Ennen Ifolorilla kuvat maksoivat 0,04 €/kpl, sitten 0,06 €/kpl, myöhemmin jo 0,09 €/kpl ja nyt peräti 0,19 €/kpl. Suomeksi sanottuna ihan sikahintaista.
Laatu on kuitenkin ollut ok, mutta haluan silti teettää jatkossa kuvat muualla. Suositelkaa hyvälaatuisia mutta edullisia kuvafirmoja. Teetän kiiltäviä 10-kuvia.
Ifolor on jo liian kallis - mistä valokuvat jatkossa?
24
6171
Vastaukset
250*0,19=47,50
suurinpiirtein 10 filmirullallista joiden kehitys maksaa paljon enemmän.
kun kerran olet tyytyväinen laatuun niin älä säästele siinä kohtaa. halvemmissa liikkeissä saattaa esim paperin laatu olla heikkoa, värit kuinka sattuu jne.okaro kirjoitti:
Mitä ihmettä jollain filmirullilla on tämän kanssa tekemistä?
vertasin vaan hintoja. kyllä nykyään vielä ihmiset ottavat filmikamerallakin kuvia, ei kaikilla ole vielä tänä päivänäkään digikameraa.
- 1+2
Ifolorilla on lähes aina kuvat tarjouksessa puoleen hintaan.
- vakiasiakaskunta
"Ennen Ifolorilla kuvat maksoivat 0,04 €/kpl, sitten 0,06 €/kpl, myöhemmin jo 0,09 €/kpl ja nyt peräti 0,19 €/kpl. Suomeksi sanottuna ihan sikahintaista."
Naapuriin tuli pitseria.
avajaisviikolla hinnat olivat ,peruspitsat 5€ ja tuoppi olutta(0,5l) 2€
kuukauden kuluttua pitsa oli 6€ ja olut 2€
sittemmin pitsa on ollut 6€ ja olut 2,5€ (0,4l)
....että sellasta se on markkinatalous.Niin ja markkinatalouteen kuuluu myös se, että asiakas etsii itselleen edullisempia vaihtoehtoja. Näitä voi etsiä vaikka täällä kysymällä.
- Votari
Testaa vaikka tämä:
http://fi.foto.com/photo-printing.php
Tilaan kuvat sieltä, kuvat tulee alle viikossa. - Täältä näin:
- täältäkin
- sgfdsfsdfsdg
Vai 0,19 € muka kallis??
- HaKe
Juu....ei Ifolorkaan pysty tappiolla ainaisesti tekemään.
Noilla hinnoittelulla pyrkii saamaan kilpailijat pois päiviltä, huvinsa kullakin.
Paperin ja kehitteiden hinnat ovat nousseet, siis miksei sitten lopputuotekin.
Porukalla tuntuu olevan vaan mielessä että mullekaikkihetijailmaiseksi. - jaska-8888
Kallis on jos 19 senttiä kuvalta maksaa. Postitus päälle niin sata kuvaa maksaakin kohta 25 euroa. Halvempaa kyllä kuin 90-luvulla mutta onhan tää netti/digiaikakin yrityksille VÄHÄN helpompaa.
Suosittelen kokeilemaan halvempia, ja esim eirikuvassa on tarjous 100 kuvaa kympillä.- hsfdfdg
...Eli 10 senttiä kappale. Ifolorilla on joka toinen viikko (suunnilleen) hintana 9 senttiä kappale. Ja vajaan 3 euron postituskuluilla tulee aikamoinen nippu kuvia.
Jos kalliista hinnoista puhutaan, niin esim fotoyksillä lähtöhinta on 25 c/kuva, käytännössä kuitenkin 20 c/kuva. Fotonetillä 16 tai 19 senttiä. Jne.
- Niinpä.....
Kaikki maksaa, kaikki maksaa... =)
- Varoitus I
En ole koskaan tilannut mitään Ifolorista - enkä tilaa. Syy on se, että jouduin petoksen uhriksi, sillä Ifolorin kotisivut mahdollistavat tilauksen tekemisen toisen ihmisen nimissä omaan osoitteeseensa. Minun nimelläni oli tilattu satoja valokuvauksen liittyviä tuotteita. Nimeäni ja syntymäaikaani oli käytetty tilauksessa, mutta rikoksen tekijä oli tilannut tuotteet omaan osoitteeseensa. Haastemies oli minuun yhteydessä ja sain kuulla, että minulle on haaste liittyen maksamattomiin Ifolorilta tilaamiini tuotteisiin. Siitä koko vyyhti alkoi selviämään ja nyt tätä hoidetaan rikosasiana. Asian selvittely on vienyt runsaasti rahaa, aikaa ja aiheuttanut suuria ongelmia (minun ja yritykseni luottotiedot olivat vaarassa), mutta Ifolor oli sitä mieltä, että korvaavat minulle vain 100 e :) Kaikilla muilla nettikaupoilla on mahdollisuus tarkistaa henkilöllisyys pankkitunnuksin. Ifolor haluaa vain tehdä kauppaa, viis siitä onko tilaaja se kuka väittää olevansa. Olkaa varovaisia, sama voi tapahtua teillekin.
- nöfnöf
Varoitus I kirjoitti:
En ole koskaan tilannut mitään Ifolorista - enkä tilaa. Syy on se, että jouduin petoksen uhriksi, sillä Ifolorin kotisivut mahdollistavat tilauksen tekemisen toisen ihmisen nimissä omaan osoitteeseensa. Minun nimelläni oli tilattu satoja valokuvauksen liittyviä tuotteita. Nimeäni ja syntymäaikaani oli käytetty tilauksessa, mutta rikoksen tekijä oli tilannut tuotteet omaan osoitteeseensa. Haastemies oli minuun yhteydessä ja sain kuulla, että minulle on haaste liittyen maksamattomiin Ifolorilta tilaamiini tuotteisiin. Siitä koko vyyhti alkoi selviämään ja nyt tätä hoidetaan rikosasiana. Asian selvittely on vienyt runsaasti rahaa, aikaa ja aiheuttanut suuria ongelmia (minun ja yritykseni luottotiedot olivat vaarassa), mutta Ifolor oli sitä mieltä, että korvaavat minulle vain 100 e :) Kaikilla muilla nettikaupoilla on mahdollisuus tarkistaa henkilöllisyys pankkitunnuksin. Ifolor haluaa vain tehdä kauppaa, viis siitä onko tilaaja se kuka väittää olevansa. Olkaa varovaisia, sama voi tapahtua teillekin.
Sama tunnistautumisongelma koskee aika montaa muutakin verkkokauppaa, postimyyntiä jne.
Kiitos kuitenkin taas vanhan ketjun nostamisesta. Valokuvaukseenhan tämä asia ei mitenkään liity, vaan kuuluisi johonkin tietoturvallisuuspalstalle. - joulutonttu75
nöfnöf kirjoitti:
Sama tunnistautumisongelma koskee aika montaa muutakin verkkokauppaa, postimyyntiä jne.
Kiitos kuitenkin taas vanhan ketjun nostamisesta. Valokuvaukseenhan tämä asia ei mitenkään liity, vaan kuuluisi johonkin tietoturvallisuuspalstalle.Kannatta testata http://www.photobox.fi/shop/prints hyvä kuvanlaatu ja usein myös kuvakehitykset tarjouksessa! Suosittelen :)
- Flash82
Ääni Smartphotolle. Oon ollut tyytyväinen ainakin tavallisiin digikuviin. Alennuskoodejakin sinne on saatavilla http://www.digikuvatnetista.fi -kautta. Käsittääkseni canvas-tauluissa on isoja eroja ja niitä en uskalla suoraan sanottuna edes tilata. Ehkä jollain pienellä voisi kokeilla.
- Kirsti68
Munkin ääni menee smartphotolle. Paljon erilaisia kuvavaihtoehtoja ja edulliset hinnat sekä laatu.. Mä tilasin myös canvastaulun ja sekin oli ok! http://www.smartphoto.fi/tuotteet/valokuvat-julisteet-taskukirja/valokuvat Alennuskoodeista en oo kuullutkaan mut täytynee koklata samantien.
- valokuvat netistä
Mä olen tilannut valokuvat täältä http://www.smartphoto.fi/tuotteet/valokuvat-julisteet
Musta hyvää laatua, edullista ja oon tilannut muitakin valokuvatuotteita. - Uki33
Perseaukiselle kaikki on kallista
- Paras-paikka
Pixum.
- Anonyymi
Siinä alennuskoodi:
SYDAN7213
Koodi oikeuttaa 30 %:n alennukseen kuvatuotteista.
(Kuitenkin poistavat tämän viestin) 🤔- Anonyymi
Voimassa vain tiistaihin 31.1.2023 asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834453Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243208Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162675Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172529Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432457- 132344
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132275MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142055Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717