intersportin fischerit kuraa?

mallien sekamelska

Fischerin virallisilla sivuilla suksien mallit kalleimmasta halvimpaan ovat RCS, RCR, SCS ja CRS, mutta Intersport mainostaa suksia, joiden mallit ovat CSR (179euroa) ja RSC (249 euroa).

Kumpaakaan mallia ei ole mainittu Fischerin sivuilla, eli onko kyseessä virhe vai jokin Intersportille tehty oma suksipakettimalli, jolla ei ole mitään tekemistä aitojen Fischereiden kanssa? Kannattaako niitä edes harkita, sillä esim. Prisma myy Fischerin Viper mallia, joka kuulemma ei ole kunnon suksi ollenkaan säännölliselle harrastajalle.

14

11141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • #19
    • -

      Onkohan sitten RSC poistunut valikoimasta. Ainakin ennen sitä myytiin ja se kai oli Fischerin kakkossuksi eli aktiivisen harrastajan tai kilpakuntoilijan kapula.

    • ÅlliCalle

      Joo, älä vaan osta.

      Kannattaa jättää harrastehiihto niille jotka osaa ostaa sukset ilman vainoharhaista epäilyä niiden toimimattomuudesta.

      Tuohon hintaan et mitään kilpakapulaa kuitenkaan saa.

      • mallien sekamelska

        Et ymmärtänyt pointtia. Noilla kirjainyhdistelmillä moni tekee väärän ostopäätöksen, kun on ensin perehtynyt Fischerin sivuilla malleihin ja menee kauppaan ja ostaa sukset, mutta huomaakin jälkeenpäin, että kirjainyhdistelmät eivät täsmää.
        Eikä tässä kalleimpia kilpasuksia olla ostamassa. Tuskin kyselisin täältä, jos olisin alan harrastaja. Taidat itsekin olla sunnuntaihiihtäjä, kun täällä pyörit.


    • EK:

      Tarkkaan en tiedä mutta suuret ketjut teetättävät ehkä omia mallejaan,Viperiin ei kannata puuttua eikä muihinkaan markettisuksiin.
      Kyllä Interistä saattaa hyvää hyllysuksea myös löytyä mutta on myös muita kauppiaita olemassa jotka ovat keskittyneet pelkkään suksikauppaan ammattitaitoisella otteella.

    • #25

      Intersport Mikonkatu ja Puhos ovat Fischer Racing Centereitä, joten kyllä niistä kunnon suksia löytyy. Tietenkin pitää löytää hiihtoon erikoistunut myyjä, joka hakee asiakkaalle sopivan parin ja uskaltaa olla myymättä, jos sellaista ei löydy.

    • Jabaliini

      Hei tosi HIIHTÄJÄT ja hiihtähjät!

      Ite kuulun tohon jälkimmäiseen ryhmään.Ite hankin Intersportista Fisukan ns. paketin. RSC vapaan sukset.rc3 monot siteet ja hyvät sauvat. Jos ei ole huippu hiihtäjä tai ajatuksissa kilpailla huipulla.Noi rsc sukset on omasta mielestä huippu sukset. Varsinkin kun uunitettu ja voideltu kunnolla.Luisto todella hyvä pienellä ja isollakin pakkaskelillä.Asioimassani liikkeessä oli ammattitaitoiset myyjät,jotka osasivat asian hyvin ja myivät todella hyvän paketin.

    • jabaliini

      Hei!
      Itse hankin nuo RSC vapaan sukset. Omasta mielestä kannattaa harkita ja hankkia myös.Jos olet huippu hiihtäjä,niin silloin RCS tulee lukuun mukaan.Varmasti kysewiset on huippu sukset ja luonnollisesti paremmat,kuin nuo RSC.Meet ammattitaitoiseen liikkeeseen,niin kyllä ne hyvät sukset sulla valita osaavat.

    • fisheri

      Jokunen vuosi sitten ostin sukset Intersportista ja kysyin samaa asiaa. Kyseessä täysin samat sukset (kirjainyhdistelmää en muista missä järjestyksessä R ja S ja C nyt olikaan), mutta väritys oli erilainen. Tehty siis vartavasten Intersportille oma erä. Ihan tyypillistä touhua monen muunkin tuotteen osalta.

    • isojorma1

      No ei ole todellakaan samanlaisia suksia. Kilpasuksissa (joilla hiihtää myös huippuhiihtäjät) on aina jäykempi profiili. Niillä hiihtäminen, etenkin perinteisellä tyylillä, vaatii varsinkin pitkillä matkoilla hyvän tekniikan, riittävästi voimaa ja kestävyyttä. Saahan huonokuntoinenkin kunnon kilpasuksen pitämään, kun laittaa voidetta yli "voidepesän", mutta tämä on hölmöläisen touhua. Miksi ostaa kilpasuksi, joka luistaa oikein voideltuna paremmin, jos kuitenkin ylivoitelee pidolla? Toisin sanoen harrastelijalle ja kuntoilijalle on tavallisista suksista se hyöty, että vaikka alkaa matka väsyttää, saa suksen pitämään.

      Kun kunto on kohdillaan ja tekniikka ok, kilpasuksista saa pienen edun. Mutta jokainen miettii itse, mihin rahansa käyttää. Minä olen valmis satsaamaan kilpasuksiin, mutta ulkoilu ja treenaus vaikuttavat hiihtovauhtiin enemmän kuin pieni etu suksissa.

      Jokainen menköön omaa vauhtia ja sellaisilla suksilla kuin parhaaksi näkee.

      • taavisikli

        nyt on ihan tiivi-taavi-juttuja


    • Mulla RCS carbon lite .Tälläselle kuntohiihtäjälle toimivat oikein hyvin. Monessa liikkeessä kävin ja luovutin jo lähes .Kunnes neuvovat toisesta liikkeestä et siellä ois yhet sukset jotka vois olla mulle sopivat. Muutama vuos sitten ostin Jyväskylän intersport tourulasta hankin.

    • j.brink

      2005 ostin puhoksesta -50% hinnalla rossarin luikkari xiumit.Sattui hirvee munkki ja oli tosi tykkipari.Tuli hiihdettyä niillä parit massahiihdot ja nautittua kun kerrankin suksi toimi kuin unelma.

    • Johtaja2

      Kysykää kaupasta Epoa jos haluutte pärjätä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      87
      3261
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      141
      2848
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2810
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      218
      2429
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1847
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      202
      1721
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      42
      1682
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1239
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1075
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      196
      1056
    Aihe