Vuokralainen jätti vesilaskun maksamatta

mie

Minulla oli erinomainen vuokralainen, siisti, maksoi vuokrat ajallaan. Palautin ennakon koska asunto oli siisti. Vedestä meni maksu erikseen, ja kuinka ollakkaan vesilasku tuli nyt minulle neljän kuukauden jälkeen, koska tämä hyvä vuokralainen ei ollut maksanut loppulaskuaan. Mitäkähän tässä voisi tehdä? Soitan nyt kuitenkin hänelle, miten perintätoimistot suhtautuvat yksityishenkilöihin, sillä minähän en tuota laskua aio maksaa!

5

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten suuri tuo lasku sitten on?

    • mlö.mm.

      Kannattaisi periä vesimaksut itse vuokralaiselta, niin pystyisi valvomaan maksutilanteen.

    • Omistaja maksaa

      Huoneiston omistaja tietenkin vesilaskut maksaa luottotiedot sinulta menee jossain vaiheessa jos et laskua maksa.Isännöitsijä käskee sinun myös maksamaan laskun.

    • erinomainenoli....

      Taas hyvä esimerkki siitä, ettei ole erinomaisia vuokralaisia........
      Uskoit ja luotit ja palkkana oli kusetus.
      Tilaisuus tekee varkaan, AINA!!

    • "Vedestä meni maksu erikseen, ja kuinka ollakkaan vesilasku tuli nyt minulle neljän kuukauden jälkeen, koska tämä hyvä vuokralainen ei ollut maksanut loppulaskuaan."

      Miten loppulaskun voi maksaa etukäteen?

      Vai oliko tuo sinulle tullut loppulasku ns. karhulasku, eli se oli jo lähetetty / yritetty periä entiseltä vuokralaiselta?

      Mistäs sinun osoite oli kaivettu esille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe