Focus rahinaa etuosta käännyttäessä?

Opiskelijan arki

Etuosasta alkoi yhtäkkiä kuulumaan selvää kahinaa/rahinaa. Eli ääni kuuluu silloin, kun rattia kääntää vasemmalle. Mielestäni ääni tulee oikean eturenkaan luota.

Jos jollakin on tietoa mistä ääni johtuu niin olisin kiitollinen tiedosta. Syksyllä meni oikean takarenkaan laakeri, mutta silloin humina ja kahina kuului myös suoraan ajaessa ja nopeuden lisääntyessä. Joten uskon ettei tuo laakerista johdu.

Autoni on focus 1.6 2002 farkku, eli 10-vuotis synttäreitä vietetään syksyllä. Tarkoitus olisi nyt keväälle tehdä laajempi kuntohuolto ja jakohihna vaihtaa... eli rahaa menee jo muutenkin :(

4

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autotoktori

      Lunta/jäätä lokarin ja renkaan välissä???

    • Jarru lahaa. Koita ajon jälkeen lämpeekö jonkin pyörän vanne, jos kuuma niin laahaa. Itellä oli samat oireet escortissa ja vasen etujarrusatula piti ottaa auki ja putsata uudet tiivisteet.

    • Opiskelijan arki

      Eilen tuli ajettua noin 50 km lenkki. Ja kas kummaa ääni oli yön aikana kadonnut. Koitin ajojen jälkeen noita vanteita, mutta yksikään ei ollut lämmennyt.
      Eli mitä ilmeisemmin tuo autotoktorin arvelut jäästä renkaan välistä taisi olla se syyllinen.

      Hieman vaan vieläkin ihmettelen, että kuinka kuivalla lumettomalla tiellä ajaessani tuo ääni alkoi yht'äkkiä kuulumaan. Eli tuon jään täytyi siis tulla jostain tuolta etuosan rakenteesta.

      Pääasia, että ääni on poissa ja eikä focuksen erinomainen ohjaus ole huonontunut..

      • 2:36

        Hyvä juttu jos pääsit noin vähällä, samanlaista krohinaa pitää myös sököt
        kääntölaakerit jotka saattaa olla kypsät jopa alle 10 vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      41
      2586
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      131
      2497
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      29
      1637
    4. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      68
      1315
    5. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1297
    6. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      84
      1057
    7. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      30
      1046
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      13
      978
    9. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      40
      862
    10. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      815
    Aihe