Onko Firefoxista versiota (tai sen sukulaisista) joka toimisi siedettävästi Ubuntussa. Mistä se hiertää - gnomesta, compizista ???
Firefox &al.
5
142
Vastaukset
- asennevamma !!
Hyvin toimii 11 versio Ubuntussa. Lubuntussa Firefox 11 on nopeampi aukoon nettisivuja kuin Chromium-Browser. Hiertää varmaan asenteestasi?
- ====
Käytän Firefox 11 vanhassa Ubuntu 10.04:ssä, ja pelaa aivan mainiosti ja nopeasti.
Toisena selaimena on Chromium, joka löytyy sovelluksista ilman Googlen Chromeen istuttamia seurantatoimintoja.
Mikä FF:n versio on kyseessä? - popoprrprr
Kerro vielä *miksi* se ei mielestäsi toimi (siedettävästi) tällä hetkellä?
- Oudoksuttaa kummeksu
Myönnän etten ollut kokeillut 11:ta. No, se ensivilkaisulla vaikuttaa paremmalta kuin eri versiot 4 - 9. Niissä oli hitauden lisäksi menut melkein alituiseen toimimattomia. Valikot "luiskahteli" hiiren alta , (ikkuna)napit ei toimineet ym. Käytinkin pitkään tarvitessani versiota 3.6 joka vaikutti melkein Chrome nopeuksiselta. Jossain huomasin muidenkin huomanneen ongelmia Ubuntussa... Versio: Lucid korjauksilla.
Oudoksuttaa kummeksu kirjoitti:
Myönnän etten ollut kokeillut 11:ta. No, se ensivilkaisulla vaikuttaa paremmalta kuin eri versiot 4 - 9. Niissä oli hitauden lisäksi menut melkein alituiseen toimimattomia. Valikot "luiskahteli" hiiren alta , (ikkuna)napit ei toimineet ym. Käytinkin pitkään tarvitessani versiota 3.6 joka vaikutti melkein Chrome nopeuksiselta. Jossain huomasin muidenkin huomanneen ongelmia Ubuntussa... Versio: Lucid korjauksilla.
Eli jos on ikääntyvä Ubuntu Lucid Lynx, siis 10.04 LTS, saat siihen Firefox 11 lisäämällä ohjelmalähteisiin huom. päätteessä uuden repon:
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
Ja päivitä Ubuntu
Jos änkeytyi englanninkielisenä, fi.xpi suomi-paketin saa tuosta:
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/11.0/win32/xpi/
Seuraavissakin versioissa paketti ilmestyy aikanaan samaan lähteeseen vaihtamalla URL:issa Firefoxin versionumero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2164927Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html354105Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2393920Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1623107Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353097Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652974Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162801Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos692645Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962409En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132205