Ulisee ???

Ulla-

Pyöräni pitää kamalaa ulinaa, kun ajaa vinossa mutkaan, onko sen runko kiero vai meneekö akseli vinoon ?

10

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hei ja näkemiin

      "Humoristit" ovat sitten nyt löytäneet tän palstan, kun ensin saivat HD-palstan toiminnan loppumaan p-skanjauhannallaan.

      Toivotan oikaista häipymistä jonnekin älämölö-palstalle kaltaistenne joukkoon.

    • miten niin..?
    • pjort

      onko alla uudet renkaat,johtuu ehkä rengasmerkistä

    • tietenkin pitäis tietää vähän minkalainen pyörä, mutta voi olla renkaat, pyörän laakeri, voi olla taka swingin laakerit väljät niin rengas muuttaa asentoa kaarteissa mutta tuskin sentään runko jos ei ole kolhittu pyörää. Toivottavasti vika löytyy ennen
      kevään ajokautta.

    • voipi ollakkin

      Lopeta mutkiin ajaminen,tai hanki pyörä missä ei tartte istua vinossa.
      Tietysti voit jättää äitis kotiin kun ajelet,se siellä ulisee.

    • vaikeaa on ...

      Kyllä akseli menee vinoon, se on tyypillistä juuri sun pyörämallissa.

      Akseli pitää suunnata vatupassin avulla kohtisuoraan ajolinjaan nähden, löysätä toisenpuolen kiintolaakeria ja kiristää vastapuolen sivulaakeria, kun akseli osoittaa vatupassin kanssa samaan suuntaan, on akseli suorassa.

      ulina johtuu renkaan vierintävastuksen kitkasta, sitä on pakko sietää tai on ajettava aina suorassa, vinossa mutkiin ajaessa renkaan sivu osuu asfalttiin joka aiheuttaa ulisevaa ääntä.

      • Hohhoijaa

        No taas joku yritti olla hauska. Näitähän riittää.


    • KYLLÄ !

      ....vinossa mutkiin ajaessa renkaan sivu osuu asfalttiin joka aiheuttaa ulisevaa ääntä."


      Tämä muuten pitää paikkansa, keskeltä kulunut rengas on lähes äänetön suoraa ajettaessa mutta "vinossa" ajettaessa renkaan sivun kuviointi pitää ulinaa, joskus varsin voimakastakin !

    • kokemusta on

      jätä vaimo seuraavalla kerralla kotiin

    • puavo123

      taitaa olla laakerivika

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe