Mistä Suomi puhui 2011

Vaalit kiinnostivat enemmän kuin Big Brother

Suomi24:n vuoden 2011 suosituimmat uutisaiheet käsittelivät tamperelaisen Karoliina Kestin katoamista, Facebookin sulkemista sekä eduskuntavaaleja ja niiden jälkeisiä hallitusneuvotteluja. Vilkasta keskustelua herättivät myös dobermann-rotuinen koira, joka raateli teinitytön sekä asunnossaan viikkoja kuolleena lojunut mies. Myös parisuhdeongelmat, poliittisten päättäjien teot sekä yliluonnolliset ilmiöt kiinnostivat käyttäjiä.

Maailman menoa jatkoi edelleen Suomi24:n suosituimpana keskustelupalstana keräten päivittäin yli 1 000 viestiä. Parisuhteita ja politiikkaa käsittelevät palstat nousivat myös suosikkipalstojen kärkikymmenikköön. Vuonna 2011 uskontoaiheiset palstat olivat myös hyvin edustettuina. Evankelisluterilaisen kirkon Kirkko kuulolla -asiantuntijapalsta saavutti viime vuonna suuren suosion ja nousi viidenneksi suosituimmaksi palstaksi. Palstalle kirjoitettiin päivittäin yli 300 viestiä.

Vuonna 2011 hakua käytettiin sekä ajankohtaisen tiedon että julkisuuden henkilöiden hakemiseen. Keskustelumainintojen vertailussa vaalit olivat käyttäjien keskuudessa suositumpi keskustelun aihe kuin Big Brother. Politiikka peittosi vertailussa myös urheilun. Nokian Lumia-älypuhelimet kirvoittivat lähes yhtä paljon keskustelua kuin Applen iPhone, vaikka ne julkaistiin vasta vuoden 2011 lopussa.

Vuoden suosituimpien hakusanojen listalta löytyy ruokaohjeita, terveystietoa ja yhteiskunnallisia aiheita. Suosittuja hakusanoja olivat muun muassa suklaakakku, mykoplasma, perussuomalaiset, hiilihydraatiton ruokavalio ja äitienpäiväruno.

Viime vuonna Suomi24:n haetuin henkilö oli Karoliina Kesti. Haetuimpien henkilöiden listalla toisena oli Maajussille Morsian -ohjelmasta tuttu Jenni Liekari ja kolmantena Nokia Mission entinen johtaja Markku Koivisto. Neljänneksi haetuin henkilö oli norjalainen joukkosurmaaja Anders Behring Breivik.

Vuonna 2011 Suomi24:n keskustelupalstoilla julkaistiin yhteensä 6,2 miljoonaa viestiä. Palvelun aktiivisin keskustelija kirjoitti vuoden aikana 6 654 viestiä. Vaikka Keskustelut ovat Suomi24:n suosituin palvelu, myös Suomi24 Yhteisö ja Treffit kasvattivat suosiotaan viime vuonna. Oman profiilin Yhteisöön loi viime vuonna 274 083 uutta käyttäjää. Suomen suosituimpien treffipalveluiden joukkoon lukeutuvaan Suomi24 Treffeihin luotiin vuoden aikana 115 180 uutta treffiprofiilia. Treffien käyttäjät lähettivät toisilleen yli 20,5 miljoonaa treffiviestiä.

Terveisin,
Mari, Elina ja Piia
Suomi24

10

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan Ite

      Oli useita puheenaiheita, mutta ensimmäisenä tulee mieleen Osama Bin Ladenin kuolema/tappaminen...

    • pokeeee

      Tikulla silmään joka vanhoja muistelee.

      "Mitä tapahtuu 2012", siinä vasta topic!

    • hömpää provoa ja paniikinluomista tyhjästä kuin 7-lehdessä suurin osa.skarpatkaa 2012.

    • jarnos24

      Ja lisää mielenkiintoista tietoa vuodesta 2011 löytyy täältä:
      http://www.suomi24.fi/2011

      Kiinnostaisiko myös sivu, josta näkisi kuukausittain mitkä ovat olleet puhutuimmat 2012?

      • Entinen rek.käyttäjä

        Älkää luoko lisähiluja sivuillenne. Joko 2 vuoden jälkeen älyäisitte suomen kieltä JA bannaisitte tuon Ateisti-forumilla muita päivittäin herjaava häirikön?

        Kaikki ne rahankeruuuviestit, valekutsut muiden tahojen nimissä ovat sellaista tekstiä, joista pitäisi tulla jo sanomista.

        Paljonko maksatte häirikö(i)Ille kuukaudessa, että ne kasvattaa viestilaskurianne?
        - Sanoin tämän takia käyttäjätilini, ja peruin Suomi24:n kautta tekemäni tilaukset.

        Syyksi mainitsin palvelunne huonon tason ,ja kyseiset huijauksien mahdollisuudet.

        Pyysivät anteeksi Suomi24:n puolesta ja sanoivat välittävänsä tiedon eteenpäin organisatiossaan. Ehkäpä lopettivat mainostamisen, kun ette välitä käyttäjistänne puumallin tai puhtaan forumin vertaa!


      • J.T.

        EI kiinnosta enää sivut, koska häiriköiden takia ei kiinnosta Suomi24. Tehkää ennenmmin koodi, joka ajaa Suomi24:n lopullisesti alas :)

        Viime vuonakin kerroin jopa Allerille, missä mättää - mutteivät edes vastanneet asiakaspalautteeseen. Toinen yritys kiitti, kun sen epäkohdista kerroin ja Pelifirma pakitsi lahjakortilla.

        Suomi24 on suomen välinpitämättömin firma ,eikä edes vastaa Tiedoitteet-palstalla, jos käyttäjillä on teknisiä ongelmia em. sähköpostissaan.


      • Entinen rek.käyttäjä

        No, ette siis kestäneet Krittiikä, kun annatte satakaupalla miinusta, ja itsellenne plussaa.

        Sairasta toimintaa ylläpidolta, ja ihan turha toiminto tuo peukutus.

        ;Mutta ettehän ylläpito edes lue asiakaspalautteitanne, ette edes sitä 3 sivua tekstiä, jonka lähetin Alleriin.

        Ette välitä, edes puumallin vertaa käyttäjistänne..


    • Entinen käyttäjä.

      Mainostajat huomatkaa, että eskustelupalstoilla julkaistiin yhteensä 6,2 miljoonaa viestiä. MUTTA niistäkin valtaosa on häirikköjen kirjoittamia.

      Suomi24:n ylläpito suojelee häiriköitä, eikä vasta käyttäjilleen koskaan sähköpostiin. Ylläpito on ylimielinen tai harvineisen tyhmä, joka ei osaa suomenkieltä.

      Esimerkiksi Atesmi-forumia häiriköitiin alkuvuodesta liki 200 avauksella tunnissa, eikä häirikköä edes bannattu.(Tänäänkin jatkaa, kohta jo 3.vuotta peräkkäin)

      Valitin ylläpidolle turhautuneena, että saisinko puumallin takaisin ja että voisiko tälle liki palvelunesto-hyökkäystä tekevän häirikön bannata.

      2 päivää palaute-lomakkeen täyttämisestä, sain 3 viikkoa kestäneen bannin. Eli, Suomi24-ylläpito EI kestä asiakaspalautetta, vaikka he itse sitä pyytävätkin.

      Olen alkanut kertoa mainoksia sähköpostiini lähettäville S24-yhteistyötahoille, miten asiat ovat. Eräs taho pyysi minulta anteeksi Suomi24:n puolesta.

      Ehkäpä, kun epäkohdat Suomi24:n kanssa tulevat mainostajien tietoon, he lopettavat mainostamisen, kun huomaavat joutuneensa myös huijatuksi.

    • Ihanko totta?

      Minä uskon.. Eli pari nörttiä keskustelee ja teinit ja rikolliset, pääosin? Ihanko totta, että vaalit oli kiinnostavampi, kuin Big Brother? Mitä se kertoo persukannattajista, jotka ahdistelee näillä palstoilla rasismilla viattomia ja pilaa kaikki asialliset esim. politiikkakeskustelut? Pysyis keskustelemassa Big Brotheristaan, kun niiden pokka varmaan sellaisen katsomiseen riittääkin ( normaali ihminen yleensä ei kykene katsomaan Big Brotheria ja mulla ei ole mitään amiskouluttautuneita vastaan, muta jossakin tilanteessa tyhmyys menee yli ja sitä ei KESTÄ NÄHDÄ).

    • petjyt.

      Jytkytys olikin petkutus.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe