Onko kokemuksia Kanarialla asumisesta? Mistä saa luotettavaa tietoa vuokra-asunnoista? Kompastuskivet muutossa? Mitä on hyvä huomioida ja vaatia? Kaikki info otetaan ilolla vastaan!
Puerto de la Cruz tai Las Palmas UUDEKSI KODIKSI?
6
341
Vastaukset
- Eläkenautiskelijat
Asuimme 2 vuotta Puertossa, mutta muutimme saaren eteläpuolelle. On lämpöisempää, aurinkoisempaa ja kuivempaa - ja kävelyretkille pääsee helposti (vuoristoon ja lähialueille). Puertossa on enemmän suomalaisia, mutta uudet eläkeläissukupolvet tulevat enenevässä määrin eteläiseen osaan saarta. Ennustan, että jo vuonna 2015 etelässä on enemmän suomalaisia - suuret ikäluokat tulevat vauhdilla nauttimaan auringosta. Meitä on muuten jo kymmeniä, jotka asumme koko vuoden saarella (joskus piipahdamme lomalla Suomessa).
- ex-mix-max
Kannattaa katsoa asunto hyvin läpi, keittiön ala- ja yläkaapit ja kylpyhuoneet, onko hometta. Näistä syistä on meillä ollut 3 muuttoa, 2 vuoden aikana. Se tulee kalliiksi ja kovin työlästä, jos on paljon omia tavaroita ja huonekaluja mukana. Kaikki asuntomme ovat olleet 2 kylpyhuoneella, n. 90 m², 3 makuuhuonetta. Täällä Kanarialla ja Espanjassa ei ilmoiteta huoneiden lukumäärää, vaan makuuhuoneiden. Parvekkeet ovat harvinaisia espanjalaisten taloissa, turistien asuttamissa loma-asunnoissa on useimmiten parveke. 1 kk:n takuuvuokra pitää maksaa. Ulkomaiset välittäjät ovat kalliita, ottavat ainakin 1 vuokran suuruisen välityspalkan. Espanjalaiset ottavat 90-200 Euroa.Jos ei osaa espanjaa, on hyvä pyytää vuokrasopimus emailina omaan koneeseen ja kääntää esim. Googlen kääntösivulla( ylhäällä viimeissä listassa). Käännös pitää lukea tarkkaan, ettei siinä ole mitään kummallisuuksia ja sitten säilyttää se . Vuokratasoa voi katsella vaikka idealista.es-sivulta, kun valitsee siihen koon, paikkakunnan jne. Meidän vuokramme ovat olleet 750 €, 650 € ja nyt 450 € saman suuruisista asunnoista. Espanjalaisalueilla on halvemmat vuokrat.
Kiitokset vastauksista! Espanjaa osaan kyllä, vaikkakin vuokrasopimussanasto voi välillä olla omalla tavallaan haastavaa.
ONKO KANARIALLA HUIJARIVÄLITTÄJIÄ VUOKRA-ASUNNOISSA?- ex-mix-max
mjiau kirjoitti:
Kiitokset vastauksista! Espanjaa osaan kyllä, vaikkakin vuokrasopimussanasto voi välillä olla omalla tavallaan haastavaa.
ONKO KANARIALLA HUIJARIVÄLITTÄJIÄ VUOKRA-ASUNNOISSA?HomeSweetHome Tirajanalla Inglesissä välitti rivitalon, jossa oli pahasti hometta keittiön kaapeissa.
Heillä oli kiire, joten ei saatu katsella tarkkaan. Muuten olisin nähnyt homeen keittiönkaapeissa. Omistaja ei ikinä lähettänyt takaisin takuuvuokraa, vaikka soitettiin siitä.
Mercado Immobiliaria Vecindarion keskustassa. Välittäjällä hoidettavanaan iso talo, jonka omistaja asuu pohjois-Espanjassa. Vuokrasopimukseen ei saatu omistajan nimeä, ja vuokra olisi pitänyt maksaa meklarille joka kuukausi käteen. Ei menty sinne, tyyppi puljasi ilmeisesti omistajaa.
Mutta muuten on kaikki espanjalaiset välittäjät olleet avuliaita ja ihan OK. Ja paljon halvempia kuin mikään ulkomaisista välittäjistä (90-200 € välityspalkkio).
- Gran Canaria
Facebookissa on sivut kaikille Kanariansaarten ystäville "Kanariansaaret Gran Canaria". Sieltä saat tietoa ja infoa eteenpäin.
- ei teidän asiakas
"Kanariansaaret Gran Canaria". Asunnonvälittäjien sivu, hinnat päivähintoja?
Jos ei tykkää edullisesti, voi tietysti ottaa tosi kalliin. Miksi ei henkilö, joka on ollut Kanarialla asunnonvälittäjänä vai muuna 10 vuotta, tule esiin omalla nimellään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186250Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik935361Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193585Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t33484