Koiranpennun käyrät kintereet

Käyräjalka

Pennulla 9kk narttu, suurirotuinen (lähinnä saksanpaimenkoiraa muistuttava) on käyrät kintereet. Jalat ei siis kintereiden jälkeen ole suorat vaan pentu hiemankuin 'kävelee kintereillään'.
Ajoittain on ihan normaali. Liikkuu normaalisti, paitsi toisinaan peitsaa. Kopeloitu on joka jalka, ei ole kipeä mistään, ei arista eikä onnu. Ei vielä ole ollut juoksuja. Syö normaalisti. Sopiva (ei lihava eikä laiha, kylkiluut tuntuvat nahkan alta eikä ole lihasköyhä). Omaehtoista liikuntaa 1.5-3h päivässä hyvin jaksaa liikkua.

Kellään kokemusta noista käyristä jaloista? Suoriintuuko vielä? Säkäkorkeus on noin 62cm.

5

209

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nhghnd

      Tutki tassun pohjat. Tunnustele selkä. Jos peitsaa on yleensä rakennevika tai kipuja. Paino?

    • Käyräjalka

      Tassunpohjissa pieniä 'nirhamia' olettaisin että kivisestä tiestä johtuu kun talvella oli pehmeämpää niin ei tassut varmaan samallalailla 'raappautuneet' hiekkaa vasten.. Mutta voikohan se olla syynä? Painoa on noin 24kg. Onko ok?

      • Kuulostaa kyllä tuo säkä ja paino nyt aika huonosti menevän yhteen. Koirasi ei taida saada tarpeeksi ravinteita. Kai syötät sille suurten rotujen penturuokaa? Vie eläinlääkäriin ja pian. Tuommoinen käyryys mahdollisesti vielä ruokinnan oikaisulla korjattavissa. Ystävilläni on about tuon ikäineen sakemanni, säkä lienee samaa luokkaa, mutta painoa on pikkasen yli 30 kg ja kyseinenkin koira on hoikka. Jos korasi on sakemanni, niin on ihan liian laiha ja jalat vääntyy yleensäkin juuri vääränlaisen ruokinnan vuoksi.

        Älä pitkitä enää koirasi ongelmaa vaan ota yhteys joko kasvattajaan tai eläinlääkäriin. Joillain pennuilla mistä olen kuullut on ollut tuota ongelmaa ja melkoista sumplimista ruokinnan kanssa toisinaan vaatinut, että jalat saatu kasvamaan suoraan.

        Tarkasta ovatko tassut "vapaana roikkuessaan" suorat, jos ovat niin saattaa vain olla löysyyttä. Jos kierot vapaanakin, niin sitte vaatii kyllä em toimenpiteitä.


    • lonkkavikaisen om.

      Ei välttämättä enää noin vanhana suoristu. Kysäisepä asiaa eläinlääkärillä ja kannattaa harkita lonkkien ja kyynärten kuvausta samalla, koska sielläkin voi olla vikaa jos annettu kasvaa vinoon.

    • kuva ois kiva

      Laita kuva jaloista tänne niin katsotaan tilanne :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      98
      1334
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      107
      1095
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      907
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      905
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      55
      894
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      878
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      831
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      65
      685
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      52
      638
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      580
    Aihe