1. Oulun seudun amk
2. Turun amk
3. Kymenlaakson amk
4. Diakonia-amk
5. Tampereen amk
6. Hämeen amk
7. Metropolia
8. Lapin yliopisto
9. Haaga-Helia
10. Vaasan amk
---
11. Turun kauppakorkeakoulu
12. Laurea-amk
13. Lahden amk
14. Hanken Svenska handelshögskolan
15. Savonia-amk
http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=fi
Mielenkiintoinen yksityiskohta Turun amk v.s. Turun kauppakorkeakoulu. Metropolian ja Haaga-Helian sijat on laskeneet kuin lehmän häntä.
TOP 10 amkit ym
16
2162
Vastaukset
- Top3:OAMK,H-H,Laurea
Tässä Edurouten listaus, joka painottaa enemmän metodologiaa, pedagogiikkaa ja opiskelijatyytyväisyyttä.
http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=fi
Oulun amk, Haaga-Helia ja Laurea on päässeet listoille.- Ehkä Laureaan ...
Laurea on lopettanut myös pääsykokeitten pitämisen ulkomailla, siitä oli tänään uutisissa. Erittäin hyvä että lopetti! Ilmaiset (tai meidän vanhempien veroilla maksetut) opiskelupaikat kuuluu meille suomalaisille eikä joillekin nepalilaisille.
Jatkaako Haaga-Helia pääsykokeitten pitämistä Afrikassa? - We Want You! (!)
Ehkä Laureaan ... kirjoitti:
Laurea on lopettanut myös pääsykokeitten pitämisen ulkomailla, siitä oli tänään uutisissa. Erittäin hyvä että lopetti! Ilmaiset (tai meidän vanhempien veroilla maksetut) opiskelupaikat kuuluu meille suomalaisille eikä joillekin nepalilaisille.
Jatkaako Haaga-Helia pääsykokeitten pitämistä Afrikassa?Pääsykokeita on Länsi-Afrikassa, Itä-Afrikassa ja Etelä-Afrikassa. No english test required! Tuition Free! We Want You! Näin ne mainostaa ...
- melkoinen lista
Kyamkin hilaisin 50 pykälää alemmas!
Itse opiskelleena. - Laurea on hyvä
Metropolia ei ole edes listoilla.
http://www.eduroute.info/Edu-university-rankings-Country.aspx?CID=201 En tiedä missä aineissa tuo lista on laadittu, mutta kaikilla mittareilla mitattuna JAMK kuuluu ehdottomasti valtakunnan Top-3 sijoille, lähes poikkeuksetta Jamk ja Tamk ovat suosituimmat Amk:t ja näin ollen niihin pääsevät vain "parhaimmat"
- Jamki pilaa hyvät
Ei noissa mitata millä tasolla porukka on siinä vaiheessa kun ne aloittaa opiskelut. Lopputulosta mitataan. Jamk ei pärjää. Harmi.
- 987086947
Ainoa oikea mittari on työllistyminen valmistumisen jälkeen. Tässä kategoriassa Novia on omaa luokaansa.
Esim insinööreistä 2% ei saa koulutusta vastaavaa työtä vuoden sisällä valmistumisesta.- Harvinaisen väärin!
Olipa harvinaien tyhmä kommentti. Kaikkihan tietää, että Suomessa työllistytään verkostojen ja suhteitten avulla. Ruotinkieliset on hallinneet tätä maata niin pitkään että tottahan heidän jälkeläisilleen aina paikka löytyy. Tajuaisit ääliö olla edes leuhkimatta!
Ne Novian 2% on varmaan suomenkilisiä, jotka on ajatelleet mennä ruotsinkieliseen amiin, että työllistyisivät paremin, vaan ei Vaasassa saa töitä kuin ruotsia puhuvat ja nekin suhteilla. - 987086947
Harvinaisen väärin! kirjoitti:
Olipa harvinaien tyhmä kommentti. Kaikkihan tietää, että Suomessa työllistytään verkostojen ja suhteitten avulla. Ruotinkieliset on hallinneet tätä maata niin pitkään että tottahan heidän jälkeläisilleen aina paikka löytyy. Tajuaisit ääliö olla edes leuhkimatta!
Ne Novian 2% on varmaan suomenkilisiä, jotka on ajatelleet mennä ruotsinkieliseen amiin, että työllistyisivät paremin, vaan ei Vaasassa saa töitä kuin ruotsia puhuvat ja nekin suhteilla.Ja miten helvetissä joku suomenkielinen valmistuu Noviasta ilman että osaa ruotsia? Meinasit sitten että joku suomenkielinen vetää 4 vuotta ruotsinkielistä insinöörikoulustusta ilman että oppii ruotsia ja vielä valmistuu?
Vitun ääliö - esmakecs
987086947 kirjoitti:
Ja miten helvetissä joku suomenkielinen valmistuu Noviasta ilman että osaa ruotsia? Meinasit sitten että joku suomenkielinen vetää 4 vuotta ruotsinkielistä insinöörikoulustusta ilman että oppii ruotsia ja vielä valmistuu?
Vitun ääliöSe, että siellä on 2% suomalaisia, ei mitä luultavimmin ollut Harvinaisen väärin! postaajan pointti.
- Ankka Lampi
987086947 kirjoitti:
Ja miten helvetissä joku suomenkielinen valmistuu Noviasta ilman että osaa ruotsia? Meinasit sitten että joku suomenkielinen vetää 4 vuotta ruotsinkielistä insinöörikoulustusta ilman että oppii ruotsia ja vielä valmistuu?
Vitun ääliöPelkkä kielen oppiminen ei vielä tuo niitä verkostoja ja suhteita. Sitä paitsi Noviasssa on myös englanninkielisiä koulutusohjelmia, joissa ei vaadita ruotsin osaamista. Niistä muuten työllistyykin heikommin.
- Ankka Lampi
987086947 kirjoitti:
Ja miten helvetissä joku suomenkielinen valmistuu Noviasta ilman että osaa ruotsia? Meinasit sitten että joku suomenkielinen vetää 4 vuotta ruotsinkielistä insinöörikoulustusta ilman että oppii ruotsia ja vielä valmistuu?
Vitun ääliöNovialainen 987086947, käytät muuten rumaa kieltä. Et anna kovin hyvää kuvaa Noviasta. Leuhkiminen on rumaa myös.
- svenskaengineer
Ankka Lampi kirjoitti:
Novialainen 987086947, käytät muuten rumaa kieltä. Et anna kovin hyvää kuvaa Noviasta. Leuhkiminen on rumaa myös.
En usko että tuo luuseri edes opiskelee Noviassa :-D. Siis tämä 987086947.
Itse opiskelin Noviassa insinööriksi ja olen siis suomenkielinen. Osasin ruotsia aika vähän kun aloitin mutta opin nopeasti.
Minun linjalla taisi 15% olla suomenkielisiä ja kaikki kyllä työllistyivät heti valmistumisen jälkeen tai jo sitä ennen.
Ne suhteet luodaan juuri sen opiskelun aikana, ei kannata pelätä ettei saa töitä koska ei ole ruotsinkielinen ja koska ei ole suhteita.
Rohkeasti vain mukaan ja voin melkeinpä taata että työllistyminen on varmempaa kuin suomenkielisellä puolella.
En ole ylpeä siitä että kaikki toimii suhteilla ja että jos on ruotsinkielinen niin työpaikan saanti on helpompaa, mutta niin vain se asia on.
Itselle Noviassa opiskelu oli koko elämän paras ratkaisu.
- Kiitos Jyppi!
Tuo lista on ihan paska!! Minä oon Jamkissa enkä kyllä muualle menis! No ehkä Tamk on siinä ja tuossa, mut mitä sitä hyvää vaihtamaan?
- Harmittaako?
Jamkin kanattaisi tehdä jotain asialle, että pääsisi listoille. Turha kiukutella yhtään ettei ole päässyt mukaan. Kyllähän tätikin olisi setä, jos sillä olis munat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2335820Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394668KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123021Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182974Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,742452Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212406Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901669- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231296