Lyhyt kierto ja luteaalivaihe

''viivi''

Olen 39-vuotias nainen ja olemme mieheni kanssa yrittäneet lasta puoli vuotta. Kuukautiskiertoni on lyhentynyt tänä aikana 21 päivään, kun se aikaisemmin on ollut noin 25 päivää. Minua huolettaa tuo kierron lyhyys varsinkin kun ovulaatio on yleensä kierron 12. tai 13. päivänä. Kierto on ollut tuon 21 päivää viimeiset neljä kiertoa. Onko luteaalivaihe liian lyhyt että voisin tulla raskaaksi?

1

490

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos kysymyksestäsi.
      Kuukautiskierron lyhentyminen on tyypillinen merkki munasarjatoiminnan vähitellen tapahtuvasta hiljenemisestä. Usein ovulaatiot muuttuvat päivällä - parilla varhaisemmiksi ja luteaalivaihekin voi vähän lyhentyä. Taustalla on munasolujen laadun ja määrän vähentyminen. Onneksi se ei kuitenkaan tarkoita, ettei olisi mahdollista tulla vielä raskaaksi. Pelkkä luteaalivaiheen tukeminen ei välttämättä kuitenkaan auta.
      Kannattaa selvittää muutamia perushormonikokeita, kuten kilpirauhashormoni, keskiluteaalivaiheen keltarauhashormoni ja ehkä ultraäänitutkimus.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe