Syöpäriskit

tietoa pimitetään

Hei,

miksi hedelmöityshoitojen yhteydessä ei kerrota potilaalle syöpäriskien lisääntymisestä? Potilaita ei varoiteta siitä, että lääkkeet voivat aiheuttaa tai lisätä rintasyövän ja munasarjasyövän riskiä?

Meillä suvussa on suuri rintasyöpärasite ja olen itse onneksi tiennyt ja ottanut asioista selvää normipotilasta enemmän ennen hoitoihin ryhtymistä. Olen tiennyt mihin alan ja keskustellut vakavasti asiasta hoitavan lääkärin kanssa. Siltikään riskejä ei ole otettu vakavasti, niistä ei ole kerrottu kunnolla eikä niitä mainosteta potilaalle, ellei hän itse tiedä niistä kysyä.

Syövän voi yhdistää lääkkeisiin, jos hoidon alkaessa patteja ei ole ja hoidon aikana tai raskauden aikana niitä tulee. Se on aika varmaa, myös tutkimustuloksia aiheesta löytyy. Miksi kummassa niistä ei puhuta?

Olen itse "vaatimalla vaatinut" asioita omiin hoitoihini ja aina saanut taistella lääkärin kanssa. Joskus hoitoja on muutettu minulta kysymättä. Ainoa asia, josta ei ole tarvinnut taistella on ollut lyhyt kaava, jota olen halunnut nimenomaan vähäisemmän lääkemäärän ja lyhyemmän rasituksen takia.

En haluaisi saada vastaukseksi sitä, että syöpäriskiä ei olisi voitu oikeasti näyttää toteen tai ettei ole tutkimustuloksia aiheesta, koska se ei pidä paikkaansa.

Haluaisin lähettää voimahaleja kaikille hoitojen aikana syöpään sairastuneille.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Mielestäni tietoja ei pimitetä. On tiedossa, että lapsettomuuteen liittyy lievästi kohonnut rintasyöpäriski ja munasarjasyöpäriski. Riski on myös lievästi kohonnut nilläkin naisilla, jotka tekevät ensimmäisen lapsen myöhäisellä iällä. Lapsettomuushoitojen ei ole todettu lisäävän rinta- tai munasarjasyöpäriskiä sen suuremmaksi, kuin mitä lapsettomuus itsessään aiheuttaa, vaan jos hoidoilla saadaan aikaan lapsi, riski sairastua em. syöpiin laskee.

      Hoitojen aikana hormoneja käytetään 6-4vkoa, joka on lyhyt aika. Näin lyhyellä hormonirasituksella ei syöpäriskiä lisätä. Toki on tärkeää kartoittaa mahdollinen peritytyvä riski em. syöpiin ja tehdä tarpeelliset tutkimukset (rintojen tutkiminen tarv:ssa mammografialla gynekologinen uä), että tiedetään että ennen hoitoja kaikki on ok.

      Jos nämä hoidot lisäisivät syöpäriskiä, ei niitä saisi tehdä.

      Riitta Väestöliitosta

    • 1+1=3

      Kyllä minulle ainakin kerrottiin, eli yleistät turhaan tuota tieon "pimittämistä"......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe