Jatkuva lämpöily allergian oireena?

Emilja

Minulla on ollut jatkuvaa lämpöilyä, nuhaa ja tukkoisuutta noin puolentoista vuoden ajan. Kierre alkoi kesällä 2010 pahalla poskiontelontulehduksella, joka toistui vielä saman vuoden syksynäkin pari kertaa. Viime vuonna poskiontelontulehduksia ei enää ollut, mutta nenäoireet, liman eritys ja lämpöily ovat vain jatkuneet. Terveenä lämpöni on 35,8–36,2, mutta nyt lämpöä on useimpina päivinä 37 tai vähän yli.

Syksyllä 2008 kävin allergiatestissä, jossa minun todettiin olevan allerginen koivulle, lepälle, pujolle, pölypunkille, kissalle ja hevoselle. Lääkärit ovat sitä mieltä, että oireeni johtuvat allergiasta.

Olen syönyt antihistamiinia jatkuvasti puolentoista vuoden ajan ja käyttänyt lisäksi kortisonia nenäsuihkeena usean kuukauden ajan pariin otteeseen. Kaksi kertaa olen popsinut kortisonia myös pillerikuurina.

Astmaepäilyjä ei enää ole kahden viikon PEF-seurannan jälkeen. Kotonani on tehty kosteusmittaukset ja työpaikalla sisäilmatutkimus eikä mitään hälyttävää ole ilmennyt. Viime kesänä olin tilapäisesti selvästi paremmassa kunnossa siitepölyistä huolimatta.

Nyt lääkärit vain ohjeistavat välttämään kaikkia mahdollisia allergeenejä, kuten ruokia, joista voi tulla ristiallergiaa. En ole kuitenkaan huomannut, että mikään tekemäni muutos kotona tai ruokavaliossa olisi kuitenkaan juuri vaikuttanut olotilaani. Lisäksi lääkäri määräsi minut lopettamaan särkylääkkeenä käyttämäni Treon (koska se sisältää asetyylisalisyylihappoa), joten oloni on entistä heikompi, kun en saa lievitystä oireisiini. Myöskään muita kuume- ja tulehduskipulääkkeitä en lääkärin mukaan saisi käyttää näihin vaivoihin, ettei lämmönsäätelykeskukseni mene sekaisin.

Olen neuvoton, enkä tiedä, mitä voisin enää tehdä edistääkseni terveyttäni. Olen 30-vuotias nainen ja nauttisin kovasti työstäni, opiskelusta, liikunnasta ja muista harrastuksistani, mutta jatkuva lämpöily vie todella paljon voimia, ja joudun lepäämään kotona tuskastuttavan usein. Minua huolestuttaa myös jatkuvan lämpöilyn vaikutus elimistööni.

Tässä muutama kysymys:

1. Voiko jatkuva lämpöily johtua allergiasta?
2. Onko jatkuva lämpöily vaarallista elimistölleni?
3. Kuinka todennäköistä on, että lämmönsäätelykeskukseni menee sekaisin, jos käytän kuumetta alentavia lääkkeitä?
4. Mistä voisin etsiä helpotusta tilanteeseeni?

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni lämmönnousu ei johdu allergiasta. Se voi olla hormonaalista (kk-kierron eri vaiheissa ihmisen lämpötila vaihtelee) tai olla merkki pienestä infektiosta nenän ja sen sivuonteloiden limakalvoissa. Lämmönnousu ei sinänsä ole vaarallista. Se pyrkii vain väsyttämään. Asetosalisyylihappoa (asperiinia) tai sen tapaan vaikuttavia tulehduskipulääkkeitä (ibuprofeeni, ketoprofeeni yms) ei tulisi käyttää, sillä herkässä elimistössä ne voivat edistää polyyppien syntyä. Parasetamoli on niitä turvallisempi, mutta turhaan ei sitäkään saisi käyttää.
      Kokenut korva-nenä-kurkkutautilääkäri on oikea henkilö opastamaan eteenpäin oireiden viidakossa.

    • mulla oli eilen kuumetta ja kurkku ollut kauheen kipeenä ja korva mut kurkku on turvoksessa kun siellä on punaiset pallot kurkussa punaista on joka puolella kun on punainen kurkku ja punaiset pallot siellä ja oon juonut paljon nestettä ja kyllä mää pystyn niinkun nielemään vettä ja muutenki mut sillonko oli kurkku kipeenä niin sillon en syönyt mitään syönyt kun en pystynyt sillon nielemään yhtään mitään mut koitan parantua nyt loppuun asti että pääsis kouluun terveenä mut mun kanssa voi keskustella ......:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      63
      6180
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5599
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4426
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      55
      3873
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3795
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3219
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      67
      2979
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      69
      2588
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1950
    Aihe