OO:n calc

Tein taulukkoa jossa oli tietoa vuosittain päivämäärineen muodossa XX.XX.XXXX. Kopioin taulukon sen takia että saan eri vuosien asiat eri taulukkoihin. Kuitenkin pvm:t ja vuodet olivat heittäneet päin h----toa. Pvm siirtyi yhden päivän taaksepäin, kk. pysyi samana, mutta vuosiluku siirtyi 4 (neljä) vuotta taaksepäin!. Eihän tällaiseen taulukko-ohjelmaan voi mitenkään luottaa. Käyttis on WinXP.
Pitäisikö pvm:t sijoittaa tekstinä taulukkoon, vai miten teen?

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyse on todennäköisesti lähde- ja kohdetaulukkojen erilaisista nollapäivistä. Esimerkiksi Excel lisää "kummituskarkauspäivän" vuodelle 1900. Syyksi väitetään virheen toistamisen tärkeyttä:
      "Microsoft Excel käsittelee vuotta 1900 kuitenkin karkausvuotena, jotta se on yhteensopiva muiden ohjelmien kanssa. "

      Ja kun Excelin nollapäivä on vuodella 1.1.1900 (muistaakseni) ja Openofficen 30.12.1899, niin pieni virhe syntyy helposti kopioitaessa päivämääriä (jotka ovat koneella nollapäivästä laskettuja juoksevia numeroita).

      Kannattaa ainakin tarkistaa, kuinka nollapäivät ovat määriteltyjä taulukoissa. Calc-taulukoissa voi olla myös vuodelle 1904 osuva peruspäivä.

      • Kiitoksia asiantuntevasta vastauksesta. Ensimmäisen kerran tuli eteen termi: nollapäivä. Mikä se on ja miten sen saan tarkistettua? Minulla ei ole koneessa Exceliä, johon olin töissä tottunut ja luotin siihen täysin.
        Voinhan tietysti kirjoittaa nuo pvm:t uudestaan, mutta kopiointi olisi helpompi.
        Joskus aikaisemmin kysyin tällä palstalla samoja asioita, eli tein taulukkoa, missä oli henkilöiden syntymäaikoja, muodossa esim. 11.12.19xx. Näissä kävi niin, että muutamat päivät siirtyivät edelliseen päivään, mutta kk. ja vuodet pysyivät oikeina.


      • einari5 kirjoitti:

        Kiitoksia asiantuntevasta vastauksesta. Ensimmäisen kerran tuli eteen termi: nollapäivä. Mikä se on ja miten sen saan tarkistettua? Minulla ei ole koneessa Exceliä, johon olin töissä tottunut ja luotin siihen täysin.
        Voinhan tietysti kirjoittaa nuo pvm:t uudestaan, mutta kopiointi olisi helpompi.
        Joskus aikaisemmin kysyin tällä palstalla samoja asioita, eli tein taulukkoa, missä oli henkilöiden syntymäaikoja, muodossa esim. 11.12.19xx. Näissä kävi niin, että muutamat päivät siirtyivät edelliseen päivään, mutta kk. ja vuodet pysyivät oikeina.

        Ohjeesta löytyy tuolla termillä.


    • Löytyihän se nollapäivä, kiitos vaan. Saa nähdä kun huomenna avaan koneen, ovatko päivämäärät kohdallaan.

    • Entinen OO käyttäjä

      Unohtakaa moinen Open Office! Microsoftin Office on keksitty. OO toimii päin helvettiä ja jumittaa

      • Minkälaisia kokemuksia sinulla on OO:n ohjelmista? Pelkästään kielteisiä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3207
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2907
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2256
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2169
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      36
      1416
    Aihe