aseksuaalisuudesta

mietinmietin

Kuulkaahan, haluaisin kysyä kirkon suhtautumista aseksuaalisuuteen. Tai yleensäkin kristinuskon.

Katolisen kirkon papit ja ortodoksipiispat ym. elävät selibaatissa, joten heidän kai pitäisi olla aseksuaaleja jossain määrin? Mutta minusta tässä on ristiriita.

Homoutta vastustetaan kirkon taholta usein sillä, että Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi ja heille seksin ja seksuaalisuuden, jota toteuttaa. Jumala siis tarkoitti seksin ja seksuaalisuuden kaikille miehille ja naisille (avioliitossa, tietenkin!). Mutta jos on aseksuaali, rikkooko Jumalaa vastaan? Miksi ja miksi ei? Loogisesti kyllä rikkoo.

Homoudessa sanotaan usein, että TAIPUMUS ei ole väärin, vaan TOTEUTTAMINEN. Onko aseksuaalisuuden kanssa sama asia? Jos ei halua seksiä tai seksi ei kiinnosta, täytyykö sitä silti harrastaa, koska Jumala antoi seksuaalisuuden lahjan.

Aseksuaalit ovat samalla logiikalla seksuaalivähemmistö kuin homotkin. Nimittäin jos ihmiset on LUOTU seksuaalisiksi (heteroseksuaaleiksi, tietenkin), aseksuaalisuus on yhtä luonnotonta ja väärää kuin homouskin. Uskovaiset kyllä osaavat kiertää tätä monella tavalla.

Kertokaas, miten nämä kaksi seksuaalivähemmistöä eroavat toisistaan, että toinen tapimus on Jumalalle ok ja toinen ei? Vai onko tässä kyse siitä, että homoudessa tehdään väärin ja aseksuaalisuudessa jätetään tekemättä oikein? Hmmmmm.

9

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei riko..Kuulemma oikean uskovaisen huipentuma on sellainen, joka ei mene naimisiin ja pyhittää elämänsä vain Jumalan palvemiseen. Tämä määrittelyn antoi Jeesus..Riettaus on syntiä ja jos panee vain omaksi iloksi, niin homous on suurta syntiä. Siinähän ei oo edes teoriassa lapsenteko mielessä..

      • mietinmietin

        Ehkäisyn kanssa harrastettu seksi on siis logiikallasi saman asteet riettautta kuin homous, koska sitä ei harrasteta lapsentekomielessä, silkasta panemisen ilosta?


      • mietinmietin kirjoitti:

        Ehkäisyn kanssa harrastettu seksi on siis logiikallasi saman asteet riettautta kuin homous, koska sitä ei harrasteta lapsentekomielessä, silkasta panemisen ilosta?

        Jos se tapahtuu avioliiton ulkopuolella..Seksihän on sallittua vain avioliitossa ja avioliitto on taas naisen ja miehen välinen..Siinä on sitä eroa. Heterotkin voivat siis syyllistyä riettauteen ja saavuttaa matkalipun Helvettiin..


    • Kyrie eleison

      Voi ei, taasko näistä seksijutuista ruvetaan jauhamaan. Ei muuten, mutta niistä on jauhettu viime aikoina niin paljon, että kerta kaikkiaan on saanut tarpeekseen. Sen lisäksi, kun avaa mtv3-sivuston lukeakseen päivän uutiset, tuputetaan pehmopornoa ja kaikkea. On kai sanottu, että sen takia siitä puhutaankin niin paljon, kaikki ovat nykyään impotentteja.

      Puhumattakaan siitä, että nyt alkaa h-asiasta jauhaminen.

      Apua! Millä tavalla te jaksatte tuota yhtä ja samaa aihetta jauhaa.

      • Pidetään aiheita yllä ja annetaan kristityille todellista tietoa heidän uskostaan...saavat sitten itse miettiä onko asiat Jumalasta vaiko ihmisten keksintöjä...ja onko eroakirkosta.fi oikea osoite..


      • Thronos

        Jos Suomessa harmaasilmäiset saisivat mennä naimisiin mutta vihreäsilmäiset eivät, ja vihreäsilmäisyyden toteuttamista (eli että katselisi niillä vihreillä silmillä) pidettäisiin jopa valtion tuella kauheana kuolemansyntinä niin miten pian sinusta tuo asia olisi loppuunkäsitelty? Ja sen jälkeenkö sitten vain vihreäsilmäisten ja niiden jotka eivät syrjintää ymmärrä pitäisi pitää suunsa ja silmänsä kiinni?

        Entäs jos itse olisit vihreäsilmäinen ja rakastuisit ja haluaisit naimisiin?

        Alistuisitko? Toivoisitko että kukaan ei puolustaisi sinua? Ettäkö hohhoijaa, herra armahda, kylläpä ne jaksavat, lopettaisivat jo...?


      • mietinmietin
        Thronos kirjoitti:

        Jos Suomessa harmaasilmäiset saisivat mennä naimisiin mutta vihreäsilmäiset eivät, ja vihreäsilmäisyyden toteuttamista (eli että katselisi niillä vihreillä silmillä) pidettäisiin jopa valtion tuella kauheana kuolemansyntinä niin miten pian sinusta tuo asia olisi loppuunkäsitelty? Ja sen jälkeenkö sitten vain vihreäsilmäisten ja niiden jotka eivät syrjintää ymmärrä pitäisi pitää suunsa ja silmänsä kiinni?

        Entäs jos itse olisit vihreäsilmäinen ja rakastuisit ja haluaisit naimisiin?

        Alistuisitko? Toivoisitko että kukaan ei puolustaisi sinua? Ettäkö hohhoijaa, herra armahda, kylläpä ne jaksavat, lopettaisivat jo...?

        Juuripa näin. Joku ymmärsi pointin ainakin.


    • mietinmietin sanoi :
      aseksuaalisuudesta
      ________________
      Tuossa Jeesus puhuu hiukan jopa tuosta aseksuaalisuudesta - ymmärtääkseni.

      Matteuksen evankeliumi:
      19:12 Sillä on niitä, jotka syntymästään, äitinsä kohdusta saakka, ovat avioon kelpaamattomia, ja on niitä, jotka ihmiset ovat tehneet avioon kelpaamattomiksi, ja niitä, jotka taivasten valtakunnan tähden ovat tehneet itsensä avioon kelpaamattomiksi. Joka voi sen itseensä sovittaa, se sovittakoon."
      _________________________________________________________
      Tuossa taas Paavali toteaa naimattomuuden hyväksi.

      1Kor :
      7:8 Naimattomille ja leskille minä taas sanon: heille on hyvä, jos pysyvät sellaisina kuin minäkin;
      7:9 mutta jos eivät voi itseään hillitä, niin menkööt naimisiin; sillä parempi on naida kuin palaa.
      _________________________________________________________
      Aseksuaalisuus näyttäisi olevan sallittu ominaisuus ja siinä ei jätetä tekemättä
      jotakin oikein tai ei ainakaan tehdä mitään syntiä.

    • Jos seksi ei kiinnosta, ei sitä ole suinkaan pakko harrastaa. Jumala ei ole luonut meille määräyksiä, joita on noudatettava tai Hän suuttuu. Hän on antanut ohjeita hyvään elämään meitä suojellakseen ja auttaakseen. Hän on antanut rakkauden lahjan ja onnellinen se, joka löytää Jumalan rakkauden ja ihmisten välisen rakkauden. Hän on antanut seksuaalisuuden lahjan ja siitä on lupa nauttia. Se ei kuitenkaan ole väärin Jumalaa kohtaan, jos ei tunne seksuaalista vetovoimaa. Eikä se ole väärin Jumalaa kohtaan jos tuntee seksuaalista vetovoimaa toista tasavertaista ihmistä kohtaan. Tällä tarkoitan siis sitä, ettei seksi kuulu ihmissuhteisiin lasten kanssa.

      pappi Sonja

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3034
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1887
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1531
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1464
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      87
      1275
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      101
      1074
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1068
    Aihe