Hurghadaan lähdössä hiihtolomalla ja vähän kyl jänskättää toi Egyptin tilanne.
Onko kokemuksia juuri hurghadasta tulleilla näkyykö lomakohteessa nuo viimeajan kiristyneet tilanteet ja mellakat eli voiko lähteä matkaan turvallisin mielin.
Lisäksi kiinnostaisi miten Air Finland hoitaa hotellikuljetukset ja tiedotuksen esim.kotiinlähdöstä kun heillä ei ole oppaita. Jos vaikka lento myöhässä tms...
Mellakoista ja Air FIinlandin...
19
924
Vastaukset
osaan airfinlandin matkoihin ei kuulu hotellikkuljetukset, lentojen myöhästymisistä tms ilmoitetaan hotelliin jätetyillä kirjallisilla ilmoituksilla tai soitetaan asiakkaalle. jos olet varaamassa matkaa heiltä ja nämä askarruttaa sinua niin soita ihmeessä matkatoimistoon ja kysy miten ne on järjestetty.
- tellus
Juuri palattu. Egyptin levottomuudet eivät näkyneet mitenkään Hurghadassa, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Air finlandin henkilökunta mukavaa, koneet hieman kuluneita, mutta muuten ok.
- jfkdsöa
Eihän tuo tilanne ole juuri ollenkaan muuttunut vallankumouksen jälkeen. Eli mellakoita on ollut useampi kuukaudessa suurimmissa kaupungeissa. Silti turismi on jatkunut ennallaan Hurgadassa.
- terttu
kyllä pahalta näyttää. varsinkin tuo siinain ja kairon tilanne. http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/02/egyptissa_siepatut_amerikkalaisnaiset_vapautettiin_jo_3230393.html
Ei Hurghadassa mitään hätää. Ainoastaan kaverit kun kävivät Luxorissa, aavikolla joku kapinallisten joukko pysäytti. Esteitä tiellä. Monet olivat olleet peloissaan. Tilanne kesti reilun tunnin ja täytyi kääntyä takaisin ja mennä toista tietä.
Kyllä siellä klinikan lääkäri seurasi tarkasti meidän eduskunnan vastaavaa televisiokeskustelua. Vakavat ilmeet ja myönsi myös-vakava tilanne. Kiihkeitä=huutoa, puheenvuoroja siellä oli.
Yleisesti aika lämmintä jo oli. Yksi päivä oli erikoisen kylmä pohjoistuuli. Minä kyllä olen aika vilukissa. Kyllä siellä ihan shortsikansaa silti oli. Meri on mukavan lämmin, jos ei ole tottunut uimaan vai 30 asteen lämpöaltaassa.
Varokaa koralleja. Mieheni astui meressä sellaiseen ja on viisi tikkiä rikkaampi j a120 euroa köyhempi. Vakuutus ei korvannut suoraan hotellin lääkäriä.koralleihin ei saa eikä pidä koskea!
- NewNewsPlease
tuskinpa ko. herra niihin tarkoituksella koskikaan jos kerran tikit muistona...
- juuri kotiutunut
Ei Hurghadassa ole tietoakaan mistään mellakoista sun muusta levottomuudesta. Air F:n opas on mukana bussissa ja neuvoo/opastaa, tosin englanniksi. Paluusta oli kirjelappu toimitettuna huoneeseen. Olimme Pyramisa Blue Lagoon hotellissa ja jos joku löytää siitä puutteita ym. ei takuulla ole siellä käynytkään. Kaikki oli ensiluokkaista palvelusta huoneisiin ja siivoukseen. Olimme todella tyytyväisiä ko. paikkaan. Mukavaa matkaa vaan. Ps.jos iskee Jalla Jalla ( mahatauti) niin apteekista Antinal lääkettä ( maksoi 5 puntaa eli alle euron).
- juuri kotiutunut
Lisään vielä, että lääke oli hankittu varoiksi. Kellään EI pienimpiäkään oireita vatsataudista
- ei alle 46 kertaa
Nämä on taas niitä uudis matkailijoita?On se niin ,jos hotellia markkinoidaan 5 tähden hotellina ja on vaan 2 tähteä?
Kun olet kietänyt yli 46 maata niin tiedät mitä vaatia?Turisti.... - on käyty
ei alle 46 kertaa kirjoitti:
Nämä on taas niitä uudis matkailijoita?On se niin ,jos hotellia markkinoidaan 5 tähden hotellina ja on vaan 2 tähteä?
Kun olet kietänyt yli 46 maata niin tiedät mitä vaatia?Turisti....Oletko itse edes käynyt ko. hotellissa ??
- Juuso2222
Onko sää tuommoista mitä foreca sanoo? Tarkoitus lähteä ensiviikolla ja se näyttää melko huonoa loppuviikolle abaut 20päivisin ja pilvistä-
- juuri kotiutunut
Päivälämmöt vaihteli vissiin 21-25 välillä ja aurinkoa riitti. Iltaisin oli aika viileetä 11-14 astetta joten vähän lisävaatetta mukaan iltoja varten. Mikäli ei ole lämmitettyä allasta hotellilla niin on aika kylmää vettä about 15-16 astetta , meressä vissiin 20 asteen hujakoilla. Ei kuitenkaan mitään valitettavaa sillä onhan siellä nyt talvi.
- Niggaaa ;)
Olen menossa kanssa 16.2 Egyptiin, Hurghadaan. Jännittää... Toivottavasti siellä ei tapahdu mitään ikävää, mikä vaikuttaisi lomaan... :-/
- hurkkispurkkis
Hurghada ei sijaitse Siinailla.
- Hurtaga - nou thanks
Ei sijaitse ei, mutta sielläkin 8 tuntia ajettiin keskellä aavikkoa yksinämme!
- jxpi
Hei! mekin mennään hiihtolomalla air-finlandsin matkalle! Mikä hotelli teillä on?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689