Mopoautot

......

Haluaisin kuulla ihmisten mielipiteitä mopoautoista, että miksi niistä on joiden mielestä vain haittaa liikenteeessä?

19

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mopoauto= Jukeboksi

      Kuskit ajelevat miten sattuu oikeiden autoilijoiden edessä, Lisäksi ne liikkuvat Roska laatikot aiheuttavat pitkiä jonoja taaksensa, Ovat lisäksi erityisen vaarallisia kun rautaa ei ole yhtään vain muovia ja runko on jotain folioa.

    • doddiiii

      Rovaniemellä monta kertaa aiheuttanu vaara tilanteita. Hyvänä esimerkkinä sanon sen että omalle kohdalle on sattunu 3 kertaa sama mopo auto ja nuori likka ajanu nelostietä pitkin. Ajanut vielä juuri sillä 100 osuudella kesäaikana. yleensä ajanu sittari rampista ylös. Voit kuvitella että jos ite vetää sitä 100 menemää ja koppi joka kulkee 40 - 50 kilsaa tunnissa niin pitää aika yllättävästi vaihtaa kaistaa tai jarruttaa. varsinki jos joku ajaa edessä ja sitä ei itse nää ennenkuin edessä oleva reagoi jotenki. Tuommosellaha kopilla ei sais edes lähtee tuomoselle tielle. Koskaa ei ole kerenny soittamaan poliisille eikä ole kerenny videota ottamaan.

      Toinen mitä olen nähny rovaniemellä koppiautojen tekevän niin ajetaan liikennesääntöjä päin p*rsettä. tuli yksi hyvä esimerkki tässä pariviikkoa sitten vastaa kun siinä poliisi laitoksen kulmalla on tasa arvoinen risteys ja joka suuntaan nelikaistainen tie. Risteys alueella on siinä kirkon suunalta tultaessa vasemmalle kääänyttäessä oma ryhmittymis kaista. no tämmönen koppimopo oli siinä kääntymässsä vasemmalla ja pysähdyksissä. itse olin tulossa takaa päin niin yhtä äkkiä sulkuviivan kohalla vilku oikeaan ja ajokin suoraa siitä risteyksestä. Että vois sitä niitä yleisiä liikenne sääntöjä noudattaa. Voitte arvata minkalainen asenne ihmiselle kasvaa jos tämmösiä tekee tuomosella kopilla. mitä se sitten tekee kun onki oikea auto ja tehoa niin paljo että voi vaikka jopa ylinopeutta ajaa muualla kuin parkkipaikalla ja pihatiellä. Omasta mielestäni nuo koppimopot voitas lailla kieltää koska minusta niistä on enempi haittaa kuin hyötyä, koska aika moni näitten koppimopojen omistajista ei osaa ajaa liikenne sääntöjen mukaan.

    • .....

      olen itse huomannut saman täällä Salossa. Esimerkiksi eräs mopoauto kiilasi röyhkeästi auton eteen, jolla oli etuajo-oikeus...

    • Jarppi

      Mopoautoilu toimii oikeasti lehtikirjoittelua paremmin. Enemmin olen huolissani koulutettujen henkilöautoilijoiden tempauksista liikenteessä, niissä yleensä ihmiseltä lähtee henki. Mopoautoilussa ei kuolonkolareita juurikaan ole, vaikka peltikolareita onkin sattunut, niistäkin on lähes puolet koulutetumman kuljettajiston aiheuttamia. Hitaalla nopeudella on hyvä harjoitella liikenteessä liikkumista, varatilanteita aiheuttavat nopeammat ajoneuvot kiukuttelullaan, jos ei heti pääse ohitse. Mopoauto on keveydestään huolimatta kohtalaisen vahva, tästä on uutisoitu monta esimerkkiä. Ajoin hiljattain saaristotiellä pitkän jonon perässä, ja edessä vilkkui mopoauton kolmio. Ihmettelin että miksi mopoauto ei käyttänyt mahdollisuutta kääntyä sivutielle eikä bussipysäkille päästääkseen jonoa ohitseen, normaalisti näin on tapahtunut ja useasti. No, tilanne selvisi kun pääsin lähemmäs, mopoautoa hinattiin HENKILÖAUTOLLA, että silleen.

      • kdjfveblqåeo

        Ne eivät ole peltikolareita. Ne ovat muovikolareita


    • Tervo

      Mopoautossa eniten närästää kallis hankintahinta uutena, ja se saattaa tämän päivän materialistisessa maailmassa nuorison varsin eriarvoiseen asemaan.
      Hinnat laskevat vasta määrän lisäntyessä.
      Mopoauto on kuitenkin turvallisempi ja käyttökelpoisempi vaihtoehto mopolle ja kevarille, jos kerran henkilöauton ikärajaa ei alenneta. Kunnon autokoulu mopoautolle on järkevä kehitys, saahan sitten autokortista hyvitystä vaikka mopoautokortti maksaisikin enemmän. Nyky-yhteiskunta vaatii nuorisoa olemaan kaikessa yhä tehokkaampi, ja veronmaksajaksi pitäisi alkaa yhä nuorenpana. Tähän kehitykseen kuuluu, että pitää myös päästä kulkemaan itsenäisesti aikaisemmin. Mielestäni keityksen suunta ei tässä suhteessa ole välttämättä hyvä, mutta tätä on haluttu.

    • 15v farmari

      Se tunne kun ohitat mopoauton traktorilla

    • lalallalalalalallal

      miksi ostat jollain muutamalla tuhannella eurolla pelti-purkin jossa on leivänpaahtimen moottori?

      • GEV

        Mikä pelti?


    • q23456765432

      On niissä se hyvä puoli että saa kaverit mukaan, mahtuu ainaki kaheksan ihmistä kyytiin.

    • 45526532

      ne on tien tukkona

    • moimoioij

      Älä vittu osta sellasta muovi lootaa, Ostat 16wee, piikin tai suoraa 18wee, auton. Simple

    • Elko

      Mopoautot ovat sähköautoina erinomaisia kaupunkiautoja.

    • Glasd

      Itellä oli mopoauto josta maksoin 3000e ja kolaroin sen kolmion takaa eteen tulevan bimmerin kylkeen n.50km/h oli nopeutta eikä käyny kuinkaa.. Jos olis ollu mopo ni meikäläine ei varmaa koskaa enää ees ajais millää..

    • ei kande
      • Jalaa1

        Meinasin just kirjoittaa aivan samasta. Kovat on hinnat, mutta kyllä noilla sattuu kolareitakin. Just eilen laitoin maksuun auton liikennevakuutuksen Kaskon. Kasko on täysillä bonuksilla. Maksettavaa kertyi 282€.


    • Mopediauto

      Ite en suosittele kenellekkään maalla asuvalle mopoautoa. Koska yöllä vaikka jos ajat mopoautolla 40km/h niin sitten sun takaa tulee joku 80km/h ja sitten se auto joka ajaa 80km/h törmää mopoautoon. Ylensä kaikki tapaturmat mitkä on tapahtuneet mopoautoille on olleet aika vakavia.

    • enviovok

      mautot on suunniteltu vammaisille alunperin

    • Mun nuoruudessa mopoautoilla ajo vammaset ja mummot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      129
      4248
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      2
      4050
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      73
      3323
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2754
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      21
      2446
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      41
      2426
    8. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      30
      2406
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2386
    10. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2377
    Aihe