Kissa on vuoden verran lisääntyvässä määrin kakkinut hiekkalaatikon viereen ja matolle. Onko nukutuspiikki ainoa keino päästä eroon? Tänä aamunakin kuudelta heräsin tuttuun lattian kaapimiseen ja nousin siivoamaan. Miisu on kaksitoita vuotta vanha leikattu tyttö. Muuten erityisen suloinen, vaikealle tuntuu tuo lopetus. Haluaisin vielä yrittää jotakin keinoa, vai onko turhaa? Joku sen päässä on vinksahtanut kun hiekkalaatikko on vieressä ja aikaisemmin kävi siinä aina.
Kakat pitkin taloa, onko keinoja?
6
202
Vastaukset
- mitä löytyi
Onhan kissa tutkittu eläinlääkärissä? Tuon ikäiselle kissalle tulisi tehdä vuosittain tarkastus, jossa suljettaisiin pois erilaiset sairaudet.
- sama kuin edellä
ei ole tutkittu, mutta jos on sekopää, mitä se auttaa se tutkiminen. Uloste näyttää normaalilta. Olisiko hiekassa vikaa???
- AlluKolli
Oletko kokeillut BARFfaamista ( (Bones And Raw Food)), 'käytöshäiriö' voi johtua ruokavliosta, toki myös jostain muustakin.
pidätkö laatikon siistinä,eli poistat päivittäin pissat ja kakat,peset kissanhiekka astian kerta viikkoon tai aina vaihtaessasi puhtaan hiekan,kissa on siisti eläin ja ei mene likaiseen tai haisevaan laatikkoon.voiko kissaasi vaivata ummetus,jostain syystä kissan on helpompi kakkia lattialle,kuin laatikkoon siihen auttaa parafiini öljy(saa apteekista)onko kissoja useampi laumanjohtaja ei peitä kakkiaan,käykö teillä useasti kylässä muita kissaihmisiä,haju jää ja kissasi näyttää olevansa pomo.minä kirjoitan kokemuksesta,toivottavasti tästä oli apua,kannattaa myös soittaa eläinlääkärille luulen että saat ihan puhelin soiton hinnalla neuvoja
- eläinlääkäriin
Esimerkiksi erilaiset sisäelinongelmat (maksassa tai munuaisissa) ovat todella yleisiä vanhan kissan vaivoja. Verikokeesta selviää ovatko arvot kunnossa. Virtsatulehdus oireilee joskus vääriin paikkoihin ulostamisena.
Luulisi olevan omistajallekin helpompi vaihtoehto käyttää kissaa eläinlääkärissä kunnon tutkimuksissa kuin stressata ja siivota jatkuvasti vääriin paikkoihin tehtyjä tarpeita. Terve kissa ei normaalisti tee tarpeitaan vääriin paikkoihin, joten jotain häiriötä siellä luulisi löytyvän. Meidän molemmat kissasisarukset, 1v. vanhana leikatut, ovat vapaita kulkemaan ulkona avoimesta pikku ikkunasta. Ikää on tytöillä 13 vuotta. Toinen kissoista ei tee juuri koskaan hiekkalaatikkoon vaan ulos ja on muutenkin reippaampi. Liiankin reipas, sillä nyt on taas alkanut kesän tavat:: joka toinen aamu on vähintään yksi suoli- ja höyhenkasa olohuoneen matolla ja aina samassa paikassa, -huh huh!
Tämä vaisumpi, viereen kakkiva kissa on jaloiltaan huonompi, liikkuu vain varovasti ja saalistuskin taitaa olla menneen talven lumia. Meillä oli tuossa kahteen otteeseen viikon verran vieraita, silloin kissa ei tehnyt yhtään kakkaa sisälle, mutta vieraiden välillä taas koko ajan reilun viikon, ja kaikki laatikon viereen! Voiko olla sattumaa? Ihmeellistä joka tapauksessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1702516Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222224Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4991683Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3121438Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte201297Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J4201229Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s1341116Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.1071095kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001055Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp9992