Kuinka pian uuteen ICSI-hoitoon kun ikää on lähes 40?

vieläkö äidiksi?

Hei!

Olen perusterve, tosin lievästi ylipainoinen 39,5-vuotias nainen. Olemme yrittäneet lasta mieheni kanssa jo pari vuotta. Päädyimme hedelmöityshoitoihin kun ilmeni, että mieheni siittiöiden liikkuvuus on heikko. Olimme ensimmäisessä ICSI-hoidossa syyskuussa 2011. Sen tuloksena siirrettäväksi jäi vain 2 heikkolaatuista alkiota, eikä raskaus alkanut. Toinen ICSI-yritys oli helmikuussa 2012, tuloksena siirrettäväksi jäi 1 hyvälaatuinen alkio mutta raskaus ei siltikään alkanut. Kummallakaan kerralla mitään ei jäänyt pakkaseen. Molemmilla kerroilla kroppani on reagoinut hoitoihin hyvin, lääkevaste on ollut hyvä enkä ole suuremmin kipeä.

Olemme motivoituneita jatkamaan hoitoja, emme haluaisi luovuttaa. Kuinka monta kertaa hoitoja kannattaa vielä yrittää? Heikentääkö aiemmat hoitokerrat seuraavien hoitojen onnistumistodennäköisyyttä? Kuinka pian voimme aloittaa seuraavan ICSI-hoidon? Ikäni huomioon ottaen tuntuu, että aikaa ei ole hukattavaksi.

Vastauksesta jo etukäteen kiittäen.

4

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kiitos kysymyksestä. Paras mahdollisuus onnistua hoidossa on kolmen ensimmäisen hoidon aikana, siis keskimäärin. Sitten voi aina olla yksilöllisiä asioita, joiden vuoksi hoitoa joudutaan muokkaamaan useamman kerran optimaaliseksi.

      Jos olet voinut hyvin ja keräys on sujunut ongelmitta ei ole mitään estettä tehdä seuraava hoito vaikka seuraavassa kierrossa. Valitettavasti hoitojen onnistumistodennäköisyys pienenee yrityskertojen myötä, mutta ei vielä niin paljon etteikö kolmatta kertaa kannattaisi yrittää.

      Onnea matkaan!
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    • vieäkö äidiksi?

      Kiitos vastauksesta. Vielä olisin halunnut kysyä sellaista, että miksi hoitojen onnistumistodennäköisyys pienenee yrityskertojen myötä?

    • Hei,

      Sen vuoksi, että mitä helpommin raskaus alkaa sitä 'pienempi' este. Jos tarvitaan useampi yritys on taustalla oleva syy vaikeampi. Näissä asioissa on laaja skaala ja iso osa näistä syistä piilossa meidän silmiltä ja tutkimuskeinoilta.

      Anne-Maria

    • vieläkö äidiksi?

      Kiitos vastauksesta ja tästä palstasta. Hyvää kevään jatkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      62
      7876
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5941
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      74
      5459
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      53
      5347
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      109
      4657
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      111
      2385
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1271
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1237
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1087
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1052
    Aihe