Olen vahvasti sitä mieltä, että uskonnon nimissä tapahtuva sielunhoito on aivopesua.
Sielunhoitoko aivopesua?
28
108
Vastaukset
- kakspiippunen juttu
Niinpä - osa ihmisistä näyttääkin muuttuneen niiden "pesemättömien aivojen" seurauksena yhä itsekkäämmiksi ja kaiken salliviksi!
- 7::::44
2piip!! Näin on huomattu.
Mitä ilkeämmin osaa kanssaihmisistä mainita, milloin uskonnon milloin minkäkin varjolla, voi mielessään leikkiä kaikkitietävää.- mietteliäs.
Saattaa olla syvempi totuus tuossa kommentissa kuin kanssaihmisiin, saati aloittajaan kohdistuva ajatus.
- kenellä on sielu
eikös se ole vain uskovilla, kuolematon sielu.
Miten olematonta voi hoitaa ? - susmorsian ek.
tämäkin olis niin laaja aihe, ja puhuuko vain uskonnosta, uskomista Jumalan olemassaoloon, eri uskonlahkoista, ihmisten hurahtamisesta uskoon, vai peräti "todellisista" uskovaisista, jotka ovat sisäistäneet uskon käsitteensä ja vielä uskomaan alistumisesta, kun mitään muuta apua eivät ole todellisessa ahdistuksessa löytäneet, äärimmäisestä nöyrtymisestä, jolloin oikeestaan oma minä häviää. Voi olla joillekin myös se viimeinen oljenkorsi säilyä elävänä, esimerkkinä vaikka voimakkaiden päihteiden käyttö. Nuo nyt vaan tulivat äkkiseltään mieleen.
Itse olen jossain aikaisemmin maininnut uskontojen olevan aivopesua. On ihmisiä, jotka lapsenuskoisesti uskovat Jumalaan ja Jeesukseen taivaanvaltakuntineen.
Uskonnon voimalla on helppo alistaa niitä, jotka ovat yleensä taipuvaisia alistumiseen. Ateismi on taas eri juttu
Kuten jo sanoin, tää olis niin laaja juttu ruveta mietiskelemään, ettei enää viitsi. - paree onkin
ettet ala sus taas ihmisiä pilkkaamaan.
Mikähän sinäkin siitä aidosta uskovaisuudesta olet sanomaan yhtään mitään ?? Tai kenenkään alistumisista???- susm.
Juu, siinäpä se, siksipä en sanokaan mitään
- ?
Eikö loppujen lopuksi enin nykyisyydestä ole aivopesua, kaikkine ismeineen ja muine oppeineen?
"Soppa, saippua ja sielunhoito" ovat Pelastusarmeijan periaatteita. Pelastusarmeijan hyvää tarkoittavuutta olen aina ihaillut. Itseäni ei ole tarvinnut hoitaa, enkä sen syvemmin ole heidän oppiensä syövereihin sukeltanut.
Muutenkin olen vain tavallinen kirkkouskovainen. En muista, milloin viimeksi kirkossa vierailin, mutten koskaan ole kokenut kirkon taholta yhtään minkäänlaista henkistä painostusta.
Usein mietin, onko nykyihmisen oltava kaikki itselleen?
Eikö mistään haluta, saati saada mitään? - isoäiti*
Jotkut uskonnoliset yhteisöt toimivat panttilainakonttorin tavoin, kun annat sielusi
pantiksi niin pelastut, mutta eroaminen yhteisöstä voi olla hyvin kallista, korkoja siis. On ihmispoloja, joille ryhmään kuuluminen antaa voimaa ja tarkoitusta ja ryhmän sanoma jää toisarvoiseksi.
Anekauppa toimi muinoin sielujen pelastajana ja vaikka Luther ei sitä hyväksynyt,
niin monet uskonnolliset ryhmät toimivat liikevoitto mielessä. Menestyviä liikemiehiä on löytyy näistä ryhmien perustajista.
Boothin perustama Pelastusarmeija on levinnyt maailmanlaajuiseksi, pyyteettömäksi sosiaalisen työntekijäksi ja sananjulistajaksi, mitä haluan tukea.
Kveekarien uskoa ja arvomaailmaa ihailen heidän perusperiaatteittensa takia, mistä yksi tärkein on rauhantyö, saivathan he Nobelin rauhanpalkinnonkin sen takia. Heidän sanomansa ei perustu dogmeihin eivätkä he tarvitse kirkkorakennuksia seurakunnilleen. Tunnen muutamia maailmassa hyvin menestyneitä, kveekareita, joiden uskoa ja Jumalaa en epäile. - "Joiden uskoa ja
Jumalaa en epäile" , sanot. Ei mikään lahko voi omia Jumalaa eikä Jumalan suuruus ole kenenkään epäilyistä kiinni.Ei myöskään se, että häntä pilkkaa tai kieltää, muuta Jumalaa.
- isoäiti*
Jumalaa en epäile... tarkoitin tuolla, että heidän uskonsa ei perustu liikevoiton tai suosion tavoitteluun. Anteeksi, huono ilmaisuni. En halua pilkata ketään, enkä kenenkään uskoa. Perheeseeni kuuluu moneen suureen uskontoon kuuluvia ja myös uskonnottomia, jotkut ateisteja.
- valetta!
Ainakin selitys maailmankaikkeuden synnystä
on tarkoitettu lähinnä leikki-ikäisille.- ?
Vertauskuvallistahan sen jokainen ymmärtää toki olevankin.
- mötöne
? kirjoitti:
Vertauskuvallistahan sen jokainen ymmärtää toki olevankin.
Siis miten luomiskertomus on vertauskuvallinen?
Miten maapallon ikä, 6000v. raamatun mukaan, on
vertauskuvallinen?
Mielestäni Jumala on tulkintakysymys. Näin on ollut alkuihmistä alkaen ja varmaan näin tulee olemaankin.
Tuskin kuluu vuottakaan etteikö joku uusi uskonnollinen ryhmä syntyisi. Ja kuinkas muuten - heidän jumalansa on juuri se ainoa ja oikea.
'Sielunhoidosta', psyyken huollosta en puhu mitään. akaompetenssi ei riitä.
Radiota paljon kuuntelevana sain tietää, että psykoanalyytikoissa on myös teologisesti oppineita.Joillekin ihmisille pappisvirka on kutsumustyö.
Olen tehnyt havainnon, ettei teologinen suuntautuminen pilaa välttämäti ihmistä tärviölle - heitäkin löytyy.- Teologia!
Aivan naurettavaa, että se on muka tiede, ja yliopistossa! HAH!
- Mielipide ja fakta
Jaha. Ole pois sitä mieltä. Ihan vahvasti, ihan vapaasti.
Sinulla on sinun kokemuksesi ja tietosi asiasta. Se on kuule kovin vähän, mutta riittää se, sinulle. Sen perusteella voit sanoa oman näkemyksesi, ja vain sillä perusteella. Laajempaajn ja validimpaan totuusarvoon se ei riitä kuten varmaan hyvin ymmärrät.
Minä sanoisin näin - ja sanonkin: Kyllä joskus uskonnon nimissä tapahtuva sielunhoito saattaa olla aivopesua.- --.--
Vielä useammin poliitikot pyrkivät ihmisten omat aivot täyttyämään ulkoisella pesuvaahdolla.
- uskonto & politiikka
--.-- kirjoitti:
Vielä useammin poliitikot pyrkivät ihmisten omat aivot täyttyämään ulkoisella pesuvaahdolla.
Niillä molemmilla on samaistujansa, ja heillä on jokaisella se oma, ainoa oikea totuutensa.
Muiden mielipiteet ovat vääriä!
hih!
- Samaistuminen
johonkin yhteisöön voi olla riippuvuuden aiheuttaja
siinä kuin huumeetkin. Sitä puolustaa vaikka näkisi
mitä vikaa sellainen ihminen, jolla on taipumusta
riippuvuuksiin. Usein yksinäinen tai sellainen,
jonka läheiset ihmissuhteet eivät pelaa.- riippuvuuksia
monenlaisia, ei palstariippuvaisuuskaan ihan tervettä ole.
Pätemään pitää päästä jos ei oma ympäristö arvosta eikä ole ketään kelle kertoilla päivän tapahtumia. . on niin arka ja alis´tunut ettei uskalla kenellekkään livessa mitään poikkipuolista ja arvostelevaa sanoa, täällä sitten isketään täydeltä laidalta,nikillä ja ilman.
muutama nikki on selvästi toisistaan riippuvaisia enemmän kuin yleisestä keskustelusta.
Kai se jokapäiväinen kahvin juomisen kertominenkin antaa elämään merkitystä.
Samaan aikaan pitää ikään kuin puolustella että elämä on niin täynnä tapahtumia ja ystäviä.
- Alkoholista on tutki
muksia viinien osalta. On saatu tulos, että noin 12 cl punaviiniä ruuan yhteydessä olisi hyväksi. Olenkin sitä silloin tällöin noudattanut.
Jotta ei tulisi riippuvuutta siihen, olen tämän vuoden alun ollut kokonaan ilman sitä.
Nyt luin, että tuo tulos oltaisiinkin kumoamassa, - (siis se punaviini-desilitran hyöty terveydelle) - sillä siinä tutkimuksessa, jolla tulos saatiin, olisi virheitä.- Aatami!
Uskonto ei ole tiedon, vaan
uskon asia!
- Suomeen hyökänneet
sotavoimat ja niitten johtajat ovat aina korostaneet, ettei pidä järkeä käyttää, sen kun uskoo vain.
Miksi Jumala sitten aivot meille antoi?
(Pian tänne hyökkäävät hajun sakit, aleksandrovitsi, görgyi, texanelli, oree ja & ,, ja sanovat, ettei suomalaiset saa järkeään käyttää. eihän heille ole edes annettu sitä. Lähden pois alta. en sekaannu siihen porukkaan.)- görgyi
Usko on ainoa oikea suomalaisille, järkee ei saa käyttää.
Jos käyttää joutuu helvettiin!
- Bättre folk iSverige
Syntisii olette suomalaiset, vain veri teidät puhdistaa kauheasta perisynnistänne. Kiitos meille ruotsalaisille, kun pelastuksen surkeille suomalaisille toimme!
- finski§§§
Älä nyt puolta vaihda kesken kaiken,hölmö.
Huippu-urheilussakin käytetään avuksi psyykkausta, psyykenhuoltoa. No heillä nyt on tai paremminkin oli kisapappikin, jolle voi tressiään kipata.
Nytte meitin urheilusuorittajat saavat psyykata pappeja, kun suurkisoihin ei enää ol asjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude18014869Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11810425Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1069279Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k449104Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy668723Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk526880Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1796465Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri305553Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1505324Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole413825