Miten tuon tekstiä voisi kopioidä tälle kysymyssivulle?
Näytön kaappaus ja leikkaus tai kuvan siirto ei tunnu onnistuvan.
PDF- tiedoston kopiointi?
15
2844
Vastaukset
- libreoffice
Voit viedä sen kuvan vaikka LibreOffice writer ohjelmaan, ja vie tiedosto sitten PDF:änä.
- Tylsä saksi
Kun on pdf tiedosto auki ja siinä on tekstiä, miten se viedään LibreOffice writer- ohjelmaan? Käykö OpenOffice.org?
Tiedosto on siis valmiiksi pdf- muodossa.- libreoffice
Pelkän tekstin kopioiminen onnistuu esimerkiksi FoxitReader tai Okular ohjelmien avulla. Jos haluat sen pdf-tiedoston sellaisenaan liitettäväksi toiseen pdf-tiedostoon, niin se onnistuu PDFShuffler ohjelmalla tai jollain vastaavalla ohjelmalla.
http://www.ilmaisohjelmat.fi/foxit-reader
http://okular.kde.org/
http://sourceforge.net/projects/pdfshuffler/
OpenOffice toimii ihan hyvin myös. - foxitreader
libreoffice kirjoitti:
Pelkän tekstin kopioiminen onnistuu esimerkiksi FoxitReader tai Okular ohjelmien avulla. Jos haluat sen pdf-tiedoston sellaisenaan liitettäväksi toiseen pdf-tiedostoon, niin se onnistuu PDFShuffler ohjelmalla tai jollain vastaavalla ohjelmalla.
http://www.ilmaisohjelmat.fi/foxit-reader
http://okular.kde.org/
http://sourceforge.net/projects/pdfshuffler/
OpenOffice toimii ihan hyvin myös.Esimerkki tekstin kopioimisesta FoxitReader ohjelmalla.
http://aijaa.com/004449757541
http://aijaa.com/007719757532
- ctrl+c tai v
Ihan vain maalaat tekstiä, kopioit sen (ctrl C) ja liität sen tällä sivulle, minne voi yleensä muuten kirjoittaa (ctrl V)
- kopiokone
Kaikista pdf tiedostoista ei voi kopioida tekstiä lukijaohjelmien työkaluilla, tuskin edes luontityökaluilla. Ne on suojattu kopioijia vastaan.
- gV(Y}NB0
Mikäli teksti voidaan näyttää niin se voidaan myös kopioida. Osa katseluohjelmista kunnioittaa kopiointi tai tulostuskieltoja. Osa ei.
- Tylsä saksi
"Kaikista pdf tiedostoista ei voi kopioida tekstiä lukijaohjelmien työkaluilla, tuskin edes luontityökaluilla. Ne on suojattu kopioijia vastaan. "
Tällaiseen lienen törmännyt. Kuvaruudusta voinee ottaa valokuvan, jossa haluttu teksti näkyy.
Miten valokuvan voi liittää näille sivuille (Suomi24)?- enkelitaivaanlausui
Tylsä saksi, alla on suojattu pdf. Kokeile siitä kuva ja tänne.
Kerro sitten readerisi ja menettely.
http://www.puolustusvoimat.fi/wcm/1da21d804868e06a9246ba5c6ba8100e/StratL2_47w.pdf?MOD=AJPERES - enkelitaivaanlausui
Enpäs huomannut, että olitkin ketjun aloittaja...
enkelitaivaanlausui kirjoitti:
Tylsä saksi, alla on suojattu pdf. Kokeile siitä kuva ja tänne.
Kerro sitten readerisi ja menettely.
http://www.puolustusvoimat.fi/wcm/1da21d804868e06a9246ba5c6ba8100e/StratL2_47w.pdf?MOD=AJPERES"MAANPUOLUSTUSKORKEAKOULU STRATEGIAN LAITOS
JULKAISUSARJA 2: TUTKIMUSSELOSTEITA No 47
NATIONAL DEFENCE UNIVERSITY
DEPARTMENT OF STRATEGIC AND DEFENCE STUDIES
SERIES 2: RESEARCH REPORTS No 47"
Ei mitään kuvia tarvi.... Ja olisi siitä voinut kuvankin kopioida...- ei ongelmaa
enkelitaivaanlausui kirjoitti:
Tylsä saksi, alla on suojattu pdf. Kokeile siitä kuva ja tänne.
Kerro sitten readerisi ja menettely.
http://www.puolustusvoimat.fi/wcm/1da21d804868e06a9246ba5c6ba8100e/StratL2_47w.pdf?MOD=AJPERES
- Tylsä saksi
Tällä http://aijaa.com/ saan tekstin pätkän salatusta PDF- tiedostosta kopioitua ja leikepöydälle.
Miten se siirretään leikepöydältä keskustelusivustolle?- <<<>>>
Et mitenkään, sillä se on valokuva! Vain tekstiä voit siirtää tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa358971Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi6122714- 1511978
- 1011428
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa1481408Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1011154- 751077
- 37974
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10953Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon193946