Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
Mikä aate kaiken pahan takana?
91
1662
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Lupaa ihmiselle kaikki etuisuudet automaattisesti mutta ei pysty antamaan koska se aate ei synnytä mitään jaettavaa.
- Anonyymi00002UUSI
Demokrates kirjoitti:
pers.🟦🟨
*
*
______________- ME - Kaikki - Tiedämme -että ne on ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MyrkynVihreät = PUNIKKI-Kommunistit - !
* - Anonyymi00007UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
*
*
______________- ME - Kaikki - Tiedämme -että ne on ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MyrkynVihreät = PUNIKKI-Kommunistit - !
*Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
- Anonyymi00011UUSI
The Men in Black.
The Red Mafia (NaZionist) from Russia, venäläinen Punainen Mafia.
Ei pidä koskaan luottaa
Putiniin, Trumpiin, Mileikowskyn (Netanyahu) tai Zelenskyyn.
Vladimir Putin kuuluu samaan Venäjän juutalaiseen Ch4b4d Lub4v1tch N4Z1on1st Red m4f14 kuin Donald Trump, Benjamin Mileikowsky ja Volodymyr Zelenskyy.
Tämä venäläinen Cabal on suvereenisti hallinnut sekä Länttä, että Itää jo ainakin 100 vuotta.
Ch4b4d-Lub4v1tch on h4s1d1-juut4l41suuden dynastia.
Ortodoksisen juut4l41suuden h4red1-haaraan (ultraortodoksinen) kuuluva Ch4b4d on yksi maailman tunnetuimmista h4s1d1-juut4l41sl11kke1stä ja yksi suurimmista juut4l41s1st4 uskonnollisista järjestöistä.
Toisin kuin useimmat h4red1-ryhmät, jotka ovat itseensä eristäytyneitä, Ch4b4d toimii pääasiassa laajemmassa maailmassa ja palvelee ei-uskovia juut4l41s14.
Perustettu Venäjällä vuonna 1775.
Jäsenmäärä 90 000–95 000 (2018)
R4bb1 Shneur Zalman Liadista (1745–1812) perusti Ch4b4d1n vuonna 1775 Lioznon kaupungissa Venäjän keisarikunnassa.
Nimi "Ch4b4d" on lyhenne, joka on muodostettu kolmesta h3pr34l41sest4 sanasta – Chokmah, Binah, Da'at – jotka viittaavat k4bb4l1st1sen Elämänpuun kolmeen ensimmäiseen sefirotiin Keterin jälkeen: "Viisaus, Ymmärrys ja Tieto" – jotka edustavat liikkeen älyllistä ja k4bb4l1st1sta perustaa.
Arviolta jopa miljoona juut4l41st4 osallistuu Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin vähintään kerran vuodessa.
Vuonna 2020 Pew Research Centerin tekemässä tutkimuksessa havaittiin, että 16 % amerikkalaisista juut4l41s1st4 osallistui Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin tai aktiviteetteihin ainakin osittain säännöllisesti.
Ch4b4d-liike perustettiin Puolan ensimmäisen jaon jälkeen Lioznon kaupungissa, Pihkovan hallintoalueella, Venäjän keisarikunnassa (nykyinen Liozna, Valko-Venäjä), vuonna 1775.
Liikeen perusti Shneur Zalman, h4s1d1sm1n perustajan, r4bb1 Israel Baal Shem Tovin seuraajan, Mezeritchin Dov Berin oppilas.
R4bb1 Dovber Shneuri, siirsi liikkeen Ljubavitšiin nykyisen Venäjän alueelle vuonna 1813.
Vuonna 2020 Ch4b4d-keskuksia oli yli 3 500 kappaletta sadassa eri maassa.
Ch4b4d-liikkeen verkkohakemistossa on noin 1 350 Ch4b4d-laitosta.
Tämä luku sisältää koulut ja muut Ch4b4d11n liittyvät laitokset.
Ch4b4d-keskusten määrä vaihtelee maittain; suurin osa niistä on Yhdysvalloissa ja Israelissa.
Ch4b4d1ll4 on toimintaa yli 100 maassa.
Hakemistonsa mukaan Ch4b4d1ll4 on toimipisteitä yhteensä 950 kaupungissa ympäri maailmaa: 178 Euroopassa, 14 Afrikassa, 200 Israelissa, 400 Pohjois-Amerikassa, 38 Etelä-Amerikassa ja noin 70 Aasiassa (Israelin lisäksi, Venäjä mukaan lukien). - Anonyymi00014UUSI
Demokrates kirjoitti:
pers.🟦🟨
Persut ei ole aate vaan puolue
- Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
Siksi olen porvarillinen, en porvari, kun omatuntoni ei sietäisi kannattaa kyseisestä aatetta jonka historia on hirvittävä. Näin tulisin sen synneistä tavallaan osalliseksi jos kannattaisin sitä.
- Anonyymi00027UUSI
Anonyymi00025 kirjoitti:
Siksi olen porvarillinen, en porvari, kun omatuntoni ei sietäisi kannattaa kyseisestä aatetta jonka historia on hirvittävä. Näin tulisin sen synneistä tavallaan osalliseksi jos kannattaisin sitä.
Kysynkin. Kuinka ihmiset voivat sitä kannata
- Anonyymi00028UUSI
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kysynkin. Kuinka ihmiset voivat sitä kannata
Kannattaa
- Anonyymi00036UUSI
Juuri niin, vasemmisto.
Anonyymi00007 kirjoitti:
Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
Ei ehkä kuitenkaan sivistysporvari... 🤣
- Anonyymi00041UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
*
*
______________- ME - Kaikki - Tiedämme -että ne on ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MyrkynVihreät = PUNIKKI-Kommunistit - !
*No Vajakkuus ei ole aate,
- Anonyymi00043UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
Taitaa juoda Sinolia!
- Anonyymi00048UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
Ei täällä ketään karehdi kännäämistäs.
- Anonyymi00059UUSI
Anonyymi00043 kirjoitti:
Taitaa juoda Sinolia!
Mistä tiedät että Sinoli on juotavaa?
- Anonyymi00063UUSI
Anonyymi00002 kirjoitti:
*
*
______________- ME - Kaikki - Tiedämme -että ne on ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MyrkynVihreät = PUNIKKI-Kommunistit - !
*SINÄ ET TIEDÄ MISTÄÄN MITÄÄN!
- Anonyymi00074UUSI
Anonyymi00063 kirjoitti:
SINÄ ET TIEDÄ MISTÄÄN MITÄÄN!
satanismi ,,,.. esim...EU
pers.🟦🟨
- Anonyymi00064UUSI
Persut ei ole isänmaallisia kun niillä on kamala Ukraina kiima!
- Anonyymi00003UUSI
Oukkönä Persu vai putlerin poikii ?
- Anonyymi00004UUSI
Laiskuus ja ahkeruus -aate on typeryydessään kaiken pahan takana. Emme elä 50-lukua tai pula-aikaa. Kävin juuri pankissa, en tavannut yhtään työntekijää, koska istuin omalla sohvallani ja kirjasin laskuni ihan itse. Tein sen työn minkä "ahkera pankkirouva" teki vielä 90-luvulla.
- Anonyymi00029UUSI
Ahkeruus on hyvä asia. Sillä ovat nousseet Sveitsi ja Japani maailman huippuluokkaa oleviksi valtioiksi.
Vastaavasti neukku pohjoiskorea Kiina Venäjä. Ovatko nämä esimerkiksi talpudeltaan olleet kovaa luokkaa? - Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00029 kirjoitti:
Ahkeruus on hyvä asia. Sillä ovat nousseet Sveitsi ja Japani maailman huippuluokkaa oleviksi valtioiksi.
Vastaavasti neukku pohjoiskorea Kiina Venäjä. Ovatko nämä esimerkiksi talpudeltaan olleet kovaa luokkaa?Nämä edellä mainitut maat edustaa sitä aatetta
- Anonyymi00071UUSI
Anonyymi00030 kirjoitti:
Nämä edellä mainitut maat edustaa sitä aatetta
Tarkoitat siis fasismia ja juche-aatetta?
- Anonyymi00087UUSI
Anonyymi00071 kirjoitti:
Tarkoitat siis fasismia ja juche-aatetta?
Sveitsi ja Japani ovat työllä nousseet huipulle. Mutta se ei ole aate. Työ on normaalia ihmisen toimintaa ollut tuhansia vuosia. Miten tämä voi olla näin vaikeaa saada selviä perusasioita menemään jakeluun ketjussa?
- Anonyymi00005UUSI
Selkeää äärioikeiston aatetta.
- Anonyymi00008UUSI
Kyllä.
- Anonyymi00012UUSI
He lähtivät (Diaspora) ruskeina, mutta palasivat valkoisina..
Jerusalemin heprealaisen yliopiston tohtori Areilla Oppenheim suoritti ensimmäisen kattavan DNA-tutkimuksen israelilaisista ja palestiinalaisista vuonna 2001.
Hän päätteli, että ennen Israelin osaksi tulemista Palestiinaan laivoilla olleiden siirtolaisten genomi oli 40-prosenttisesti mongolialainen ja 40-prosenttisesti turkkilainen.
Heitä ei yhdistänyt seemiläinen veri 4 000 vuotta sitten Jerusalemissa tai Raamatun alueella eläneisiin alkuperäisiin Lähi-idän heprealaisiin.
Tämä vahvistettiin toisella DNA-projektilla, jonka tohtori Eran Elhaik teki John Hopkinsin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan McKusick-Namansin geneettisen lääketieteen laitoksella vuonna 2012. Hänen johtopäätöksensä olivat samat!
Niin kutsutut Ashke-nazi juutalaiset eivät koskaan muuttaneet Lähi-idästä.
Samaan aikaan laajat DNA-todisteet osoittivat, että palestiinalaisilla oli 80-prosenttisesti enemmän tai vähemmän seemiläistä verta esi-isissään, joten heidät määriteltiin todellisiksi seemiläisiksi.
Valkoiset juutalaiset, joiden esi-isät nousivat laivoihin Palestiinaan vuonna 1882 ennen kuin sitä kutsuttiin Israeliksi, eivät ole israelilaisia.
Nämä valkoiset itäeurooppalaiset saksalaisten, venäläisten, puolalaisten, itävaltalaisten, georgialaisten jne. jälkeläiset eivät ole alkuperäisiä heprealaisia, vaan käännynnäisiä Turkista, Venäjältä ja Euroopasta, jotka väittävät olevansa Jumalan valitsemia, mutta ovat muinaisten khasaarien ryhmän (skyyttien) jälkeläisiä.
He kielsivät tämän tieteellisen todisteen, koska he ovat keksineet myyttejä omasta historiastaan, johon monet ihmiset länsimaissa uskoivat kokonaisen vuosisadan ajan, eli Schofieldin Raamatun.
Koska vastaperustetun "Israelin vuonna 1947" todellinen historia ei ole enää salaisuus nykyään.
Koska palestiinalaisten on todettu olevan vähintään 80-prosenttisesti seemiläisiä, monet poliitikot ja Israelin kannattajat ovat historian väärällä puolella.
Tämän tiedon vahvisti Tel Avivin yliopiston historianopettaja Shlomo Sand, joka kirjoitti siitä kirjan.
October 7 was an Inside Job
https://m.youtube.com/watch?v=fMXllVmTuKQ
Ashke-Nazi tarkoittaa kirjaimellisesti Saksan juutalaista, he ovat käännynnäisiä, eikä heillä ole minkäänlaisia historiallisia sukujuuria Palestiinan alueeseen.
Ashke-Nazi kieli on jiddis, joka on turkinsaksaa.
He eivät siis ole semiittejä, eikä ketään heitä arvostelevaa voi näin ollen kutsua antisemiitiksi.
Palestiinalaiset ovat ainoita oikeita ja alkuperäisiä semiittejä, ja heillä on tuhansia vuosia vanhat sukujuuret Palestiinaan.
Seemiläinen on termi etniselle, kulttuuriselle tai rodulliselle ryhmälle, joka liittyy Lähi-idän ja Afrikan sarven ihmisiin, mukaan lukien akkadilaiset (assyrialaiset ja babylonialaiset), arabit, aramealaiset, kanaanilaiset (ammonilaiset, edomilaiset, israelilaiset, moabilaiset, foinikialaiset ja filistealaiset) ja habesha-kansat.
Palestiinalaiset ovat suoraan filistealaisten jälkeläisiä. - Anonyymi00031UUSI
Olet aika lähellä. Nimittäin kansallissosialismi on hyvin läheistä sukua, ellei sama aate tuon aatteen kanssa.
- Anonyymi00006UUSI
Persuilultahan tuo kuulostaa.
- Anonyymi00010UUSI
Heetkone..
Täällähän oli jo kerrottu, että se on se percel-aate joka on se tuhoisa
Kaiken pahan takana:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18951442/kuinka-auttaa-perceleita- Anonyymi00013UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18953698/mita-se-percel-tarkoittaa#comment-139030424
Percel"-termi on yhdistelmä sanoista "persu" (viitaten usein Perussuomalaiset-puolueen kannattajiin) ja "incel" (tarkoittaen tahatonta selibaattia elävää, usein naisvihaista miestä), ja sitä käytetään kuvaamaan naisvihamielistä, konservatiivista tai populistista alakulttuuria. Tämä ilmiö, kuten laajempi incel-kulttuuri, liittyy usein nuorten miesten syrjäytymiseen ja radikalisoitumiseen verkossa.
Naisvihamielisen "percel"-kulttuurin karsiminen edellyttää monitasoisia toimia, jotka kohdistuvat sekä yksilöihin että yhteiskunnallisiin rakenteisiin. - Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18953698/mita-se-percel-tarkoittaa#comment-139030424
Percel"-termi on yhdistelmä sanoista "persu" (viitaten usein Perussuomalaiset-puolueen kannattajiin) ja "incel" (tarkoittaen tahatonta selibaattia elävää, usein naisvihaista miestä), ja sitä käytetään kuvaamaan naisvihamielistä, konservatiivista tai populistista alakulttuuria. Tämä ilmiö, kuten laajempi incel-kulttuuri, liittyy usein nuorten miesten syrjäytymiseen ja radikalisoitumiseen verkossa.
Naisvihamielisen "percel"-kulttuurin karsiminen edellyttää monitasoisia toimia, jotka kohdistuvat sekä yksilöihin että yhteiskunnallisiin rakenteisiin.Persut, johin ehkä viittaat, eivät ole naisvihamielisiä. He vastustaa huntupakkoa toisin kuin vihervassut.
Anonyymi00015 kirjoitti:
Persut, johin ehkä viittaat, eivät ole naisvihamielisiä. He vastustaa huntupakkoa toisin kuin vihervassut.
Ei Suomessa ole mitään huntupakkoa jota vastustaa. Mutta ehkä persuja kiinnostaa ottaa selvää, pitääkö hunnutettu nainen rättiä omasta vai jonkun toisen tahdosta? Siinäpä sarkaa, mutta hyvähän se vain on jos on harrastusta selvittää asiaa esimerkiksi haastattelemalla.
- Anonyymi00051UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Persut, johin ehkä viittaat, eivät ole naisvihamielisiä. He vastustaa huntupakkoa toisin kuin vihervassut.
Persut kannataakiin Kommandopioa !
- Anonyymi00016UUSI
Viiden pisteen vihje. Se aate on murhannut sata miljoonaa ihmistä.
- Anonyymi00018UUSI
Se aate on myös vaikuttanut miljardin ihmisen kärsimykset.
- Anonyymi00019UUSI
Tätä ei tarvitse valkopestä sillä että niinhän muutkin ovat tehneet. En tiedä onko tehneet mutta kyseinen aate ainakin on tehnyt. Hirveä asia teki sen mikä aate tahansa. Natsismi murhasi 20 miljoonaa ihmistä. Sekin on kauhea luku
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00019 kirjoitti:
Tätä ei tarvitse valkopestä sillä että niinhän muutkin ovat tehneet. En tiedä onko tehneet mutta kyseinen aate ainakin on tehnyt. Hirveä asia teki sen mikä aate tahansa. Natsismi murhasi 20 miljoonaa ihmistä. Sekin on kauhea luku
Neljän pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi.
- Anonyymi00021UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
Neljän pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi.
Ei mitään eroa kun totalitarismi on niissä päällä.
- Anonyymi00044UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
Se aate on myös vaikuttanut miljardin ihmisen kärsimykset.
Ahaa! Tunnistan kristinuskon.
- Anonyymi00054UUSI
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ei mitään eroa kun totalitarismi on niissä päällä.
totalitarismi ei aiaälly mihinkään aateeseen.
- Anonyymi00056UUSI
Anonyymi00054 kirjoitti:
totalitarismi ei aiaälly mihinkään aateeseen.
Sitä voi esiintyä kaikissa, mutta mm Saudiarabia on totalitäärinen Kommunismi.
- Anonyymi00057UUSI
Anonyymi00056 kirjoitti:
Sitä voi esiintyä kaikissa, mutta mm Saudiarabia on totalitäärinen Kommunismi.
Ja hyvin menee.
- Anonyymi00073UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
Neljän pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi.
Siis kristinusko, koska saksalaiset natsit olivat kristittyjä.
- Anonyymi00085UUSI
Anonyymi00073 kirjoitti:
Siis kristinusko, koska saksalaiset natsit olivat kristittyjä.
Ei olleet. Hedelmistä puu tunnetaan
- Anonyymi00017UUSI
Percel-aate se !
- Anonyymi00058UUSI
Repen ja Mr.P... aate.
- Anonyymi00022UUSI
Pykäävät avaruuteen tekoälyn valvontakeskusta. Pykääjät ei kerro onko miehitetty se.
- Anonyymi00023UUSI
Kolmen pisteen vihje. Se aate on vaikuttanut Suomen kurjuuteen joutumisen koska se aate ei kannusta töihin. Suomi on Euroopan eniten sen aatteen vallassa ja talous on Euroopan kurjin.
Mutta se sama aatehan teki Ruotsista maailman hienoimman hyvinvointivaltion ja tarjosi töitä sadoille tuhansille suomalaisillekin siellä. Ja sinä lahkopelle se jaksat jauhaa paskaa. 🥱💩
- Anonyymi00076UUSI
Meillä on oikeistolainen kristofasistihallitus ja sen vuoksi talous on Euroopan kurjin. Edellisen vasemmistohallituksen aikana Suomi oli menestyvä hyvinvointivaltio ja maailman onnellisin maa.
Heti kun kristofasistit pääsivät valtaan, romuttivat he hyvinvointivaltion ja syöksivät kansan kurjuuteen. Koska jakoivat rahaa vain pienelle rikkaalle eliitille ja leikkasivat kaiken kaikilta muilta, etenkin kaikilta heikko-osaisilta joita vihaavat.
Talous sakkasi heti kun ihmisiltä vietiin kaikki ostovoima niin etteivät voineet enää kuluttaa. Seurauksena massiivinen määrä konkursseja ja työttömiä, samaan aikaan kun eliitti vain rikastui entisestään.
- Anonyymi00024UUSI
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18953698/mita-se-percel-tarkoittaa
- Anonyymi00026UUSI
Järkyttävää!
- Anonyymi00032UUSI
Anonyymi00026 kirjoitti:
Järkyttävää!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18953698/marin-nussi-uuttavirtaa
- Anonyymi00033UUSI
Anonyymi00032 kirjoitti:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18953698/marin-nussi-uuttavirtaa
Järkyttävää!
tuokin
- Anonyymi00034UUSI
Kahden pisteen vihje. Se on sosialismi kuten on kansallissosialismi. Mikä aate on kyseessä?
- Anonyymi00035UUSI
Yhden pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi. Antisemitismisia totalitarismeja kumpikin.
- Anonyymi00037UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Yhden pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi. Antisemitismisia totalitarismeja kumpikin.
Kummassakin aatteessa on tavoitteena totalitarismi jossa ei toisinajattelijoita eikä toisinajattelua ei sallita. Antisemitismi rehottaa niissä. Rakkaus islamiin yhdistää näitä aatteita (aatetta) myös.
- Anonyymi00060UUSI
Anonyymi00037 kirjoitti:
Kummassakin aatteessa on tavoitteena totalitarismi jossa ei toisinajattelijoita eikä toisinajattelua ei sallita. Antisemitismi rehottaa niissä. Rakkaus islamiin yhdistää näitä aatteita (aatetta) myös.
Eikä tavoitella. aateessa itsessään.
- Anonyymi00078UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Yhden pisteen vihje. Se aate on käytännössä sama aate kuin natsismi. Antisemitismisia totalitarismeja kumpikin.
Eli kuten jo todettua niin se on kristinusko, koska saksalaiset natsit olivat kristittyjä.
Näitä natsimaisia aatteita kaikkia vähemmistöjä kohtaan ajavat nyt persut ja muut kristofasistit, jotka nimittelevät toisia ihmisiä loisiksi ja puhuvat siitä miten nämä loiset täytyy hävittää.
- Anonyymi00038UUSI
Joko olette keksineet vastauksen. Ellette heti keksi, miettikääs sisimpänne ajatuksia että ovatko ne samankaltaisia kuin mitä nämä aatteet (aate) edustaa. Niissä ajatuksissa voi olla paljonkin samankaltaisuutta aatteen kanssa.
- Anonyymi00040UUSI
Esimerkiksi että muut ovat tärkeämpiä kuin oma kansa. Israel on paha, puttelan kaltainen totalitarismi hyvä jne
- Anonyymi00077UUSI
Cabal, Chabad, s1on1sm.
- Anonyymi00088UUSI
Kristinusko + fasismi eli kristofasismi.
- Anonyymi00039UUSI
FASISMI!
--------------
He uskovat asioiden olevan mustavalkoisia, joten väittelylle tai kritiikille ei ole tarvetta eikä sijaa.
Fasismi siis vastustaa kriittistä ajattelua. Eri mieltä oleminen on petos, ja kuka tahansa eri tavalla ajatteleva tulee hiljentää. Yksi fasismin psykologinen piirre onkin suvaitsemattomuus.
Yksi merkittävä fasismin psykologinen piirre on nationalismi ja ksenofobia (muukalaisuuden pelko). Tätä ei ilmene vain alkuperäismaata kohtaan, vaan myös tietyn ryhmän tai sektorin identiteettiä kohtaan. Fasistit korostavat liiallisesti omia hyveitään ja torjuvat ennakkoluuloisesti kaiken vieraan.
Fasismi on myös elitististä. Fasistit eivät arvosta köyhiä, joita he pitävät toisen luokan kansalaisina. Heidän mielestään rikkaus määrittää ihmisen arvon. He torjuvat heikkouden sen kaikissa muodoissa, kuten myös kaiken mikä voitaisiin tulkita haavoittuvaisuuden merkiksi.
Toinen fasismin piirre on sodan ihannoiminen. Fasistit ovat antipasifisteja, vaikka he eivät sellaisiksi julistaudukaan. He uskovat, että paras keino ratkaista ristiriidat on väkivallan kautta.- Anonyymi00061UUSI
Nyt moni Persu tunnistaa itsensä.
- Anonyymi00062UUSI
Kuvaus Mr.P...:stä
- Anonyymi00042UUSI
Väitän että tämä meidän rakas kansa (ovat eksyneet totuudesta) koostuu 80 prosenttia tästä aatteesta enemmän tai vähemmän. Kulttuurimarxismi on näet tässä maassa juurtunut niin syvälle ettei sitä ehkä voi enää kitkeä pois.
- Anonyymi00047UUSI
Yliopisto, taide ja kulttuuri, musiikkielämä, koululaitos, media, kunnallispolitiikka, osin armeija, päättäjät, kaikki ovat kyllästetty kulttuurimarxilaisilla arvoilla.
- Anonyymi00050UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
Yliopisto, taide ja kulttuuri, musiikkielämä, koululaitos, media, kunnallispolitiikka, osin armeija, päättäjät, kaikki ovat kyllästetty kulttuurimarxilaisilla arvoilla.
Kirjasto jäi pois listasta. Siellä ei liene oikeistolaisia henkilöitä ollenkaan.
- Anonyymi00055UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
Yliopisto, taide ja kulttuuri, musiikkielämä, koululaitos, media, kunnallispolitiikka, osin armeija, päättäjät, kaikki ovat kyllästetty kulttuurimarxilaisilla arvoilla.
Jos menet puhumaan yliopistossa jotain isänmaallista tai sellaista joka on ristiriidassa vallitsevan vasemmistolaisen maailmankuvan kanssa siellä, joudut heti puhutteluun. Tähän on tultu.
Miksi yliopisto ei voi olla absoluuttisen puolueeton tieteen tekijä sekä opettaja? Täysin neutraali kaikille ismeille ja aatteille? Olkoon kukin mitä on poliittisessa mielessä, miksi yliopisto tuputtaa välillisesti vain vasemmistolaista maailmankuvaa. - Anonyymi00079UUSI
Anonyymi00050 kirjoitti:
Kirjasto jäi pois listasta. Siellä ei liene oikeistolaisia henkilöitä ollenkaan.
Sivistyneet ja paljon lukevat, korkeasti koulutetut ihmiset harvoin ovat äärioikeistolaisia ja vielä vähemmän öyhötyspersuja.
- Anonyymi00084UUSI
Anonyymi00079 kirjoitti:
Sivistyneet ja paljon lukevat, korkeasti koulutetut ihmiset harvoin ovat äärioikeistolaisia ja vielä vähemmän öyhötyspersuja.
Paljon lukeminen ei tee viisaaksi ihmistä. Viisaus on eri asia kuin kirjanoppineisuus.
- Anonyymi00086UUSI
Anonyymi00084 kirjoitti:
Paljon lukeminen ei tee viisaaksi ihmistä. Viisaus on eri asia kuin kirjanoppineisuus.
Riippuu tietenkin siitäkin mitä lukee, mutta kyllä lukeminen yleensä sivistää ihmistä, jos lukee muutakin kuin netin roskapalstoja. Laajaa yleissivistystä ei kykene hankkimaan ilman että lukee paljon ja monipuolisesti.
- Anonyymi00089UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
Yliopisto, taide ja kulttuuri, musiikkielämä, koululaitos, media, kunnallispolitiikka, osin armeija, päättäjät, kaikki ovat kyllästetty kulttuurimarxilaisilla arvoilla.
Kulttuurimarxilaisuus on äärioikeiston keksimä termi, jota levitti etenkin äärioikeiston idoli Anders Breivik manifesteissaan.
- Anonyymi00045UUSI
Vasemmalta löytyy, kuten se kuuluisa saapaskin👢
- Anonyymi00053UUSI
Kyllähän se on:
Percel-aate - Anonyymi00065UUSI
Vain sosialismin aate.
- Anonyymi00066UUSI
Se aate myös tyhmentää.
- Anonyymi00067UUSI
Helppo kyssäri.....
- Anonyymi00068UUSI
Se on pesu aate eli Pudas FASISMI!
- Anonyymi00069UUSI
No tietty ja valitettavasti:
Percel-aate
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19144949/percel-aate-on-taas-nayttanyt-aalettomyytensa! - Anonyymi00070UUSI
Putinismi.
- Anonyymi00072UUSI
S11on1smi
- Anonyymi00075UUSI
Suomi24, keskustele vapaasti aiheesta kuin aiheesta.
Pahus. Sivua ei löydy.
Pahuus vei keskustelut.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18985736/irakin-ja-iranin-sotien-samankaltaisuudet
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19017504/ohan-tuo-hauska-seurata-kuinka-suomessa-kirjoitetaan-historiaa-uusiksi!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19034898/olisko-syyta-suomessakin-tulittaa-ruokajonoja--
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19037993/suomikin-osallistuu-ukrainan-kansanmurhaan-lahettamalla-aseita-zelenskyille!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19022352/muiden-rahoilla-loisiva-ukraina-on-eurooppaa-tuhoava-ongelma
https://keskustelu.suomi24.fi/t/6726065/israel-naziosim
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19221142/venezuelan-kaduilla-juhlitaan-ja-hurrataan-trumpille-ja-usalle!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19257077/sdp-johto-on-taytta-ymmmarrysta-vailla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19254379/tanaan-on-holokaustin-muistopaiva
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19258965/cia-nato-aivopesu-viihde-tv-elokuva-jne-mielenohjelmointi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19264973/nipstein-tutkinta-liittaa - Anonyymi00080UUSI
Zionismi = Nazismi ja kommunismi
- Anonyymi00081UUSI
Fasismi ja sitä ikävä kyllä Persut edustaa!
- Anonyymi00082UUSI
Persuaate!
- Anonyymi00083UUSI
Teknologia|Tekoälyprojekti lähti käsistä: botit kehittivät oman uskonnon.
- Anonyymi00090UUSI
Kristofasismi. Se tappaa ja jyllää sekä Venäjällä että USA:ssa, murskaa oikeusvaltiot ja muuttaa ne verisiksi diktatuureiksi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2263322- 592817
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I242446Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182441Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve721924Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841840Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401812Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191795Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911652Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli66972