hupsista heijjaa, kävin terassil ja aistin et kylmä on, vaati viel havainnon mittarista että totta se on.
Missään koskaan , sääennusteis ei tämmöstä luvannu.
Hei kuulkaa, se on talvi ny!
Pakkasta -15
17
89
Vastaukset
- rygseck
Täälläki alko illal pakastaa =)
Oliki somaa ajella tuolta pääkaupunkiseudulta kotii ku maisema alko muuttumaan timanteiksi...
Vilkasin äsken mittariin - näytti 5 . jotain (talvi talvi talvi)
Hellaan tulet ja pannu porisemaan !
Sit tarviiki lähtee kanoja kaitsemaan...Täällä -9 nyt.
Ens viikolla sit taas lämpenee.
Nyt on melko kiva pakkaskeli, pysyiskin tässä-2-10 välillä ;)
Ja lumi tuo kirkkautta päivään ;)
Laitan sulle jotain sinne suljetulle- laahustava2
anjaniina_ kirjoitti:
Täällä -9 nyt.
Ens viikolla sit taas lämpenee.
Nyt on melko kiva pakkaskeli, pysyiskin tässä-2-10 välillä ;)
Ja lumi tuo kirkkautta päivään ;)
Laitan sulle jotain sinne suljetulleSiellä tosiaan jäätyy.Ei kannata mennä ulos.Aina sama juttu kun talvi tulee niin palelee.
- rygseck
laahustava2 kirjoitti:
Siellä tosiaan jäätyy.Ei kannata mennä ulos.Aina sama juttu kun talvi tulee niin palelee.
Säilytään katsos paremmin ku on vähän viileetä =)
Mitäs olet puuhaillu täs välillä, ku ei olla "nähty" ? - laahustava2
rygseck kirjoitti:
Säilytään katsos paremmin ku on vähän viileetä =)
Mitäs olet puuhaillu täs välillä, ku ei olla "nähty" ?Etupäässä maksellut laskuja nekun ei lopu koskaan.
Täällä alkoi olla niin riitaista kirjoittajaa,et en halunnut olla moisessa mukana. laahustava2 kirjoitti:
Etupäässä maksellut laskuja nekun ei lopu koskaan.
Täällä alkoi olla niin riitaista kirjoittajaa,et en halunnut olla moisessa mukana.Ei kenenkään riitoihin tartte osallistua, ne on kahdenkeskeisiä.
Täällä voi tehdä aloituksia ja kertoo mielipiteensä
Kenenkään ei ole pakko osallistua mihinkään ;))
Luodaan parempaa huomista näin ;))))- rygseck
laahustava2 kirjoitti:
Etupäässä maksellut laskuja nekun ei lopu koskaan.
Täällä alkoi olla niin riitaista kirjoittajaa,et en halunnut olla moisessa mukana.No niin...
Sama menohan täällä on kuin siellä vanhassa paikassakin - ja on aina oleva :P
Mutta ku mukana on kosolti hyvää porukkaa, nii ei se haittaa, enää en ite ainaka oo niin herkkänahkanen ku joskus, enkä enää nii ärhäkkäkään kyl =)
On tääl sulle muitaki tuttuja - eivät kans vaan kirjota samalla nickillä ku silloin - mut ota ite selvää siit ;D - laahustava2
rygseck kirjoitti:
No niin...
Sama menohan täällä on kuin siellä vanhassa paikassakin - ja on aina oleva :P
Mutta ku mukana on kosolti hyvää porukkaa, nii ei se haittaa, enää en ite ainaka oo niin herkkänahkanen ku joskus, enkä enää nii ärhäkkäkään kyl =)
On tääl sulle muitaki tuttuja - eivät kans vaan kirjota samalla nickillä ku silloin - mut ota ite selvää siit ;DMillähän ihmeellä niistä selvää otan.On toi tsykolokin koulutus vielä pahasti kesken...mut älä mene ulos usko vaan siellä tosiaan jäätyy.
- rygseck
laahustava2 kirjoitti:
Millähän ihmeellä niistä selvää otan.On toi tsykolokin koulutus vielä pahasti kesken...mut älä mene ulos usko vaan siellä tosiaan jäätyy.
No sää muistelet, miten kukaki kirjotteli ennen ja vertaat niitä näihin nykysiin =)
Täällä on mm. yks semmonenki, ku mätkii paistinpannulla, en usko siinä voivan erehtyä =)
Pakko se on väliin uloski mennä, ei auta... selkä vääränä laahaan puita, että torppa lämpee...
Rankkaahan se on, mut ku lottoki taas meni sivusuun.
Tarkistin muuten, vieläkin -13,4 vaik kävi välillä-9 asteessa ;)))
- rygseck
Jos ei ikkunat kauheesti falskaa ni täällä on -3.9 just ny :P
Mulla vielä suvikumit autossa - tarttiskohan tehä jottai ??? rygseck kirjoitti:
Jos ei ikkunat kauheesti falskaa ni täällä on -3.9 just ny :P
Mulla vielä suvikumit autossa - tarttiskohan tehä jottai ???hehe, niin on mullakin.Tänään piti vaihtaa mut laiskuus iski, otan ton marsun tuos pihasta aamulla ajopeliks...Just kertasin sitä kauhujen paikka kesällä siel Vironpuolelle kun kaikki ikkunat oli huurus ja auto kuin kelkka sen vesipatsaan päällä ,)))
Tsiisus sentäs, on niitä vaaranpaikkoja ollu...mut kokemukset opettaa ;)))
Kaikenlaist sitä....- rygseck
anjaniina_ kirjoitti:
hehe, niin on mullakin.Tänään piti vaihtaa mut laiskuus iski, otan ton marsun tuos pihasta aamulla ajopeliks...Just kertasin sitä kauhujen paikka kesällä siel Vironpuolelle kun kaikki ikkunat oli huurus ja auto kuin kelkka sen vesipatsaan päällä ,)))
Tsiisus sentäs, on niitä vaaranpaikkoja ollu...mut kokemukset opettaa ;)))
Kaikenlaist sitä....No kerpeles =)
Eihän mullaka sit mikää kiirus oo !!!
Tääl huushollis on kyl yhet piikikkäät, mut ku ovat saattans väärän kokoset - tää kävi ilmi äsken... no ne kyl menee ladyn alle, mut vanteet tartteeki mennä sit hakeen jostai.
*potkis*
Suksetki ovat, piruvie, hankkimati...mut ei mua niin ku talvi oo mitenkä täs yllättäny *nauraa*...
Mulle riittäs tämä talvi yheksän astetta, eikä lunta.
Tai korkeintaan kymmenen senttiä. Mutta kun sitä täällä on tapana olla liki metri.
Siinä illuusiot talven suhteen häviää, ennen kun on maaliskuu.
Veneen kävin nostamassa talviteloille, oliko perjantai. Silloin vesi oli vielä sulana, nyt lienee jo rannat jäässä.
Oon ajatellut ostaa luistimet,vai onko potkukelkka turvallisempi, kun tuota ikää jo on.- Rimmir tänään
Täällä 9, oli oikein hyvä sää pestä ikkunat niin sisältä kuin ulkopuoleltakin. Ja käydä vielä kävelylläkin ennenkuin pimeys valtasi maiseman. On ollut oikein hyvä syksy. Lämmintä riittänyt eikä tuulen takia ole tarvinnut köyryssä käveleskellä.
Pakkasta oli, mutta kuinka paljon.. sitä en tiedä. Torstaista lähtien elänyt sumussa.. Hokenut vain mielessä vene, mastopukit, pressu, riittävä ilmatila, istumalaatikon kannet auki, tolukäsittely pinnoille jne.. No, onneksi vene on pressun alla. Vielä pitää tarkastaa, että kaikki on kohillaan ja lumi tulisi kätevästi itsestään alas.. joitakin viritelmiä vielä, kun noviisina kaikki ei mene kerrallaan kohdalleen.. Odotan, että rumba olisi ohi ensi viikolla ja ajatukset muuttuisivat kirkkaiksi.
Nyt saa tulla talvi, kunhan pakkaset pysyvät kohtuullisina.-9 paikkeilla , kyllä nuo rannat näytti riitteessä olevan kun uimassa käväisin. Lunta tarvis saada hiihtämistä ajatellen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684