Canon PowerShot SX220

Ninni-Juulia

kokemuksia kaipailisin kannattaako harkita?

vai oisko tää parempi Canon PowerShot SX230 HS?

vai onko ixus perempi?

Haluisin kuiteski että siinä ois suht hyvä zoomi et sais vähän kauempaakin lähikuvan mutta kumminkin tuollainen taskuun/olkalaukkuun mahtuva kamera.

5

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SX220 ja SX230 on aivan sama kamera, erona on vain, että SX230:ssa on GPS. Se näkyy mokkulana siinä kameran päällä. GPS:llä saa kuviin paikkatiedot ja sillä myös kameran kello pysyy ajassa. Toinen ero on värivalikoimassa.

      Ixukset ovat hieman eri tarkoituksiin, ne ovat pienempiä. Toisaalta itse kuvaamisessa ne ovat huonompia siinä, että niissä ei ole käsisäätöjä. Lähinnä noita oleva Ixus on Ixus 1100 HS. Se on paljon kalliimpi, lisäksi siinä akun kesto on huono. Toinen on Ixus 230 HS, mutta siinä on vain 8 x zoom, mikä sinänsä on jo paljon, mutta jos haluaa pitkää zoomia, niin se ei ehkä riitä.

      Minusta ainakin nykyhinnoilla (SX220 HS 169 € ja SX230 HS 199 €) nuo ovat aika hyvä yhdistelmä pientä kokoa, säädettävyyksiä ja zoomia. Tosin n. kuukauden päästä julkaistaneen seuraaja noille.

    • mulla on sx200is ollut . 2½ vuotta ja otettu n 8000 kuvaa. maksoi aikoinaan yli 300 euroa. nykyiset versiot ovat hitusen ehkä parempia/monipuolisempia ja inhimillisen hintaisia joten suosittelen.
      kun opettelee käyttämään sitä niin se on ihan okei. ja siihen saa chdk:n eli saa jotakin järkkärin ominaisuuksia, esim raw.

    • ukko30v

      Itsellä myös vanhempi versio sx210 jossa myös 14x zoom, mainitaan nyt tuokin että maksimi zoomin laatu on aivan surkeaa. Vitsihän se on myydä pokkaria 14x zoomilla, turha yrittää kuvata käsivaralta varmasti tärähtää varsinkin jos on vähänkin hämärää/pilvistä ja rakeisuutta riittää.
      Toisaalta hyväpuoli kamerassa on 5mm laajakulma.(Mahtuu kuvaamaan pienemmässäkin tilassa)
      Toinen hyvä puoli on hd-video laatu, joka on kyllä ihan hyvää pokkarilta ja onnistuu samanaikainen zoomauskin.

      • 10+16

        SX 220:ssa on selkeästi parempi kuvanlaatu kuin 210:ssa joten älä mieti edellistä konmenttia. Hulppeat zoomit kuulostaa pahalta, kuvanlaadulta ne vastaavat järkkäriä johon ostettu halpa 100-400 zoomia, hyvissä olosuhteissa kohtuullinen.


    • aivan hyvä se on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3612
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      2972
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      76
      2453
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2321
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2287
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2177
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2173
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2158
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2030
    Aihe