Mies täyttää pääsiäisen tienoilla pyöreitä ja on aina halunnut Puolaan, mikä taas minulle on aivan tuntematon kohde. Ja yllätyskin oli suuri, ettei kaikki matkatoimistot niin vaan tee sinne matkoja.
Ajattelin ihan turvallisesti valmismatkaa ja ainakin keskitysleiri-reissua. Kuka tällaisia järjestää ? Millaisia tuomisia kannattaa hankkia ? Hintatasoa ?
Ekaa kertaa Puolaan
2
463
Vastaukset
Suosittelen Krakovaa, se on kaunis kaupunki, jossa näkemistä ja tekemistä riittää useammaksi päiväksi. Ja sieltä on helppo mennä itsekin bussilla keskitysleireille. Bussi vie suoraan Auschwitziin (toisin kuin juna) ja sieltä pääsee bussilla Birkenaun leirille. Retkeen on syytä varata koko päivä.
Me lennämme pääsiäisenä Varsovaan (lennot alle 90€/hlö), josta siirrymme junalla Krakovaan. Loman aikana on tarkoitus käydä keskitysleireillä, ehkä myös Zakopanessa tai jossain muussa mukavassa kaupungissa.
HIntataso on suomalaisesta näkökulmasta edullinen, ravintolat ovat laadukkaita ja valinnanvaraa riittää, tavarataloja on useita.
Omista kokemuksistani voit lukea täältä (katso myös kuvat osiosta Photos):
http://my.opera.com/illusia.finland/blog/krakova-25-6-9-7-2009- paljon kiitoksia
Tästä tietopaketista ja "lähtöetapista". Kai se sitten onnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1694300Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan532460Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va232282Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581847Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3741752Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221479Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611474Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy811375Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1021307Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1571221