Kysyisin neuvoa

-(-)-

ulkoisen kovalevyn hankinnassa. Eli harkinnassa olisi sellainen 1 TB laite. Mitä merkkiä suosittelette ja toimiiko USB 3.0 -liitäntä, jos omassa koneessa on vain USB 2.0 -liitäntä.
Mitä eroa on ulkoisella kiintolevyllä ja mobiilikiintolevyllä?

Mikä olisi paras hinta/laatu sude esim. näistä:
http://www.gigantti.fi/search?WFSimpleSearch_NameOrID=ulkoinen kovalevy

11

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1513
    • osta usb 2 liitännällä. se pyörittää kuitenkin esim elokuvaa ulkoiselta ihan ok. siirtonopeudet ovat mitä ovat usbeissa mutta tuskin normi ihminen siirtelee päivittäin esin 100 gigaa tavaraa paikasta toiseen

      minulla on emolevyssä e-sata liitäntä. ostin telakan jossa on usb2 ja e- satapiuhat. hyvä puoli siinä on että voit ostaa minkämerkkisen kiintolevyn vaan. eli niitä merkkejä joihin luotat ja olet havainnut kestäviksi.
      ainakin samsungin spinpointeista minulla ei ole hajonnut kuin yksi ja sekin oli maanantaikappale eli hajosi melkein heti.

      • Ja rsync on keksitty.


    • -(-)-

      "Täältä löytyy hintoja ja arvosteluja.
      http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/tarvikkeet_ja_oheislaitteet/ulkoiset_kovalevyt/75394"
      Kovin heikosti siellä oli niitä arvosteluja.

      "ainakin samsungin spinpointeista minulla ei ole hajonnut kuin yksi ja sekin oli maanantaikappale eli hajosi melkein heti."
      En minä ainakaan "spinpointteija" ulkoisena löytänyt mistään?

      On kai pakko ostaa sellainen laite "näppitutumalla", sanotaan että halvalla ei hyvää saa, mutta en haluaisi kovin suuria summia siihen upottaa. Ajatus oli lähinnä tallentaa tärkeimpiä ohjelmia digiboksilta ja ehkä valokuvia. Varmuuskopiointi laitteena ne kuulostaa epävarmoilta.

      • -En minä ainakaan "spinpointteija" ulkoisena löytänyt mistään?-

        luit ehkä hiukan huolimattomasti, siinä käytetään telakkaa, joka vastaa ulkoisen "koteloa". eli kiintis työnnetään siihen. saahan niitä oikeitakin koteloita mihin voit itse laittaa minkä valmistajan kiintiksiä hyvänsä. tuo valitsemani vaihtoehto on vaan nopeempi ja käytännöllisempi.


      • harrastelijakirurgi kirjoitti:

        -En minä ainakaan "spinpointteija" ulkoisena löytänyt mistään?-

        luit ehkä hiukan huolimattomasti, siinä käytetään telakkaa, joka vastaa ulkoisen "koteloa". eli kiintis työnnetään siihen. saahan niitä oikeitakin koteloita mihin voit itse laittaa minkä valmistajan kiintiksiä hyvänsä. tuo valitsemani vaihtoehto on vaan nopeempi ja käytännöllisempi.

        korjaan: siinä käytetään telakkaa=käytän telakkaa :)


    • -(-)-


      • -(-)-
        harrastelijakirurgi kirjoitti:

        jatkoa:

        http://www.verkkokauppa.com/fi/product/2548/cjrxf/Samsung-Spinpoint-F3-1TB-3-5-8-9ms-SATA2-7200RPM-32MB

        tuosta esim kiintis. sitten kun tarvitset lisää ulkoisia niin ostat vaan pelkän kiintiksen. sen verran siinä ainakin säästää eli "kotelon " hinnan n 20-25 euroa.
        ja pystyt itse valitsemaan minkä merkkisen kiintiksen haluat.
        emt mikä i omegassa on sisällä kiintiksenä mutta käyttäjien kokemuksista päätellen ne eivät ole kestäviä.

        Kiitokset tiedoista, kannatta harkita sitä "systeemiä".

        Telakoita näyttää olevan tarjolla vaikka kuinka monella toimittajalla esim.
        http://www.data-systems.fi/product_info/4419/80655


    • USB 3 liitäntä on mekaanisesti erittäin heikkolaatuinen, ennemmin USB 2.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1316
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      100
      1013
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      944
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      927
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      299
      807
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      97
      770
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      673
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      55
      613
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      141
      602
    Aihe