Oregon Astoria !

Kertoisitteko mulle kyseisestä paikasta :) Sää, shoppailumahdollisuudet, biletysmahdollisuudet, onko esimerkiksi kuntosalia tai elokuvateatteria? Entä uimarantaa, ulkoilumahdollisuuksia? Millainen maasto ja minkälainen meno yleensäkkin kyseisessä paikassa on. Oon siis menossa kesäksi tuonne ja ois kiva vähän sisäpiiritietoa saada jos joku viitsisi kertoa :) Varmasti joku sanoo Googlettamisesta jotain, mutta eipäs löytynyt niin oikeestaan mitään.

Kiitos jo etukäteen! :)

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täältä tietoa

      Kokeileppa etsiä täältä haulla:

      http://www.city-data.com/forum/

      Kaikki on tosin englannin-kielellä, mutta jos olet menossa tuonne niin varmaan osaat sitä tai jos et niin olisi syytä opetella.

    • Okei kiitos! :) Puhun kyllä englantia ihan sujuvasti.

    • Seaside aika hyva

      Tuo on hirvean pieni ja uninen kaupunki mutta ei kovinkaan kaukana siita, ehka parin tunnin matka on Portland joka on jo Helsinkia suurempi.

      Astoriasta etelaan pain ehka n 20 min on Seaside, jossa omasta mielestani hieno ranta. Rannalle paasee esim autolla Gearhartin kautta, eli vahan Seasiden pohjoispuolella.

      Mitaan ihmeempia biletysmahdollisuuksia ei naissa elakelaisten ja motellien ja huoltoasemien tyontekijoiden asuttamissa pikkukaupungeissa ole mutta itselle tuo rannikko on ollut suosikkipaikka viime 10 vuoden aikana vaikka olen asunut usean tunnin ajomatkan paassa.

      Portland ehka on enemman biletys-paikka, eli suurkaupunki, nuorille jos sinne asti voit matkustaa.

    • eijaksarekata

      Hiljainen paikka, tullut kerran käytyä siellä ~vuonna 2001. On siellä peruspalvelut olemassa mutta paljon muuta ei juurikaan.

      Sen sijaan ulkoilemisesta pitävät varmasti viihtyvät siellä, lähellä paljon luonnonpuistoja ja toki myös rantaviivaa. Kesällä säät on varmasti mukavat toisin kuin talvella. Lisäksi tuolloin on kaupungissa hieman enemmän eloa juurikin turistien takia/ansiosta.

      Googlettamisesta sanoisin että kokeile myös mm. Google Maps ja Streetview, pääset vähän paremmin katsomaan miltä paikka näyttää. Lisäksi Lonelyplanetin guidea tässä:

      http://www.lonelyplanet.com/shop_pickandmix/previews/pacific-nw-oregon-coast-preview.pdf

      Kannattaa myös katsastaa Schwarzeneggerin leffa "Lastentarhan Kyttä" ennen lähtöä, se on kuvattu ko. kylässä. :)

    • Kiitos vastauksista! :) Auttoi paljon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      257
      4392
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2572
    3. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      565
      2367
    4. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      63
      2154
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      44
      1855
    6. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      42
      1781
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      108
      1735
    8. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1591
    9. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1421
    10. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      128
      1247
    Aihe