Hei, osaisiko joku neuvoa onnetonta..
hankin Acer predator G3610 koneen ja koneen mukana ei tullut mitän manuaalia, joka sinänsä ihme.. mutta kun olen laittanut koneen kiinni näyttöön ja virrat päälle, ei tapahtu mitään.. mikä neuvoksi, että voisin aloittaa koneen käytön.
Näyttö on tumma, ei siis tunnu tapahtuvan mitään. Vaatisiko se hdmi kaapelin kiinni näyttöön? nyt siinä kiinni normaali näyttökaapeli.. Apuva..
Acer predator G3610 käyttöönotto
15
482
Vastaukset
Jos ei tapahdu yhtään mitään, ei ääntä tahi valoja, tarkista onko kotelon takaosassa, virtajohdon lähettyvillä virtalähteen pääkatkaisijaa ja onko se asennossa ON. Tarkista kaikki kaapeliliitokset vielä kerran.
Perus Acerin pakettipaskakone :)
- Need HelpDesk
Kyllä virta on koneessa, näppikset ja hiiret saavat myös virtaa, sillä niissä on valot. Kone käy selvästi, mutta ei tule näyttöön kuvaa. Näytössä lukee analog hetken ja sitten näyttö pimenee kokonaan.. myös liitokset olen tarkistanut ja kaikki olisi ok, mutta vain kuva puuttuu.. Voisiko vika olla siinä, ettei siinä ole hdmi kaapelia kiinnitettynä, vai perus näyttökaapeli. näyttö tulisi sitä..??
Lämmin kiitos siitä, että yritätte auttaa.- Jos se..
on kiinni VGA-liittimeen näytössä niin näytöstä valitse oikea signaali, oletuksena näytössä varmaan DVI/HDMI , kahtele niitä näytön asetuksia, kylläse jostain valikosta löytyy.
- Jep Jep
Katsoin Netanttilan kuvaa, oli vähän pieni.
Kannattais varmaan kokeilla sitä HDMI-piuhaa, kun näytti olevan erillinen näytönohjain. Myyjä varmaan opastaa, kun vaan kysyt. Et kai sä ääliö laittanut sitä näyttöäsi kiinni emon integroituun ohjaimeen, jonka liitin oli peitetty muovitulpalla käytön estämiseksi?
- need HelpDesk
Hyvä Dr.xyz, kyllä minä ääliö juurikin niin tein, ihmettelin miksi se on peitetty, eli sitä ei olisi saanut tehdäkö?? Miksi se on näin, kertokaa viisaammat, haluan oppia.
Tarkoittaako se sitä, että pitäisi hommata se hdmi piuha.
Miksi ihmeessä sitten paketissa ei ole oikeaa piuhaa vaan on juurikin se "väärä" piuha..
Tyttö epätietoinen.. ja edelleen suunnattoman kiitollinen avustanne. - Need helpDesk
Liitin haettu ja hommat alkakoon! YES!!
- qweqwe
PIPIPIPIPNOITAAAAA
- polliisioulusta
Ookkona Oulusta, syökkönä silakoita, juokkona pillillä piimää taukki.
- testin.valvoja
Noin käy kun viisi vuotta yrittää ratkaista pääsytehtävää eikä millään keksi miten nelikulmaisen palikan saa menemään pyöreästä reiästä.
- Yrittää-ja-yrittää
testin.valvoja kirjoitti:
Noin käy kun viisi vuotta yrittää ratkaista pääsytehtävää eikä millään keksi miten nelikulmaisen palikan saa menemään pyöreästä reiästä.
Ääliö. Vuole kulmat pois.
- Witutinpois
Johtuu windowsista, että HDMI ei ole päällä käynistyessä!
- Windowsongelmat
Witutiniski taas!
- siittäselähtee
Windows pois heti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2715940Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453882Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353254Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603129Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1692992Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava492826Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932777Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin822470Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962082Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068