Kolme kiinalaista

minä

Kolme kiinalaista olivat tulleet suomeen, ja kukaan heistä ei osannut suomea. Ensimmäinen kiinalainen meni suomi-ruotsi maaotteluun ja kuuli sanan "me teimme sen". toinen kiinalainen meni torille, ja kuuli kun nainen sanoi että "korillisen". Kolmas kiinalainen meni jäätelökioskile ja kuuli kun tyttö sanoi "kiitos". Kierreltyään jonkin aikaa, niin he palasivat paikkaan mistä olivat lähteneet. Poliisi tuli kysymään heiltä että oletteko ryöstäneet pankin. ensimmäinen kiinalainen sanoi "me teimme sen". sitten poliisi kysyi että paljonko veitte, niin toinen kiinalainen sanoi että "korillisen". poliisi sanoi että nyt kyllä teidät hirtetään, niin kolmas kiinalainen sanoi että "kiitos".

10

7717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romu

      oon kuullu ihan saman mutta se yks vika kiinalainen kuuli että joku sano:minä ensin.
      sitten ne aijettiin hirttää niin se sano kuka hirtetään ensin. sit se sano minä ensin. buhahahahahah

      • minä

        mä oon taas kuullu tuon version jossa sanotaan kiitos


      • tuomari
        minä kirjoitti:

        mä oon taas kuullu tuon version jossa sanotaan kiitos

        Ihan sama miten kerrotte. PASKA VITSI JOKA TAPAUKSESSA.


      • 50-luvun pentu
        tuomari kirjoitti:

        Ihan sama miten kerrotte. PASKA VITSI JOKA TAPAUKSESSA.

        Tällaisia juttuja pihalla kerrottiin kun olin 5-vuotias.


      • Anonyymi

        Mä oon kuullu noin ja myös, että se kolmas oli kuullut sanan haarukka. Poliisi siis kysyi "millä teitte sen" niin se kolmas sano "haarukalla".


    • Sype

      Jos olet useamman päivän kesävieraana ja isäntäväki alkaa kertoa kiinalaisia sananlaskuja, kannattaa lopettaa vierailu pikaisesti. Kiinalainen sananlasku: "Kala ja vieraat alkavat kolmen päivän kuluttua haista".

      • Nadesico

        oon kuullu sellaisenkin kiinalaisen sananlaskun, että "Älä kumarru solmimaan kengännauhojasi melonipellolla"...
        (en kyllä ymmärtänyt sitä vasta kun kuvan perusteella. Joku vastaavassa tilanteessa voisi luulla miehen varastavan melonin.. tai jotain..? Niin siinä kuvassa oli :D)


    • ruudinkeksiä

      Vanha kiinalainen sananlasku "£¤[]~". Suomennettuna "Älä välitä kiinalaisista sananlaskuista, huolimatta siitä kuka niitö höpöttelee. Syö paljon riisiä!"

    • Kiinan sodassa soti myös suomalainen. Kiinalaissotilas haavoittui ja joutui kenttäsairaalaan. Suomalainen meni katsomaan häntä. Kiinalainen näytti jo keltaiselta ja sanoi: Tsing tsong tsung. Suomalainen ei ymmärtänyt. Kiinalainen oli jo sininen, kuin olisi tukehtumassa ja sitten hän kuoli. Ennen kuolemaansa kiinalainen sanoi vielä kerran sen tsing tsong tsung. Hautajaisten jälkeen suomalainen tuli suomeen ja kävi kiinalaissyntyisen ystävänsä luona ja kertoi mitä tuo sairas kiinalainen oli hänelle sanonut. Se tarkoitta, että ota jalka pois happaletkun päältä!

    • J K

      VAI NIIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9688
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      71
      4975
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4327
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      137
      2846
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      137
      2669
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      176
      2489
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      26
      1875
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1637
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1540
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      980
    Aihe