja parhaat vanhemmat. Miksi olet noin helvetin huolimaton paskainen sika!". Ei oikein hyvältä tunnu. Jatkuvasti etsii hänkin syitä, joiden avulla voisi haukkua minua. MInulla ei ole masennusdiagnoosia, mutta mielestäni olen kyllä masentunut. Ainoa paikka, jossa on paha olla on tosiaan koti tai sitten jos vain joudun olemaan vanhempieni kanssa jossain yhdessä (esim. mökkireissut). Koulupsykologille menin viime viikolla juttelemaan, saa nähdä miten tässä käy. On muitakin ongelmia, kotona ja koulussa..

    • tintti.maria

      Hei, olet rohkea kun kerrot avoimesti tilanteestasi! Se kertoo että sinulla voimia selvitä siitä. Äitisi käytös ei ole oikeutettavaa. Sellaista ei tervitse hyväksyä. (ehkä äidilläsi on jotain henkilökohtaisia ongelmia joita purkaa muihin?)
      Jokaisella lapsella, myös teinillä pitää olla mahdollisuus tasapainoiseen ja henkisesti turvalliseen kotielämään.
      Oletko keskustellut asiasta kouluterveydenhoitajan ja kuraattorin tai koulusosionomin kanssa? Jos he eivät auta, hae rohkeasti apua terveyskeskuksesta.Pyydä keskusteluaikaa psykologin kanssa. Lähetteen saat koululääkäriltä. Lastensuojelusta saa myös apua.( Katso kotikaupunkisi nettisivuilta yhteystiedot) Kerro että kotona on vaikeata, kerro tarkasti syyt. Onko sinulla joku sukulainen tai perhetuttu, aikuinen, johon voit luottaa? Juttele heidän kanssaan asiasta. ÄLÄ LUOVUTA ennenkuin saat apua tilanteeseen. Tsemppiä!

    • kiitos iha älyttömästi teille kaikille!

    • yritää auttaa

      muru et oo pilannu sun elämää karkaa kotoo jonnekin sukulaiselle sen pitäis saada äitis uskoo et sul ei oo kaikki hyvin ja et tarviit apuu voimia!!!!!!!!

    • Ihana kuulla, että asiat ovat etenemässä! Toivottavasti tilanne kotona helpottuu pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      849
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      720
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      526
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      445
      511
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    15. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      31
      476
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe