Mies täyttää pääsiäisen tienoilla pyöreitä ja on aina halunnut Puolaan, mikä taas minulle on aivan tuntematon kohde. Ja yllätyskin oli suuri, ettei kaikki matkatoimistot niin vaan tee sinne matkoja.
Ajattelin ihan turvallisesti valmismatkaa ja ainakin keskitysleiri-reissua. Kuka tällaisia järjestää ? Millaisia tuomisia kannattaa hankkia ? Hintatasoa ?
Ekaa kertaa Puolaan
2
482
Vastaukset
Suosittelen Krakovaa, se on kaunis kaupunki, jossa näkemistä ja tekemistä riittää useammaksi päiväksi. Ja sieltä on helppo mennä itsekin bussilla keskitysleireille. Bussi vie suoraan Auschwitziin (toisin kuin juna) ja sieltä pääsee bussilla Birkenaun leirille. Retkeen on syytä varata koko päivä.
Me lennämme pääsiäisenä Varsovaan (lennot alle 90€/hlö), josta siirrymme junalla Krakovaan. Loman aikana on tarkoitus käydä keskitysleireillä, ehkä myös Zakopanessa tai jossain muussa mukavassa kaupungissa.
HIntataso on suomalaisesta näkökulmasta edullinen, ravintolat ovat laadukkaita ja valinnanvaraa riittää, tavarataloja on useita.
Omista kokemuksistani voit lukea täältä (katso myös kuvat osiosta Photos):
http://my.opera.com/illusia.finland/blog/krakova-25-6-9-7-2009- paljon kiitoksia
Tästä tietopaketista ja "lähtöetapista". Kai se sitten onnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2893547Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard422547SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän852148Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091983Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --471882Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂311677Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1291504Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi211223Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest651167Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221151