Tein itselleni karhunpalveluksen. Olen shoppaillut koulun ohella paljon ja törsännyt liikaa rahaa ruokaan. Nyt tili lähenee nollaa. Miten saan rahat vielä riittämään 3 vuodelle? Käteeni vaan tarttuu kaupasta pitsoja, sipsejä, aino/bj-jäätelöitä, joiden hinnat on pilvissä. Nyt en vaan pääse tästä irti. Painoakin tulee lisää ja kärsin tästä fyysisesti sekä psyykkisesti.
Minkälaisella budjetilla te muut opiskelijat pärjäätte? Ostatteko ikinä mitään pitsoja pizzataksista, merkkijätsejä, syöttekö ulkona...? Pitäisikö mun luopua tästä lopullisesti? Ja kuinka usein käytte kaupoissa vaateostoksien merkissä?
Miten oppisin säästämään?
talous karkasi käsistä?
54
3449
Vastaukset
- mama!
Kyllä siperia opettaa, ole huoleti. Syö pizzasi tyttöseni!
- kyllä9o8yij
nälkä opettaa vaatimattomaksi
- koettu on
Siinä vaiheessa kun tili näyttää nollaa niin opit varmasti säästämään jos et saa mistään lisää rahaa. Lisäksi alkaa opiskelu maistumaan puulta kun ei ole mitään millä mällätä.
- osaan säästää
Etkäosaakirjoittaa.
- Ei osaa säästää
"Osaan säästää" ei oikeasti osaa säästää :)
- rupla tuolla
Ei osaa säästää kirjoitti:
"Osaan säästää" ei oikeasti osaa säästää :)
-Rupla täällä,vaan miksipä viedä.Hmm,rikkinäistä saapastakaan pikasuutarille?Hmm,jos saapaskin on jäänyt.Hmm,kotiin.
- Roposet pankissa
Shoppaile itsellesi se säästöpossu ensimmäiseksi tai tee uusi pankkitili. Laita sinne joka kuukausi edes pieni summa ja muista, tähän tiliin et koske!
Mene joskus shoppailun sijaan lenkille tai keksi muuta mieleistäsi tekemistä, älä osta syötävää liikaa. Ajattele omaa terveyttäsi. Tee itse ruokasi älä mene valmiille, saat mielekästä puuhaa siksi aikaa kun se muutoin menisi shoppailuun. Järkevä ajankäyttö ja oman budjetin seuranta auttaa, paneudu siihen. Pidä kirjaa menoistasi ja tuloistasi ja katso missä voit aina nipistää. Ajan oloon kertyy kummasti säästöönkin, jonka voit sitten käyttää johonkin parempaan hankintaan. - mustamaria
Pidä viikossa 1-2 jätski päivää, ei yhtään enempää, mieluiten vain tuo 1 mutta jos tuntuu joskus tosi vaikealta niin 2 pv.ä ei vielä kohtuullisella mässäilyllä taloutta kaada. Elämässä on paljon muitakin iloja kuin mässäily,itse pidän tosi paljon elokuvissa käynnistä ja uimisesta. Ale pv.leffat on vain 6e ja tiettyinä aikoina muutenkin lippu on n.6-7e,onko leffa teatteria tai uimahallia lähellä? Pelkkä kiertely ja katselu kivoissa putiikeissa voi olla mukavaa,ei ole ollenkaan tarkoitus omistaa ja ostaa kaikkea, vaatteita saa edullisesti alesta ja monissa paikoissa ne on muutenkin suht edullisia. Onko kirppareita lähellä? Niissä voi tuijotella ja ihmetellä mitä kaikkea niissä onkaan ja ehkä tehdä itselle sopivia löytöjä. Itse luen myös lehtiä paljon, niitä pitää aina olla, enimmän osan saan,onko ihmisiä joille tulee paljon lehtiä,voisitko saada niitä? Itse joskus noukin lehtiä myös keräys laatikosta. Kävele ja pyöräile ja ulkoile muuten vaan,käy sukulaisilla ja kavereilla, tee ruokaa kotona isompi satsi, sitä syöt 1-3pv,ä tai pakasta osa. Hyvää uutta vuotta :)
- pienellä rahalla
Mieti aina halvempi vaihtoehto. Itse en ole tosin enää opiskelija, mutta rahat eivät ole koskaan loppuneet vielä kesken. Tosin vaatteiden ostaminen ym. on jäänyt hieman vähemmälle, mutta ei kokonaan pois. Useimmiten kannattaa tehdä ruoka itse, muutoin rahasi loppuvat lyhyeen jos käyt useasti/monta kertaa viikossa ulkona syömässä ja monesti leffassa, leffassa käymisen voisi korvata hakemalla ensi-ilta leffat esim. filmtownista tms. ja katsoa kimpassa kavereden kanssa tuolloin muuttuu se n. 9 euron lippu muutamasta eurosta muutamaan sentiin jos kimpassa maksatte tai vuoron perään vuokraatte. Ja olen mustamarian kanssa samaa mieltä!
- entinen köyhä opiske
Kun vaihtoehdot ovat shoppailun jatkaminen ja sitä kautta luottotietojen menetys tai se, että oikeasti pistät itsesi kuriin, niin aika moni sitä sitten kantapään kautta oppii sen, että voi elää nuukemminkin.
Yleensä shoppailu ja herkuttelu merkitsee sitä, että et oikeasti tarvitse niitä, vaan haet niillä elämyksiä. Ehkä sullekin shoppailu ja herkuttelu korvaa poikaystävää, haet jännitystä elämään, ne korvaa ystävyyssuhteita, ovat pakokeinoa todellisuudesta tms. Kun tajuat sen, niin pystyt suhtautumaan asiaan aikuismaisesti.
Et pääse kierteestä irti helpolla, vaan joudut näkemään vaivaa sen eteen. Joudut opettelemaan budjetointia eli paljonko sulla on rahaa vuodessa, kuuukaudessa ja viikossa? Laske esimerkiksi se, että paljonko saat rahaa kuukaudessa? Entä mitä menoja sulla on vuositasolla/kuukausitasolla:
- ruoka
- sähkö
- netti
- puhelut
- vaatteet
- koulumatkat
- muut matkat
- opiskeluun tarvittavat kirjat yms. pakolliset
- huvittelut esim. leffat, sisäänpääsymaksut, alkoholi, tupakka yms. ei-pakollinen
Kerääthän maksetut laskut aina kansioon (yksi kansio per vuosi), joten näet helposti, että paljonko rahaa menee esim. nettiin tai puhelimeen joka vuosi? Luvut on helppo jakaa kuukautta kohti jakamalla summan kahdellatoista eli vaikka sähkölaskua ei tulisikaan joka kuukausi, voit silti laskea, että mitä se tekee kuukautta kohti eli se summa pitäisi laittaa sivuun, vaikkei lasku tässä kuuussa tulisikaan.
Ruokakulut näet parhaiten seuraamalla 2 kk ostoksiasi kaupoista. Voit laskea ruutuvihon tai excel-taulukon avulla, että paljonko rahaa menee esim. kosmetiikkaan, herkkuihin tai toisaalta ns. terveelliseen ruokaan ja oikeasti tarpeellisiin pesuaineisiin (esim. pyykinpesujauhe). Saatat hätkähtää lukuja.
Jotkut pitävät tipattoman tammikuun, mutta sinä voisit pitää shoppailuttoman ja herkuttoman tammikuun, jotta saat talouttasi tasapainoon.
Omalla kohdallani kierteen katkaisussa auttoi nämä:
- joka vuosi tulee uusia ihanuuksia, joten et menetä mitään, vaikka jättäisitkin alennusmyynnit kokonaan väliiin
- katso vaatekaappisi sisältö. Pistä osa kirppikselle ja ota käyttöön niitä, jotka on pinon alimmaisina. Älä osta yhtään uutta vaatetta tilalle.
- jos vaatekaappi on täpötäynnä, mutta koskaan ei ole mitään päällepantavaa, niin mistä se johtuu? Ostatko vain juhlavaatteita, muttet arkivaatteita ollenkaan?
- keksi uusia harrastuksia
- ota askel kohti tervellisempää elämäntapaa. Ota harrastuksia, joihin et tarvitse mitään hankintoja esim. käy kirjastossa lukemassa aikakauslehtiä, käy kävelyllä, osallistu opiskelujen kautta ilmaistapahtumiin jne. Suosi kierrätystä esim. monissa kirjastoissa on kierrätyspisteitä.
- nautintoa saa myös liikunnasta ja se on pidempikestoista kuin herkuttelu, mutta alussa työläämpää. Kun tekee mieli herkkua, lähde kävelylenkille tai vaikka punnerra ja tee vatsarutistuksia.
- haluanko hetken nautinnon ja sen jälkeen itseinhoa? Vai olisiko parempaa olla koko ajan tasaisemmalla tuulella ilman stressiä rahapulasta
- jos haluat jatkaa shoppailua, mene töihin. Haluatko oikeasti niin paljon tavaraa, että on pakko mennä töihin, jotta voit rahoittaa elämäntapasi? Moni joutuu keskeyttämään opintonsa, koska ei saa shoppailua kuriin eikä pysty omaksumaan pienemmän budjetin vaatimaa elämäntapaa
- ota elämäsi haltuun kaikilla osa-alueilla
- käy vanhempiesi luona, vieraile kavereillasi, käy mökillä tai muissa sellaisissa paikoissa, joissa voi viettää aikaa ilman silmitöntä herkuttelua tai shoppailua
- opettele tekemään itse hyvää ruokaa ja herkkuja. Silloin voi vahtia kaloreitakin. Esim. itse teen parempaa pitsaa kotona kuin jossain turkkilaisten pizzeriassa eli rahaa säästyy ja tiedän, mitä pitsassani on.
- opettele käyttämään pakastinta
- opettele nauttimaan korvikeherkuista. Esimerkiksi halpajäätelökin sopii erittäin hyvin esim. pirtelöön tai sitä voi tuunata esim. pakastemansikoilla, kaakaojauholla, itsetehdyllä kinuskikastikkeella jne.- sai-turi
huomhuom!>"joka vuosi tulee uusia ihanuuksia, joten et menetä mitään, vaikka jättäisitkin alennusmyynnit kokonaan väliiin" On muuten joka kolmen kuukauden välein!
Joo...kirjoita kotona kauppalappu: merkkaa mitä aiot syödä, tyyliin maito litra, leipäpaketti...sitten otat rahaa tasan sen verran mukaan ei yhtään enempää.
Joo ja toinen konsti on jakaa kuukaudessa tuleva raha per pvä! ELI :jos saat kolme sataa, paljonko se tekee per pvä kun olet ottanut siitä sähkö/vuokra/puhelin/netti ensin pois.
Sähkölaskunkin voi maksaa per kk, ei tarvitse odottaa sit'ä hirveätä könttäsummaa, niin ja muistathan säästää sähköä...se on helppoa.
Ja ei todellakaan ole tarkoitus ostaa vaatteita joka päivä, nehän ovat halpiskaupoissa kaikenlisäksi surkealaatuisa, pidä-heitä roskiin tyyliin. Unohda. Hae äidiltä/mummolta/tädiltä hieman vanhempia vaatteita ja ala tuunaamaan niitä, napeilla ja nauhoilla ja muulla saisit hauskoja ja muodikkaita vaatteita. Eikä taatusti ole toista samanlaista! http://tyylitaivas.fi/esittely/vaatteiden-tuunaus
Perusruuanlaitto on helppoa ja halpaa. Et sorru herkkuihin. Kasviskeitot ovat nopeita ja halpoja. http://www.saunalahti.fi/meriam1/puutteenpera/kasvisruoka.html vähän vaan viitseliäisyyttä ja soveltavaa ruuanlaittioa ja himpun verran taitoa.
JA KAIKKEA EI TARVITSE OMISTAA! EIKÄ OSTAA UUTENA!! http://www.kierratyskeskus.fi/kaupat
ja noita on kai jo pitkin armasta maatamme..puhumattakaan muista kirppareista! - Pakkasmarsu
Nämä neuvot ovat todella hyviä ja itselleni tarpeen. :) Kiitos.
- Entinen opiskelija
Jo välttämättä haluat pizzaa, tee se itse. Pohjaan ei menee paljoa aineksia eikä aikaa. Osta muutama täyte ja voilá! Hampparitkin voi tehdä terveellisemmiksi ostamalla moniviljasämpylöitä ja tekemällä jauhelihapihvejä lihapullaohjeella. Teet jauhelihataikinasta vain pihvejä pullien sijaan. Pienellä ajattelulla saa terveellistä "roskaruokaa", joka ei kuluta yhtä paljon kukkaroa.
Paras säästö on yksinkertaisesti tehdä itse ruokaa. Tee suurempi annos ja laita pakastimeen pienissä purkeissa. Itse tein vlopun aikana useampaa ruokaa isot annokset, jotka purkitin pakastimeen. Näin ei tullut syötyä aina samaa ruokaa, eikä kiireellisellä opiskeluaikataululla tarvinnut kokata kuin kerran vkossa. Eikä tullu myöskään tarvetta eksyä ostamaan pizzaa, kun tiesi pakkasessa olevan ruokaa.
Jäätelöstä joudut pitämään tiukkaa linjaa ostamalla kalleinta vain kerran kuussa. Jos on pakko ostaa jädeä, niin sitten vain halvinta kerran vkossa. Ylipäätään herkuttelussa on pakko opetella pitämään näppinsä kurissa. Osta pikkuhyvä-pusseja (VAIN 1!!) Aluksi se on kärsimystä, mutta lopulta lakkaat himoitsemasta makeaa niin paljon. Sinun täytyy opetella tunnistamaan oikea makeanhimo pakkomielteestä vain ostaa karkkia. Yritä korvata karkit hedelmillä osittain.
Tässä muutama ohje mitä nyt tuli mieleen. Itse pärjäsin hyvin näin opiskeluainanani. Kävin myös töissä koulun ohella, mutta oli talouden kannalta pakko. Toivottavasti saat taloutesi kuntoon :) - j k
opetelemalla
- Ent***^¨
Hienoa että jo tuossa iässä hoksit ajatella kulutustasi! Itse heräsin vasta muutama vuosi sitten ja olen jo aikuisempi. Olisin säästänyt paljon rahaa jos olisin ajatellut jo aikaisemmin.
Itse teen niin, että olen tehnyt laskentataulukon jossa on kaikki kuukauden menot, esim. ruoat, siivousaineet, vaatteet, vakuutukset jne. omassa sarakkeessaan. Merkitsen sinne kaiken, aina kun ostan jotain. Tästä näkee hyvin mihin se raha menee.Ja sen perusteella olen laskenut tulevat menoni jo vuodelle 2012.Tää on ollut tosi opettavaista.
Nuorempana minäkin shoppailin.Ostelin luultavasti pahaan olooni. Oli kiva ostaa joku vaate tms. jonka luulin tekevän minut nätimmäksi. Shoppailu piristi arkea.Nyt olen päässyt siitä eroon. Kauppakeskukset ahdistavat vaan, kun ennen niissä oli mukavaa. Kirpparilta ostan melkein kaikki muut vaatteet kuin urheiluvaatteet.
Olen myös viehättynyt hieman askeettisesta elämäntyylistä. Kotoani olen poistanut kaiken turhan, ja kotini on harmoninen sillä tavaraa ei ole liikaa. Myös siivoaminen kestää 1/3 siitä mitä silloin kun tavaraa oli enemmän. Katselen ihmeissäni ystäviäni jotka ostelevat ja haaveilevat joistain jonninjoutavista esineistä kuten vaikkapa mariskooli.
Minulla menee myös liikaa rahaa ruokaan. Tosin minulla on erikoisruokavalio. Muilta palstoilta olen lukenut että jotkut elättävät koko perheensä 200 euron ruokaostoksilla kuussa.
Suosittelisin sinulle myös liikuntaharrasteita. Niistä kun oppii nauttimaan niin ne vie ajatuksia ja aikaa pois herkuttelu- ja shoppailuhetkistä.
Yksi vinkki tuli mieleen jos pidät herkkujäätelöstä. Osta vanilja jäätelöä ja tee lisukkeet itse, esim. kinuskikastike ja paahdetut pekaanipähkinät, nam. Tee muutenkin herkkuja itse, leivo ja makeisiakin voi tehdä itse.- sa-i-turi
"Katselen ihmeissäni ystäviäni jotka ostelevat ja haaveilevat joistain jonninjoutavista esineistä kuten vaikkapa mariskooli." JOO! Oikeesti! Ja sitten maksetaan ylihintaa kuten kävi näille ja muumimukeille.
HALOO, nehän on VAAN astioita, astioita! - accra
''Minulla menee myös liikaa rahaa ruokaan. Tosin minulla on erikoisruokavalio. Muilta palstoilta olen lukenut että jotkut elättävät koko perheensä 200 euron ruokaostoksilla kuussa.''
Ei kannata käydä K-kaupoissa tai Prismoissa ''bonuksien'' perässä. Itse käyn pelkästään Lidlissä: halpaa ja hyvää ruokaa. :)
- Opiskelijatyttö
Ei ole pakko valita sitä BJ-jäätelöä.. (On pirun hyvää, mutta myös pirun kallista!) Osta Rainbowin vanilja-jäätelöä ja murusta vaikka rainbowin halppiskeksejä päälle. Tai sitten ostat esim. kinuskikastiketta, sekin tulee halvemmaksi kuin ostaa kalliita jäätelöitä.
Ja tosiaan, tee itse ruokasi. Jos et osaa, niin olisi korkea aika opetella. Itse tekemällä saa mielestäni jopa parempaa ruokaa kuin pizzerioista tai mäkkäreistä. Lisäksi on terveellisemää eikä maha kasva. :) - laske tarkkaan
Suunnittele!
Arvioi miten paljon sulla menee välttämättömään elämiseen. Ruoka Liikkuminen Ineternet puhelin jne jne. Säästä kuukauden ajan kaikki kuitit ja laske pitikö arvio paikkaansa?
Kannattaa hemmotella itseään vähän aina välillä hulluksi tulee jos ei mitään kivaa koskaan. Kannattaa kuitenkin harkita mitä tämä hemmotteleminen on kaikkea ei voi saada :(
Lisäksi olisi hyvä olla pikku pesämuna jossain eli jos tulee jotain ylimääräisiä yllättäviä menoja ei tarvii ottaa lainaa (osamaksuja)
Mutta tärkeintä on että tiedät mihin sun rahat menee sitten voit alkaa nipistämään niitä kuluja sieltä mistä tuntuu että vähiten harmittaa. Tsemppiä ja ALOITA JO TÄNÄÄN. Jokainen peruskoulun matematiikan edes tyydyttävästi suorittanut osaa laatia itselleen budjetin. Sitä tässä ei kannattane paasata enempää.
Minusta olennainen kysymys kuuluu, että mistä tuo shoppailuinto kumpuaa. Mikä on se tarve, jota tyydytät sillä? Miksi hankit mielihyvää ostelemalla ruokaa ja vaatteita? Rahasummista sen verran, että minun näkemykseni mukaan noin kymppi päivässä riittää perustarpeisiin, kun vuokra, sähkö, puhelin ja netti on maksettu. Siihen ei toki opintotuki riitä, mutta valtavia summia ei tarvitse tienata elääkseen ja voidakseen välillä vähän myös rentoutua.
Itse kärsin jatkuvasti kaikenlaisista mieliteoista, ja vaikka yleensä saan rahaa hiukan säästöön, en kuitenkaan yllä tavoitteisiini. Siitä taas koituu opintolainan maksun venymistä, mikä ei kaada maailmaa mutta on keljua. Aikani selittelin noita mielitekojani masennuksella. Varmaankaan selitykseni ei ole ihan väärä, mutta masennusta ei myöskään voi käyttää kaikenlaisen ostelun oikeuttamiseen.
En tarjoa ryhtiliikettä. Kieltäymys toimii ostelussa ja syöpöttelyssä täsmälleen yhtä hyvin kuin alkoholismissa. Pikemminkin lähtökohta on se, että ET voi mieliteoillesi ypöyksin mitään. Päävastuu on kuitenkin visusti sinulla! Vain sinä voit miettiä, mistä apua saisi ja mitkä olisivat ne käytännölliset toimet, joilla ohjaat mielihyvän hankintaasi. Tämä keskustelupalstakirjoittelu antaa ehkä jotakin ajateltavaa ja tukuttain joutavaa viisastelua. Mutta niin helppo asia ei välttämättä ole, että opit täältä jonkin uuden ajatuksen ja asiasi korjaantuu. Ihminen muuttaa tapojaan vitkaan, paitsi jonkin pysäyttävän kokemuksen jälkeen.
Toki voit aloittaa säästökuurin oitis, kunhan teet se järjellä ja kohtuullisin tavoittein. Ja aluksi kannattaa palkita itseään pienistäkin saavutuksista - kunhan ei tee sitä tilaamalla pitsaa tai ostelemalla tarpeettomia. Säästökampanjan ohella tärkeää on siis hankkia pientä apua: jutella vaikka kaverien tai vaikka suorastaan psykologin kanssa, että mistä muut saavat iloa ja miten muuttaa tapojaan. Jos siis ostelet ja syöpöttelet yksinäisyyteesi, ongelman ratkaisu ei ole yksin talouskurissa, vaan tietoisessa ihmissuhteiden hankinnassa.
Vielä kerran: älä jää asiasi kanssa yksin ja muista, että täällä netissä on paljon puhetta mutta ei yhtäkään oikeaa tekoa, joista sinä tai kukaan muukaan kantaisi vastuuta!- Korppu raastin
Osa ihmisitä elää, mulle kaikki nyt ja heti.
Et osaa säästää, vaikka sinulle joku laittaisi tilillesi 10 000 euroa, niin et osaisi elää niin, että siitä summasta olisi vielä jotain jäljellä 3 vuoden kuluttua.
Suurella toden näköisyydellä lähtisit jonnekin etelän lomamatkalle, jos saisit tuollaisen summat tekemättä mitään sen eteen.
Juuri tällaiset ihmiset, joilla on tuloja, mutta joilta puuttuu maltti säästämiseen, menevät ja tuhlaavat ne viimeisetkin euronsa tililtä juuri ennen, kuin seuraava palkka/tuki tulee tilille, he ajattelevat, että vau, mullahan on vielä rahaa tilillä ja seuraava tili tulee ihan kohta, menenpäs ostamaan itselleni joitain hyvää, kun tilillä kuiteskin on vielä rahaa jäljellä.
He eivät osaa malttaa mielensä ja ajatella, että enpäs ostakaan mitään, vaan annan tuon summan olla tililläni.
He menevät ja ostavat kaikenmaailman herkkuja, lihovat ja valittavat toisille, että kun taas on rahat loppu, eikä voi harrastaa mitään.
Kyllä sitä pitää olla senverran itsekuria, että jättää ne herkut ostamatta ja säästää rahat, niin voi jotain myös harrastaa.
Jos haluaa herkutella, niin korkeintaan kerran viikossa.
Opetelkaa elämään säästeliäästi, kotona voi olla hyvin paikatuissakin vaatteissa.
Perunat ja kasvikset ei maksa mitään, jos näkee vaan vaivan niiden kasvattamisessa.
Kyllä herkuista pääsee irti, jos on niitä tottunut syömään.
Itsekin ostin aikoinaan muutaman kerran viikossa irtokarkkeja, leivoksia ja muita herkkuja.
Sitten päätin, että eihän tästä mitään tule, kun on tullut jo tavaksi.
Nyt en ole enää ainakaan 3 vuoteen ostanut enää irtokarkkeja, eikä muitakaan herkkuja.
Enää ei edes kaipaa näitä herkkuja, kuin joskus harvoin. - voih.
oivoi
- simpleasthat
Tuo entinen köyhä opiskelija, joka neuvoi budjetin tekoa, oli niin oikeassa!
Muita teitä taloudenhallintaan ei vain ole. - elämä opettaa
Säästä silloin,kun on vielä vähän mistä säästää,mutta sitten kun kaikki on kaikki,ei sitten voi enää säästää.Sinulta on puuttunut järjestelytaito.Jakaa rahan kuukausimäärä 31 ja katso mitä tulee jakoperää päivälle ,sen pitäisi kattaa kaiken.Tai ota ensin pakolliset menot pois rahastasi ja jakaa loppu päiville ja aina pitäisi olla vielä "pahanpäivän varaa "kuten ennen sanottiin.Yltäkylläinen elämäntapa on ollut opettajasi,mutta kaikki eivät ole saaneet mielitekojensa mukaan elää vaan on pitänyt pennit venyttää....
- 1+16
Jos on pakko saaja vaatteita nii osta huuto.netistä ja kirppiksiltä ja myy vanhoja pois. Säästät myös siten, että teet ite ruuan. Jos on oikeen tiukkaa nii suosittelen nuudeli/kaurapuurokuuria. Kyl sillä selviää. Ja ota opintolainaa. Pistä siitä säästöön 200e/kuukausi jos saat sen 300e/kk. Ja laadi budjetti joka viikolle äläkä ylitä sitä. Älä ryyppää joka viikonloppu. Jos haluut juua ja säästää rahaa niin tee kiljua tai osta 24-päkki kaljaa ja sinnittele sillä 2kuukautta.
- pihityttö
älä osta valmis ruokia vaan laita itse useammaksi päivää ja oletko varma että tarvit ostaa vaatteita jöka lähtöön itse olen ostanut viimeksi takin viime talvena ja tänä talvena yhden puseron ja hyvin pärjään entisillä.
- kokemusta on
käyppä tuommoisessa osoitteessa: www.balancion.com. Saat taloutesi kuriin, ja samalla säästät rahaa
- 101121
minulla riittää kuukauden toimeentulotuki vuokranmaksun jälkeen ihan hyvin. olen 20-vuotias suomalainen opiskelija, jolla ei ole enää oikeutta kelan opintotukeen joten se toimeentulotuki ei ole mikään päätä huimaava. ostan kallista kahvia, joka toinen viikko sipsiä ja dippiä sekä kahvin kanssa on aina keksejä. hiustuotteista en pihistele, mutta silti ostan ne marketeista. sen enempää en omasta mielestäni koe tarvitsevani, ennen kyllä törsäsin rahaa mielettömiä määriä kenkiin, vaatteisiin, karkkiin, alkoholiin..mutta se olikin ennen kuin sain apua vakavaan masennukseen. mieti mistä se osteluhimo lähtee. itse yritin panostaa edes ulkonäkööni, kun kaikessa muussa koin olevani epäonnistuja.
kuukausittain pitää tietty just laskea ja kirjoittaa ylös minkä verran tarvii mitäkin pesuaineita, naisten henk.koht tarvikkeita ja ruokakaapin perustarvikkeita, esim. jauhoja ja hiivaa jne. nuo kaappien perusaineksetkin kun on kunnossa, niin ei tarvii pitsaankaan ostaa muuta kuin muutama täyte. rahaa menee tosi vähän jos ostaa niistäkin edullisimpia vaihtoehtoja. kirjoitan joka kuun alussa ylös siis kaikki pakolliset mitä puuttuu, sitten kirjoitan pariin eri kauppaan omat ostoslistat niin saan ne edullisimmalla hinnalla. sitten jääkin yllättävän paljon rahaa ostaa sitä hyvää kahvia eikä tarvii olla naama norsunvitulla xtran kahvin kanssa. - pupuli44
Kysyit budjetista. Minulla 300 - 400 euroa kuukaudessa riittää hyvin ostoksiin. Siitäkin kolmasosa on koiran ja tiaisten ruokaa. Tietenkin asumismenot ja autokulut päälle.
- duunari ainavaan
Ammoisina 70-80-luvun opiskeluaikoina otin opintolainaa ja kävin opiskelun ohessa töissä. Silti ei ollut varaa syödä ravintolassa eikä ostaa valmisruokia,
Ajat ovat muuttuneet. Opintolainaa ei haluta ottaa, töitä ei ole tarjolla.- Varaa oli
Minä tein samoin, mutta söin opiskelijaravintolassa kahdesti päivässä koska se oli niin halpaa.
- Muu on turhaa
Ei säästää tarvitse, vaan pitää ostaa sellaista, mistä saa itse myydessä omansa pois.
- Johannes1965
Mummoni sanoi aikanaan:" osta vain sellaista mitä ilman et pysty elämään", olen näet evakkojen jälkeläisiä.
Pyri aina ajattelmaan asiat ainakin tuleva vuosi eteenpäin.
Jos ostat jotain: pyri siihen että sen arvo nousee ainakin inflaation verran.
Ostaminen ei ole mikään ideaalitila, pyri siitä pois.
Älä vaihda työtäsi vähemmän arvoiseen tuotokseen.
Pyri huomaamaan paremmin arvokkaat asiat. (esim. taide ja ihmissuhteet?)
Harvoin esine kantaa sen odotuksia, joten harkitse.
Ålä koskaan ota velkaa, mikä ei tuota vähintään omaapääomaa, mieluusti n. 4 %.
Jos otat niin pidä huoli siitä, että tulet aina elämään niissä puitteissa.
Älä vangitse itseäsi muiden armoille.
Luota vain kenties äitiisi..
Juho - muuumio
Omaa makuaan pystyy koulimaan. Olet itse totuttanut makuaistisi nautiskelemaan herkkuja päivästä toiseen. Voit kouluttaa itsesi uudelleen niin, että syöt kouluruoan (kun on nälkä, sekin on OK) ja opettelet korvaamaan esim. luksusjätskiä itsetehdyllä marjarahkalla, joka on halvempaa, terveellisempää ja maultaan myöskin ihan hyvää.
Kun saat rahaa, maksa kerralla sen kuukauden laskut pois. Sen jälkeen jäljelle jäävä summa on se, mikä pitää riittää loppukuukaudeksi. Mieti, paljonko tarvitset rahaa ruokaa varten. Ota se summa erilleen (sen voi myös nostaa tililtä ja tallettaa lähikauppaasi ruokatilille, mikäli kyseessä on esim. S-ryhmittymän kauppa). Jos sinulla sähkölasku tai joku muu lasku erääntyy esim. joka toinen kuukausi, niin pane sitä varten rahaa erilliselle tilille talteen odottamaan seuraavaa kuukautta.
Vasta tämän jälkeen näet, että paljonko jää rahaa huvitteluihin, herkkuihin, ravintolasyömiseen, vaatteisiin jne.
Vaatteita voi kierrättää samankokoisten ystävien kanssa tai vaikka sisaren/serkun kanssa. Monella nuorella vaatteita on niiin paljon, että niistä riittäisi seuraavaksi 10 vuodeksi.
Ravintolasyömisen ja kahvilakäynnit voi korvata itse tehdyillä ruoilla ja kavereita voi kutsua kotiin teelle ja vaikka itse tehdylle kakulle tai vaikka syömään lettuja.
Yleensä opiskelijakaupungeissa on myös ilmaisia menopaikkoja ja ilmaistapahtumia. Samassa tilanteessa olevien kavereittesi kanssa voitte keksiä uusia kivoja luovia tapoja nauttia elämästä.
Jos todella tarvitsee ostaa, niin osta ensi sijassa kirppiksiltä tai huutonetistä. Pikavippeihin älä turvaudu missään tilanteessa.
Ajattele, että nuukuuden aika kestää vain opiskeluaikasi. Jos pystyt pysäyttämään tuhlailun, siitä on sinulle iloa loppuikäsi. Onnellisuus ei tarkoita tuhlaamista ja syöpöttelyä, vaan ihan muita asioita. Olisiko aika tehdä uudenvuodenlupaus ja ryhtyä esim. parantamaan kuntoa, laihduttamaan painoa ja lihottamaan kukkaroa:-) - iltitelfi
Ohje säästämiselle: En osta sitä mitä tarvitsen,vaan ostan sitä mikä on VÄLTTÄMÄTÖNTÄ ja senkin h y v i n harkiten. Jää muuten aika moni ostos tekemättä ja näin ollen rahaa "jemmatilille".
Yllä oleva on kokeiltu ja hyväksi havaittu jo useamman vuoden ajalta. Shoppailla voi ihan hyvin kirppiksillä ja kierrätyskeskuksissa. Itse hankin vaatteet juuri näistä sekä myös jonkuverran varustelekan kautta tulee tilailtua armeija ylijäämä kampetta. Aivan täyttä priima tavaraa, osa vähänkäytettyä laatutavaraa pikkurahalla. Sekä tietenkin rikkinäisten vaatteiden korjaamisella tienaa paljon, menosäästö kun on tuloa.
Ensimmäinen askel säästämiseen on keplottelu eroon kaikenmaailman osamaksu sotkuista ja muista kriisipesäkkeistä. Sitä uutta 40" telkkaria EI OSTETA jos sitä ei ole varaa kerralla maksaa. Se on niin yksinkertaista. Ja peruuta lehtitilaukset. Ja opettele tekemään ruokaa.- siperia opettaa?????
Hankit elämääsi parempaa sisältöä ensinnäkin. Tuollainen roskaruoan ja turhakkeiden ihailu kertoo aina jostain tyhjyydestä, mitä yrittää täyttää. Siis, esimerkiksi, pizza on hyvää mutta oikeasti vain silloin tällöin. Kun syöt kuin sika ja yrität täyttää itsesi roskalla, et ajattele, mutta et myöskään omaa motivaatiota tehdä muuta. Kotiruoka on herkkua, paitsi jos näkee roskalla ja kalliilla jonkun "kovemman" arvon, eli arvottaa asiat väärin. Luuletko olevasi kalliimpi ja rikkaampi, kun tuhlaat? Onko ansiota syödä hyvin ja terveellisesti vähemmällä, vai pinnallisesti ja huonosti, koska se on helppoa? Miksi shoppailet, eikö sinulla ole parempia harrastuksia vai häpeätkö todellisuutta eli sitä, ettei sinulla ole rahaa tuhlattavaksi? Miksi häpeät, määräittääkö raha, roska, materia ja tuhlaaminen sinullekin oman ja ihmisen arvon? Käteesi ei tartu mitään vaan sinä valitset.
Olet laiska. Siitä se on merkki, että tuhlaa rahansa pinnalliseen ja laaduttomaan helppouteen, nykyään joku pitää sitä muka menestyksenä, ettei tarvitsisi tehdä mitään, kuten omaa ruokaansa, mutta eikös se ole vähän säälittävää? Ettei osaa edes omaa ruokaansa tehdä, vaikka ohjeita riittää: on kirjoja, netissä, lehtiä, kun sinä osaat lukea? Vai nauttia enää mistään oikeasta, ja pidätkö kaikkea edullista köyhänä? Opi erottamaan köyhä ja edullinen toisistaan. Se on vaan tyhmää maksaa liikaa, oli rikas tai köyhä. Se on tyhmää.
Miksi ostat täysihintaisia vaatteita? Tiesitkö, että Suomessa lähes kaikki on 20-30% ylihinnoiteltu vielä normaalivoiton tekemisen päälle voiton maksimoinniksi? Siis, ihan kaikki, ei vaan ne kehitysmaissa teetetyt riistotuotteet. Siksi en osta koskaan täydellä hintaa. Osta se mitä tarvit, mitä voit yhdistää muihin vaatteisiisi, osta laatua ja osta harvoin. Et säästä ostamalla, vaan kulutat.
Opettele tekemään kasvisruokia, ne on halvempia. Kasvikset kalliita? Miten niin, lihaa ja kalaa tuskin saa 1-2 eurolla kilo? Entäs leipominen ja muu, se olisi sekä ajan kulua että hyötyä...
Voit myös aina katsoa hieman niitä alennustuotteita, ja pakkanen kannattaisi hankkia, ja sitä käyttää. Opettele olemaan hieman luovempi ja ota asioista selvää, nyt olet hieman yksinkertainen. Sinulla on pieni tietämys mistään.
Ruoka on hyvä sijoitus, jos se on laatua, parantaa terveyttä eikä lihota vaan pitää tapapainoa yllä. Ei tarvitse diettejä eikä karppaamisia kun käyttää aivojaan ja opettelee asiat oikein. Voi liikkuakin, ja harrastaa, kun ei hiilarit lopu kesken. Maku on tottumuskysymys ja sokeri aiheuttaa riippuvuutta. Jos siis totutat itsesi roskaan, on roska mielestäsi hyvää. Mieti vähän.
Vertaile kauppojen hintoja, muutama läheisin kauppa ja saat säästettyä kymppejä kuussa. Pientä vaivannäköä tässäkin ja saat budjettisi säilymään paremmin.
Jos haluat tuhlata on ainoa vaihtoehtosi saada hyväpalkkainen työ. Onko se juuri nyt realistista vai pitääkö sinun elää sillä, mitä oikeasti on?
Muista, että raha eikä tuhlaaminen tee kenestäkään minkään arvoista ja että tylsyyttä tai tyhjyyttä ei voi oikeasti täyttää rahalla. Raha on vain vaihdon väline, ei muuta. Hanki siis enemmän asioita, joita haluat enemmän kuin vain tuhlata rahaa, syödä ja shoppailla.
Sammuta aina valot, katso miten voit säästää sähkössä. Tai vedessä, jos tulee vesilasku kulutuksen mukaan. Vuokraatko videoita, käytkö elokuvissa? Voisiko sitä vähentää? Kirjastoissa on ilmaiseksi kaikkea!
Käytkö baareissa? Jos käyt, niin käy vaan tanssimassa, älä ryyppää. Etsi alennustuotteita, mutta muista verrata ap hintaan, joskus alet valehtelee: ja ne onkin vain alloitushinnaltaan kalliimpia. Etsi ale-taloja, löytötoreja tai kierrä kirppreita ensin, jos tarvitset jotain. Joskus tekee ihan helmiä. laadukkaita löytöjä. Verhoista voi tehdä hameen, peitosta koiran pedin, hyllyt uudistaa jopa ale-tapetilla, vanhoista housuista uudet pienellä koristelulla, pitkähihaisesta lyhythihaisen ja asioita voi yhdistellä... Näihin löytyy myös harrastepaikkoja, kursseja jne. jne. jos kiinnostaa semmoinen.
Älä ole liian ankara itsellesi mutta lopeta myös täysi lepsuilu. Tämä maailma nyt vaan vaatii joskus tahtoa, tekemistä, itsensä kurissa pitämistä vaikeinakin aikoina ja voimien ponnistelua. Sinä pääset irti kyllä, sitoutumalla oikeisiin asioihin. Sitoutuminen vaatii kestävää päätöstä siitä, että katsoo pitkälle, eikä toimi hetken mielihalun mukaan.
Harva pystyy opiskelijana mitään säästämään, mutta voithan kokeilla siirtää pienen summan toiselle tilille joka kuussa.
Ja kun rahasi loppuvat, sinun pitää lopettaa itsesääli ja kestää se. Sellaista se elämä on. Jos tuhlaat kaiken tänään ja rahaa tulee viikon päästä, se viikko pitää kestää. Sellaista se on muillekin.
Mieti sitä: miksi sinulle pitäisi olla yhtään helpompaa?
Tajua se ajoissa. Tässä maailmassa maksaa kaikesta ja tekee vallintoja. Se pitää hyväksyä. Jos tuhlaat, rahasi ei riitä.
Lopeta karhunpalvelusten tekeminen itsellesi, ja rupea realistiksi. Katso itseäsi peiliin sillä mitä sinulla on ja hyväksy se, elä sen mukaan. - älkää suuttuko
Tämä on aiheen vierestä, mutta pakko kommentoida... Jos itse tekisin omatekemiä jäätelöitä keksimuruilla ja kinuskikastikkeilla ja sen lisäksi perusruokani olisi omatekemä pizza ja siihen vielä leipää päälle perunat ja pastat, niin silloin voisin erittäin huonosti. Verensokerini olisi jatkuvassa vuoristoradassa, elimistömi happamoituisi ja hiivat yms. kukoistaisivat vaatien lisää sokeria. Olisin ärtynyt tietämättä syytä. Kehoni ei sais antioksidantteja vihanneksista, joita tarvitaan muuten paljon, eikä hyviä rasvoja ja proteiinija, joita kroppa vaatii pysyäkseen terveenä. Olisin masentunut ja tahtoisin saada sitä hyvää oloa edes shoppailemalla ja herkuttelemalla. Kierre jatkuisi, vaikka rahaa hieman säästyisikin kotitekoisena.
Tämä on ehkä vain minä, mutta jos AP tunnistat itsesi, niin makeanhimosta pääsee eroon vain siten, ettei makeaa syö. Voi mennä viikosta kuukausiin, ennen kuin on puhtailla, aivan kuten mistä tahansa riippuvaisuutta aiheuttavasta aineesta. Jo pienikin ylipaino aikaansaa lievää insuliinireistenssiä, eli "kakkostyypin diabetesta". Kun elimistö on puhdas ja insuliini imeytyy normaalisti, selviää jatkossa niistä silloin tällöin nautituista herkuistakin ilman suuria heilahteluja ja jatkuvaa makeannälkää. - ysäriopiskelija
Aikanani kituuttelin opintotuella muutaman vuoden. Vaatteita ostin vain jos ihan oikeasti ja todella oli pakko. Korjailin minkä pystyin ja käytin niitä vaatteita jotka minulla oli. Alusvaatteiden reikäisyys ei haittaa, samoin sukkahousut, ei niitä kukaan näe. Vaatteet eivät juurikaan kulu ihan käyttökelvottomiksi, muistelisin että yhdet talvikengät tuona aikana ostin, siis monen vuoden aikana. Silloin ei kirppiskauppa ollut niin hyvässä huudossa kuin nyt, niitä kannattaa kierrellä ja nettihuutiksia yms. käytetyn tavaran myyntijuttuja käyttää hyväksi. Mutta vain oikeaan tarpeeseen, ei varalle eikä heräteostoksia.
Kaikki muu hyötytavara samoin, oikeasti aika vähällä pärjää. Itse elelin ekat opiskeluvuodet vähän leveämmin, joten silloin tuli kaikenlaista tarpeellista hankittua. Jos aloittaa aika puilta paljailta, kannattaa vanhempien ja sukulaisten tarjoamat ylijäämät käyttää hyväksi, parittomat astiat ym.
Kaikki rahaavievä turhuus pois. Itse en juonut enkä käynyt missään, harrastin kävelylenkkeilyä, pyöräilyä ja jumppaa tv:stä. Opiskelutehtävät veivätkin aika hyvin ajan, ei joutanut harrastella. Kävelin matkat, vajaa tunti suuntaansa. Se auttoi siihen että ruokahalukin pieneni.
Hernesoppapurkista riitti kolmelle aterialle, yliopistolle otin omat eväät, sekin opiskeluruoka kun oli suht kallista verrattuna niihin eväisiin. Kahvia join vain kotona, sitäkin vähän, tee tuli halvemmaksi kun samaa pussia käytti moneen kertaan. Onneksi tykkään laihasta teestä. Makaroni on halpaa, jauhelihapaketista riittää pitkään. Kauppojen viimeisen päivän aletuotteet pitää hyödyntää.
Hyvin pärjää, ja siitä karuudesta ja säästämisestä voi tehdä sen yhden harrastuksen. :D Onhan se tietty luonteestakin kiinni, kaikki eivät ehkä nauti niin kuin minä. Ja täytyyhän se myöntää että välillä tympi, mutta auttoi kun asennoitui niin että se on väliaikaista. Nykyisin saa kesätöitä, viikonlopputöitä, silloin ysärin lamassa niitä oli turha toivoa. Mutta vieläkin osaa keskivertokansalaista tarkemmin pitää taloutta ja säästää ja nauttia niistä ostoksista, joita tekee. Ja harkita. Jää sitten rahaa säästöön ja voi joskus tehdä jotain isompia hankintoja tai matkustella.
Budjetti piti tosiaan tehdä, että osasi laskea paljollako voi ostaa ruokaa että jää puhelinlaskuunkin. Ihan yksinkertaisesti niin että opintotuki miinus pakolliset laskut, arvio niistä jotka vaihtelevat, mieluiten vähän yläkanttiin. Selviää. On vain otettava lusikka kauniiseen käteen ja kukkaronnyörit tiukalle. ;) Vaikka liian tiukalle ensin ja sitten löystää jos huomaa sen olevan mahdollista. - Noo.
Kunhan pääset joskus töihin ja alat maksamaan ihan itse kulujasi,opit pian ettei shoppailu ja herkkujen syönti enään onnistukaan,jos et sitten halua tepastella peeaana loppukuuta. Ja onhan vielä nämä kuuluisat pikavipit,niillä saat sitten taloutesi lopullisesti sekaisin. Ne joilla ei ole järkeä päässä,oppivat elämänkoulussa kantapään kautta säästeliäiksi.
- selkäranka käyttöön
On helppo tehdä vaikka excel-taulukko tuloista ja menoista. Jaa ne pakollisiin menoihin. Tuloista pitää ennakoida pakolliset menot (vuokrat ym. pakolliset menot, matkakulut), loput sitten ennakoit myöskin, ruokamenot on myös syytä ennakoida. Lopuille voit sitten käyttää hieman vapaammin. Itse olen aina aina noudattanut tätä periaatetta, maksan heti liksasta palkan ja muut laskut, vuokrankin maksan pari vkoa etukäteen siksi,että palkka tulee kk:n puolessa välissä. Pidän kirjanpitoa tulevista laskuista, tiedän tarkkaan mitä on odotettavissa minäkin kk:na, ja kuinka paljon voin käyttää sitten muuhun, ruokaan ja matkakuluihin varaan myös etukäteen tietyn summan.
Jos on opiskelija, budjetin tekeminen ja rahan käyttö on syytä suunnitella etukäteen ja myös pitäytyä siinä, muuten on kusessa. Tosin voi sitä leivällä ja riisilläkin elää, ja kananmunilla, jos on pakko.
Kyse on taas itsekurista. Elämä vain vaatii tiettyä kurinalaisuutta ja selkärankaa, itsensä voi ajatuksen voimalla pakottaa itsekuriin niin rahan käytössä kuin muissakin asioissa. Mutta Siperia opettaa, jos ei muu, pohjan kautta voi oppia rahankäyttöä. Toivottavasti vanhempasi eivät auta yhtään, niin sitä paremmin oppi menee perille. Itse olen aina tehnyt töitä opiskelun ohella, ja pärjäsin huonoinakin aikoina jotenkin, välillä tosiaan kaurapuuroa syöden...Jos on pakko niin on pakko, muihin ei voi tukeutua siksi, että itse ryssii - eri asia on sitten, jos todella tilanne muutoin muuttuu pahaksi taloudellisesti. Itse en voinut ikinä tukeua vanhempiin taloudellisesti vaikeina aikoina, ja olen ylpeä siitä, enkä ole kiitollisuuden velassa kellekään kuin voin itseäni kiittää. - kaikki jolun jälkeen
Joulun jälkeen kannattaa kyttäillä paljon alennuksia. Nytkin täällä oli s-marketissa jouluruuat -50% ja viim. käyttöpäivä vasta 31.12. Perunalaatikkoa ja lanttulaatikkoa syö kyllä joulun jälkeenkin. Myös joulumakeiset kannataa ostaa vasta joulun jälkeen. Ne saa -50% alenuksella monesta kaupasta. Sekä joulun jälkeen kannattaa ostaa paljon tuoteita alesta.
- Lihavuudesta
-Ja saituruudesta.Hmm,siitä sai alkuunsa.-Hmm,suomalainen.
- dyykkkkk
Mulle riittäis. 10 m2 koppi, missä on ilmaista energiaa läppärille ja ruuan lämmitykseen. Pieni kamina ja kuivaruokaa paljon. Ei tartte jääkaappia.
Ruoka dyykaten,kalastaen, luomutiloilta. - Joku vain 1
Saahan pitsojakin kaupasta halvalla, esim. Rainbow:n. Muistaakseeni jossakin edellä mainitun merkin pakastepakkauksessa oli 2kpl/hinta alle 3e. Laatu ei tosin välttämättä ole paras mahdollinen, mutta ainakin suhteellisen edullinen.
Jäätelöt ja makeiset tosiaan kallistuvat, mutta tuskin kerta tai pari viikossa budjettia kaataa.
Hyvää tulevaa uuttavuotta 2012 kaikille. - nainen23v...
itse olin ennen mahdoton tuhlari, kun asuin vanhemmilla ja kävin töissä. nyt olen vähätuloinen opiskelija.
käyn kirpparilla aika paljon ostamassa vaatteita. takit, kengät, housut ja laukut ostan pääosin normaaleista kaupoista mutta, koska olin nuorempana aika shoppailuaddikti minulla on paljon hyväkuntoisia laukkuja, takkeja ja kenkiä jemmassa. en enää koe tarvitsevani yli 2 paria farkkuja tai 2 paria talvikenkiä, käytän rahat mieluummin harrastuksiin, matkusteluun, ruokaan, kosmetiikkaan jne. tänä talvena ostin kirppisvaatteiden lisäksi ainoastaan 1 kengät (70e) ja yhden villapuseron (25e). nahkahanskat jotka halusin sain synttärilahjaksi. koska ostan niin harvoin vaatteita, ostan lähinnä laadukkaita pitkäkestoisia ja budjettiini nähden kalliita vaatteita.
käyn noin kerran viikossa töissä, tämä mahdollistaa sen ettei tarvitse katsoa mitä ostan ruokakaupasta. ostan pääosin lidlistä ruokaa, koska siellä on hitusen halvempaa.
käyn ehkä pari kertaa kuussa ravintolassa, ja silloin tällöin baarissa/elokuvissa. itselläni on ainoastaan visa electron, eli en kykene ylittämään tiliäni. jos rahat alkavat huventua menen vaikka viikonlopuksi vanhemmille tai pyydän parikymppiä lainaksi siskoltani, maksan aina takaisin kaikki velat. nyt joululomalla olen käynyt paljon töissä, eli rahapulaa ei keväällä tule olemaan. - pijaonoab
Huuto.netissä voi myydä omaa tarpeetonta romua nurkista ja tienata ihan hyvin :) Itse olen vasta pari kuukautta myynyt tavaroita (esim. vanhoja lukiokirjoja, romaaneja, dvd- ja cd-levyjä...) ja sieltä on kertynyt jo 300 euroa :)) Samoin samasta paikasta löytyy esim. hyviä vaatepaketteja.
Syön yhden lämpimän aterian päivässä opiskelijaravintolassa, joten siinä tulee iso säästö! 2,40e päivässä ruokaan aamu/iltapalavärkit ei paljoa ole. Ainakin täällä on monipuolinen tarjonta ja jokaisessa ravintolassa sapuskaan kuuluu pääruoka (normaali-/kasvis-/keitto-/salaattilounas), salaattipöytä, leipää ja juoma -> monipuolista ja halpaa.
Nettipankin kautta voi yleensä tehdä helposti itselleen säästötilin, jonne on hyvä laittaa vaikka vähintään 10-20e kuukaudessa. Ihan hyvä on ajatella esim. tulevaa kesää: kesätöitä ei välttämättä saa ja tukien kanssa voi olla vaikeaa (opintoja ei tarjota paljon, pelkällä asumistuella ei elä, opintotukikuukaudet kuluvat turhaan jne).- aikuinen mies
Ei ole mitään järkeä säästää opintolainasta. Muutenkin jos vuodessa kerää sen 200 euroa kesän varalle, niin eihän sillä rahalla oikein saa mitään. Lisäksi tilin ylläpidostakin tulee taskurahoihin iso kolo joka kuukausi jos säätää vaikka kympin.
- eri mieltä
aikuinen mies kirjoitti:
Ei ole mitään järkeä säästää opintolainasta. Muutenkin jos vuodessa kerää sen 200 euroa kesän varalle, niin eihän sillä rahalla oikein saa mitään. Lisäksi tilin ylläpidostakin tulee taskurahoihin iso kolo joka kuukausi jos säätää vaikka kympin.
Opintolaina on halpaa lainaa. Vertaa muihin lainoihin, jos et usko. Jos mahdollista niin kannattaa ihan oikeasti laittaa sivuun. Elämässä voi tulla eteen tilanne, jossa tarvii yllättäen rahaa.
Mulla on säästötili eikä siitä tuu mitään kuluja. Nosto- tai siirtorajoja ei ole. - vst. kiit.
HEI!
Kerrotko minulle huutonetin käyttäjänä kuinka joku onnistuu laittamaan huutoonsa vain 5 sentin korotuksen kun minimikorotus on 50 senttiä. Olen törmännyt tähän ilmiöön kahdesti. Miten summa voi pienentyä kymmenyksen?
- Tunneshoppailu
Korvaat selvästi shoppailulla ja herkuttelulla jotakin sinulta puuttuvaa ja yleensä se liittyy tunteisiin. Moni shoppailee, jos ahdistaa ja luulee sen helpottavan, mutta se vaan lisää ahdistusta.
Jatkuva mässäily voi johtua yksinäisyydestä, sisäisestä tyhjyydestä, huonosta itsetunnosta jne. Käy juttelemassa jonkun ammattilaisen kanssa asiasta esim. kriisikeskuksessa (ilmainen) tai terveyskeskuksen oman hoitajan kanssa (myös ilmainen). Ennen kuin saat selville, mitä tunteita on shoppailin ja mässäilyn takana, eivät pelkät "tee budjetti ja säästä, tee itse ruokasi" jne. pelkästään auta. Kun alat ymmärtää omia tunteitasi ja käsitellä niitä, on paljon paremmat mahdollisuudet muuttaa käyttäytymistään.
Onnea matkaan :) - opiskelija mies
Rupea elämään terveellisemmin. Eli terveellistä monipuolista ruokaa, opettele kokkaan ja rupea liikkumaan jos kerran fysiikka kärsii.
Normaali opiskelijalla ei jää mitään ihme rahoja shoppailuun ja joka päivä ei voi millään opintotuella/opintolainalla herkutella ulkona. Rahat menee normaali elämiseen opiskeluaikana. - opiskelijatyttö
Olen opiskelija, jolle jää vuokran jälkeen käteen < 100e kuussa. Siitä pyrin laittamaan muutaman kympin säästöön pahan päivän varalle, joten yleensä ylimääräinen "shoppailu" raha kerääntyy sitten hyvin pikku hiljaa, jos tilille sattuu jotain jäämään kuun lopulla.
Autoa ei ole ja julkisia en käytä vaan kuljen joka paikkaan pyörällä tai kävellen. Ravintoloissa en käy syömässä enkä käy tapahtumissa, jos en ole erikseen säästänyt siihen rahaa muilta kuukausilta. Baarissa voi käydä kaksi kertaa kuussa tai harvemmin. Riippuen maksaako sisään. Jotain pientä kivaa ja speciaali herkkua voi ostaa noin kerran kuussa jos ei ole käynyt missään ja tinkii ruuasta ja ostaa halpamarkettien shamppoita. Jos tulee yllätäviä menoja esim. koulukirjoja, niin sitten ei voi sinä kuuna mitään ylimääräistä tehdä.
Itse en sosiaalista elämää harrastaisi tai pystyisi ehostautumaan, jos vanhemmat eivät auttaisi joissakin ruokamenoissa. - Tahdon asia
Opiskelijatytöt voivat tietysti ryhtyä helposti ansaitsemaan, sillä maksukykyistä kysyntää kyllä riittää. Jotkut pitävät vielä erityisesti pullukoista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2055084Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374503Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002721Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171352318- 601931
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121821- 671794
- 2081664
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521232Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964