Mistä lintukuvia opetukseen?

Hei, toimin luontoalan opettajana ja pidän opiskelijoille mm. lintujen lajintunnistusta. Haluaisin laatia opiskelijoille PowerPoint esityksen, jossa esittelisin eri lintulajien tuntomerkkejä. Internetti on kyllä täynnä hienoja kuvia, mutta tekijänoikeuskäytäntöjen mukaan en voi niitä käyttää. Mistähän saisi luvallisia kuvia?
8372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Wikipedia Commonseissa on ainakin käyttölupa ei-kaupalliseen tarkoitukseen.

Äänestä

Ihan alkajaisiksi kannattaa tutustua tekijänoikeussäädöksiin teosten käyttämisestä opetuksessa

esim:
Julkaistu teos saadaan esittää opetuksen yhteydessä.
Opetuskäyttöön tehtävään kokoomateokseen saa eräin ehdoin ottaa vähäisiä osia julkistetuista teoksista
21 §. (24.3.1995/446) Teos, joka on julkaistu, on lupa esittää julkisesti jumalanpalveluksen ja opetuksen yhteydessä.

Näihin sääntöihin nojauduttaessa on kuitenkin muistettava seuraavat seikat:
Periaatteessa tekijä ja lähde on ilmoitettava "sillä tavoin kuin hyvä tapa vaatii". (3 §, 11 §)
Teosta ei saa muuttaa enempää kuin sallittu käyttäminen edellyttää. (11 §)
Opetus ei tässä yhteydessä tarkoita sellaista opetustoimintaa, jota harjoitetaan ansiotarkoituksessa. (54 a §)

Äänestä
  • "Teosta ei saa muuttaa enempää kuin sallittu käyttäminen edellyttää. (11 §)
    Opetus ei tässä yhteydessä tarkoita sellaista opetustoimintaa, jota harjoitetaan ansiotarkoituksessa. (54 a §) "

    Täytyy myös muistaa, että tämä opetuskäyttöön perustuva kuvan käyttö tulee tapahtua esim luokkahuoneessa tms tilaisuudessa.

    Esitysmateriaalia ei siis tule laittaa esimerkiksi nettiin tms.

    Äänestä

  • LexFortuna kirjoitti:

    "Teosta ei saa muuttaa enempää kuin sallittu käyttäminen edellyttää. (11 §)
    Opetus ei tässä yhteydessä tarkoita sellaista opetustoimintaa, jota harjoitetaan ansiotarkoituksessa. (54 a §) "

    Täytyy myös muistaa, että tämä opetuskäyttöön perustuva kuvan käyttö tulee tapahtua esim luokkahuoneessa tms tilaisuudessa.

    Esitysmateriaalia ei siis tule laittaa esimerkiksi nettiin tms.

    ”Opetus ei tässä yhteydessä tarkoita sellaista opetustoimintaa, jota harjoitetaan ansiotarkoituksessa. (54 a §)”

    Jos yhteiskunnan ylläpitämässä koululaitoksessa työskentelevä opettaja käyttää opetustyössä hyväkseen tekijänoikeuden alaisia julkistettujen teosten osia, täytyy hänen pidättäytyä palkan vastaanottamisesta.

    Näin kai tuo täytynee ymmärtää.

    Ainakaan minä en viitsisi hakeutua ammattiin, josta ei saa minkäänlaista ansiota elatuksekseen. Kutsumustyötä ilmaiseksi tekevät opettajat ovat kerta kaikkiaan ihailtavia olentoja!

    Äänestä

Kansainvälisitä kuvapankeista löydät kuvan kuin kuvan.

Esim www.istockphoto.com

Eivät paljoa maksa

Äänestä

Netistä löytyy myös Creative Commons -lisenssillä olevia kuvia, etenkin Creative Commons Attribution -lisenssi:
You are free:

to Share — to copy, distribute and transmit the work
to Remix — to adapt the work
to make commercial use of the work

Under the following conditions:

Attribution — You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work.)

Eli käsittääkseni kuvilla saa tehdä käytännössä mitä haluaa, mutta kuvan ottaja/lähde ja lisenssi täytyy olla mainittuna.

Esim. www.flickr.com:ssa on paljon, kymmeniä miljoonia tällä lisenssillä julkaistuja kuvia.
Advanced searchissa siellä on ruutu mistä voi valita hakevansa juurikin niitä, ehkä onnella sieltä löytyy hyviä lintukuvia linnuista joita haet, ehkä ei.
Saa myös suhtautua varauksella siihen että onko kuvassa todella juuri se lintulaji mikä pitäisi, mutta luontoalan opettaja lienee kykenevä varmistamaan lajitunnistuksen.

Kannattaa tutustua eri Creative Commons -lisenseihin, pari muutakin saattaa soveltua tarkoitukseen?

Äänestä

Miten tuolta istockphotosta saa kuvia yrityksen kotisivukäyttöön? Vaatii maksuna visa tai paypal, miten tuo maksu tapahtuu? Voiko yritys käyttää paypalia?

Äänestä
  • " Vaatii maksuna visa tai paypal, miten tuo maksu tapahtuu? Voiko yritys käyttää paypalia? "

    www.visa.fi
    https://www.paypal.com/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gacce kirjoitti:

Hei, toimin luontoalan opettajana ja pidän opiskelijoille mm. lintujen lajintunnistusta. Haluaisin laatia opiskelijoille PowerPoint esityksen, jossa esittelisin eri lintulajien tuntomerkkejä. Internetti on kyllä täynnä hienoja kuvia, mutta tekijänoikeuskäytäntöjen mukaan en voi niitä käyttää. Mistähän saisi luvallisia kuvia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu