Pitäisi saada Canon EOS 600D kameraan hyvälaatuinen objektiivi, joka korvaisi mahdollisesti kokonaan kameran mukana tulleen EF-S 18-55mm IS objektiivin, mutta jolla saisi zoomattua mahdollisimman kauas hyvällä valovoimalla. Löytyisikö jotain 18-200/250/300 objektiivia järkevällä hinnalla ja hyvillä f-arvoilla?
Onko näissä jotain rajoituksia verrattuna tuohon kameran mukana tulleeseen 18-55 mm objektiiviin?
Entä onko järkevää ostaa vielä jokin erillinen objektiivi, esim. jos haluan saada näkymään enemmän kerralla vaikkapa sisätiloissa kuvatessa?
Jotain muuta? Kuvaan ihmisiä studiovalaistuksessa, loma- ja maisemakuvaa sekä tilaisuuksia sisätiloissa ja kirkoissa ym. Lisäksi "elokuvamaista" 1080p videokuvausta studiovalaistuksessa, luonnossa ja juhlissa ym.
Haluaisin pärjätä mahdollisimman pienellä objektiivivalikoimalla niin että kameran valokuva- ja videokuvaominaisuudet tulee hyödynnettyä mahdollisimman hyvälaatuisten kuvien/videon saamiseksi.
Hyvä objektiivi Canon 600D:lle
11
3966
Vastaukset 11
- Sonylla?
Elokuvalaatuinen aikuisviihde ei ole katu-uskottava. Pitää olla pikkuisen hämärää, epäterävä kuva ja heiluva kamera.
Hyvä kamera studiokuvaukseen voisi olla esim. Sony NEX–VG20E, siihen käy kaikki Sony E-mount ohjektiivit.
http://presscentre.sony.eu/content/Detail.aspx?ReleaseID=6938&NewsAreaID=2 - Haluaminen on
Halpaa, mutta ostaminen ei, katsohan Canonin L-sarjan tarjontaa, ompas sinulla
haaveita, et ole haaveittesi kanssa yksin, teitä köyhiä Canonin huipputuotteisiin
sekaantuneita on Suomenmaassa tuhansittain. jos haluat suht hyvää niin joudut ostamaan kaksi/kolme objektiivia.
nuo 18-200 jne ovat saaneet huonot arvostelut.
ostin tokinan AT-X 116 PRO DX 11-16mm f/2.8 laajakulmaksi (650€). otin samalla aukolla saman matkan päästä jalustaa käyttäen automaattitarkennuksella pelkästään suolalampun valossa kuvat tuolla obiskalla ja 18-55 kittiputkella. ero oli huikea tokinan hyväksi.
no mitä netistä olen katsellut vertailukuvia kittiputken ja 17-55mm f/2.8:n välillä niin tuossa 17-55 on huomattavasti parempi piirto. (999€). sen ostan seuraavaksi tuon kitin tilalle.
mukana tuli myös 55-250mm jota en ole aikeissa vaihtaa, koska sitä tulee käytettyä harvemmin ja sillä saa hintaansa nähden hyvää jälkeä kotitarpeiksi. maksaa suomessa vähän alle 300 ja cyperphotossa ja vastaavissa parisen sataa.
sitten ostat kamerarepun/laukun mihin mahtuu kamera ja siinä kiinni oleva obiska ja nuo pari muuta ja ehkä salama. niitä saa halvimmillaan alle satasen
tuo tokina on sisätiloihin kyllä ihan ykkönen.
tämä nyt oli mun näkemys asiasta mutta toivottavasti sait jotain vinkkiä.http://personal.inet.fi/koti/winner/objektiivi.html
tuossa on ne vertailukuvat mistä puhuin.- 15-85
Canon 15 - 85
http://www.photozone.de/canon-eos/465-canon_1585_3556is?start=2
tai Canon 17-55/2.8 USM IS - Hyperfokal
Aika vaikea vertailla, jos toinen on tarkennettu äärettömään ja toinen 1,47 metriin. Äärettömään tarkennetun tarkkuusalue alkaa jostain 3 metrin paikkeilta.
- kjklkggdgh
Tuolla tavalla höynäytetään tietämätöntä. Lyhyemmällä polttovälillä ja suuremmalla valovoimalla saadaan aina tärähtämättömämpi kuva.
Pitää kuitenkin todeta, että nykyiset "Digi" objektiivit on liki käyttökelvottomia 5,6 ja joskus huonompinekin valovoimineen. Ne kelpaa vain rantaleijonien kuvaukseen aurinkoisella säällä. Hyperfokal kirjoitti:
Aika vaikea vertailla, jos toinen on tarkennettu äärettömään ja toinen 1,47 metriin. Äärettömään tarkennetun tarkkuusalue alkaa jostain 3 metrin paikkeilta.
tarkennuspiste on ollu siinä valkoisen pöytälampun kuvussa, eli siihen on tarkennettu molemmilla objektiiveilla.
olen vaan esittänyt sen asian ylimalkaisesti.- Hperfokal
harrastelijakirurgi kirjoitti:
tarkennuspiste on ollu siinä valkoisen pöytälampun kuvussa, eli siihen on tarkennettu molemmilla objektiiveilla.
olen vaan esittänyt sen asian ylimalkaisesti.Tarkennusetäisyydet on EXIF-tiedoissa.
- 14
kjklkggdgh kirjoitti:
Tuolla tavalla höynäytetään tietämätöntä. Lyhyemmällä polttovälillä ja suuremmalla valovoimalla saadaan aina tärähtämättömämpi kuva.
Pitää kuitenkin todeta, että nykyiset "Digi" objektiivit on liki käyttökelvottomia 5,6 ja joskus huonompinekin valovoimineen. Ne kelpaa vain rantaleijonien kuvaukseen aurinkoisella säällä.luetun ymmärtäminen?
- Canonisti minäkin
Käytännössä suttu kannattaa korvata kolmeviitos primella. Canonin oma f/2.0 on halpa ja siedettävä. F/1.4 on toki parempi sekä optisesti että mekaanisesti.
Kolmevitosen lisäksi cropiin kannattaa ostaa kasivitonen ja joku laajakulma. Canonin oma f/1.8 85mm on hyvä ja halpa. Laajakulmassa ei ole käyttöä automaattitarkennuukselle, joten kannattaa katsoa mm. Samyang'in versiot.
http://www.photozone.de/canon-eos
Toki Canonilla on noita uusia FF-videokuvaajille tarkoitettuja zoomeja. Niiden hinnat ovat yli 10 000€, joten ne eivät taida tulla kyseeseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1261476Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1421304Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak107767Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja118740- 54645
- 44596
- 36568
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero144539- 6505
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt275471