Tietokoneen kotelon avaaminen

aloittelija jumissa

Minun pitäisi saada vanhasta, kierrätykseen / kaatopaikalle menossa olevasta tietokoneesta kiintolevy irti, mutta kotelo ei halua aueta. Kotelon avaamisen pitäisi olla tässä mallissa (hp vectra xe310) suhteellisen yksinkertaista, avaa "thumbscrewit" ja liu'uta kotelon sivu irti. Ruuvit kyllä pyörivät jähmeästi vastapäivään kuten niiden ohjeen mukaan pitäisikin, mutta eivät löysty ollenkaan. Kokeilin varmuuden vuoksi kääntää myös toiseen suuntaan mutta sama juttu, aivan kuin ruuvit pyörisivät paikallaan. Olen vääntänyt kotelon muoviosat irti, mutta en ole päässyt käsiksi kiintolevyyn tai avuliailta näyttäviin ruuveihin.

Mitä kannattaisin kokeilla seuraavaksi, tai onko "thumbscrewien" avaamisen joku mystinen tekniikka mitä en ole tajunnut käyttää?

11

571

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saksi peltiä

      Peltisakset

      • aloittelija jumissa

        Peltisaksia ei valitettavasti löydy, ainoat työkalut mitkä omistan ovat vasara ja läjä ruuvimeisseleitä, sekä viila.


      • heh heh
        aloittelija jumissa kirjoitti:

        Peltisaksia ei valitettavasti löydy, ainoat työkalut mitkä omistan ovat vasara ja läjä ruuvimeisseleitä, sekä viila.

        Viilaa linssiin.


      • hmm.
        aloittelija jumissa kirjoitti:

        Peltisaksia ei valitettavasti löydy, ainoat työkalut mitkä omistan ovat vasara ja läjä ruuvimeisseleitä, sekä viila.

        no vasaralla ja ruuvimeisselillä jo saa tehtyä saman kuin peltisaksilla.


    • ruuvv-ari

      JOs sulla on jotku pihdit, niin vedä niillä ja ruuvaa samanaikaisesti. Ruuveista voi olla menny kierteet ja ne pyörii vaan paikoillaan eikä löysty.

    • Make 1.2

      Tämä on vähän arvailua kun outo kone mutta voisiko olla niin että ruuveissa on takana kieleke ja oikean asennon esim 90 astetta löydyttyä liitokset purkautuvat eli kaikilla ruuveilla sama kiertoaste.

    • hmm.

      ei siinä sitten ole avaimella käytettävää kotelolukkoa? mun hp:ssä oli. oli kyllä kuoret tiukassakin ei sen puoleen.

    • hmm.

      etupaneelissakin voi olla jotain kiinnikkeitä. mulla oli sellaiset vipulukot.

    • ccxggff

      poraa siihen ruuvin keskelle reikä

    • ptdmA]\0

      Kun lyöt sormiruuvin kantaan sivulta päin vasaralla, ruuvi katkeaa ja saat kannen auki.

    • Ainakin tässä HP:ssa sivuilla, lähellä etupanelia nuolen muotoiset nappulat. Paina niitä yht'aikaa ja työnnä taaksepäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1442
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1172
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1054
    4. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      5
      1050
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      966
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      962
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      871
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      771
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      743
    10. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      308
      686
    Aihe