Kolme kiinalaista

minä

Kolme kiinalaista olivat tulleet suomeen, ja kukaan heistä ei osannut suomea. Ensimmäinen kiinalainen meni suomi-ruotsi maaotteluun ja kuuli sanan "me teimme sen". toinen kiinalainen meni torille, ja kuuli kun nainen sanoi että "korillisen". Kolmas kiinalainen meni jäätelökioskile ja kuuli kun tyttö sanoi "kiitos". Kierreltyään jonkin aikaa, niin he palasivat paikkaan mistä olivat lähteneet. Poliisi tuli kysymään heiltä että oletteko ryöstäneet pankin. ensimmäinen kiinalainen sanoi "me teimme sen". sitten poliisi kysyi että paljonko veitte, niin toinen kiinalainen sanoi että "korillisen". poliisi sanoi että nyt kyllä teidät hirtetään, niin kolmas kiinalainen sanoi että "kiitos".

10

7564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romu

      oon kuullu ihan saman mutta se yks vika kiinalainen kuuli että joku sano:minä ensin.
      sitten ne aijettiin hirttää niin se sano kuka hirtetään ensin. sit se sano minä ensin. buhahahahahah

      • minä

        mä oon taas kuullu tuon version jossa sanotaan kiitos


      • tuomari
        minä kirjoitti:

        mä oon taas kuullu tuon version jossa sanotaan kiitos

        Ihan sama miten kerrotte. PASKA VITSI JOKA TAPAUKSESSA.


      • 50-luvun pentu
        tuomari kirjoitti:

        Ihan sama miten kerrotte. PASKA VITSI JOKA TAPAUKSESSA.

        Tällaisia juttuja pihalla kerrottiin kun olin 5-vuotias.


      • Anonyymi

        Mä oon kuullu noin ja myös, että se kolmas oli kuullut sanan haarukka. Poliisi siis kysyi "millä teitte sen" niin se kolmas sano "haarukalla".


    • Sype

      Jos olet useamman päivän kesävieraana ja isäntäväki alkaa kertoa kiinalaisia sananlaskuja, kannattaa lopettaa vierailu pikaisesti. Kiinalainen sananlasku: "Kala ja vieraat alkavat kolmen päivän kuluttua haista".

      • Nadesico

        oon kuullu sellaisenkin kiinalaisen sananlaskun, että "Älä kumarru solmimaan kengännauhojasi melonipellolla"...
        (en kyllä ymmärtänyt sitä vasta kun kuvan perusteella. Joku vastaavassa tilanteessa voisi luulla miehen varastavan melonin.. tai jotain..? Niin siinä kuvassa oli :D)


    • ruudinkeksiä

      Vanha kiinalainen sananlasku "£¤[]~". Suomennettuna "Älä välitä kiinalaisista sananlaskuista, huolimatta siitä kuka niitö höpöttelee. Syö paljon riisiä!"

    • Kiinan sodassa soti myös suomalainen. Kiinalaissotilas haavoittui ja joutui kenttäsairaalaan. Suomalainen meni katsomaan häntä. Kiinalainen näytti jo keltaiselta ja sanoi: Tsing tsong tsung. Suomalainen ei ymmärtänyt. Kiinalainen oli jo sininen, kuin olisi tukehtumassa ja sitten hän kuoli. Ennen kuolemaansa kiinalainen sanoi vielä kerran sen tsing tsong tsung. Hautajaisten jälkeen suomalainen tuli suomeen ja kävi kiinalaissyntyisen ystävänsä luona ja kertoi mitä tuo sairas kiinalainen oli hänelle sanonut. Se tarkoitta, että ota jalka pois happaletkun päältä!

    • J K

      VAI NIIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2975
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2164
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1415
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1346
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1272
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe