kissanpentuja annetaan

"kissaemo"

mulla olisi 4 kissan pentua,eri värisiä,luovutus ikäisiä,syntyneet 19 maalisk.ota yhteyttä puh 0417239849 alueella pohj.satakunta

18

4821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuttana

      eivät ole luovutusikäisiä. Pennut ovat luovutusiässä vasta 12 vkon iässä. Toivottavasti kukaan ei ota tuolta yhtään ainutta pentua!!!

      • höpö höpö

        Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää. Tuo höpinä 12 viikosta ei perustu tutkittuun tietoon, vaan on pääosin pelkkää mutuilua.


      • Höpöhöpö vain sinule
        höpö höpö kirjoitti:

        Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää. Tuo höpinä 12 viikosta ei perustu tutkittuun tietoon, vaan on pääosin pelkkää mutuilua.

        Kissan kehittymisestä ON tutkimustietoa....


      • faktat puuttuu
        Höpöhöpö vain sinule kirjoitti:

        Kissan kehittymisestä ON tutkimustietoa....

        Eipä vaan ole pystytty esittämään tutkimusta, jossa kissan pasrhaimmaksi luovutusiäksi olisi 12 viikkoa todettu.


    • EIEIEIEIEI

      SEYN SIVULTA:

      Mikä on kissan luovutusikä?

      Kissanpentujen luovutusikä on korkeampi kuin koiranpentujen. Kissanpentu tarvitsee emonsa ja sisarustensa seuraa 12 ikäviikkoon asti kehittyäkseen henkisesti ja fyysisesti tasapainoiseksi aikuiseksi kissaksi. Luovutusikäinen kissanpentu on jo kohtalaisen iso ja huomattavan eloisa eläin; pienen pennun kömpelyydestä ei ole juuri mitään jäljellä.

      Jos kasvattaja on valmis luovuttamaan kissanpennun ennen 12 viikon ikää tai jos hän ei suostu tekemään kirjallista myyntisopimusta, jätä pentu ostamatta. Jokaisen kissankasvattajan pitäisi myös tuntea vastuunsa pennun tulevasta elämästä ja antaa pennun mukaan selkeät kirjalliset hoito-ohjeet, on kyse sitten rotukissasta tai tavallisesta kotikissasta.


      Kissaa harkitsevalle suosittelen lukemaan myös: http://www.sey.fi/elaintietoa/lemmikkielaimet/kissa/katso_mista_kissan_ostat

      • faktat puuttuu

        Höpö höpö. Tuo teksti on pelkkää mutuilua, eikä se perustu tutkittuun tietoon.


      • DneperinSusi
        faktat puuttuu kirjoitti:

        Höpö höpö. Tuo teksti on pelkkää mutuilua, eikä se perustu tutkittuun tietoon.

        siksi mä luovutankin kissanpentuni aina 3 päivän ikäisenä. Ei ole mitään tutkittua tietoa siitä että siitä olisi jotain haittaa


    • KESÄKISSAT
    • Millulimilja

      DaneperinSusi eihän kissanpentuja saa antaa 3päivan ikäisenä nehän kuolee!

      • Älkää uskoko kaikkea

        Se on sarkasmia ja osoitettu "faktat puuttuu"-kirjoittajalle....

        Mutta kissanpennun kehittymisestä on tutkimustietoa, ja näiden sekä eläinlääkärien, kissankasvattajien ja-omistajien omien kokemusten kautta on tehty yleinen sopimus että kissanpennun sopiva luovutusikä on 12-viikkoa.
        Mutta netissä pyörii juuri tällaisia ihmisiä jotka väittävät omiansa, ja usein ilman minkäänlaista pohjaa... Hyvänä esimerkkinä "faktat puuttuu"kirjoittaja


      • höpö höpö
        Älkää uskoko kaikkea kirjoitti:

        Se on sarkasmia ja osoitettu "faktat puuttuu"-kirjoittajalle....

        Mutta kissanpennun kehittymisestä on tutkimustietoa, ja näiden sekä eläinlääkärien, kissankasvattajien ja-omistajien omien kokemusten kautta on tehty yleinen sopimus että kissanpennun sopiva luovutusikä on 12-viikkoa.
        Mutta netissä pyörii juuri tällaisia ihmisiä jotka väittävät omiansa, ja usein ilman minkäänlaista pohjaa... Hyvänä esimerkkinä "faktat puuttuu"kirjoittaja

        Mitään tuollaista yleistä sopimusta ei ole. Kissaliitolla on oma sääntö asiasta ja se sääntö koskee kyseisen yhdistyksen puitteissa toimivia kasvattajia. Eläinlääkäreiden mielipiteet asiasta vaihtelevat.


      • Kyllästynytt
        höpö höpö kirjoitti:

        Mitään tuollaista yleistä sopimusta ei ole. Kissaliitolla on oma sääntö asiasta ja se sääntö koskee kyseisen yhdistyksen puitteissa toimivia kasvattajia. Eläinlääkäreiden mielipiteet asiasta vaihtelevat.

        Suurin osa eläinlääkäreistä on sitä mieltä että kissan sopiva luovutusikä on 12-viikkoa... Mikä ihme näillä muutamalla/yhdellä ihmisellä on kun vikisevät täällä omiansa ja tietenkin ilman mitään pohjaa?


    • kysyjä

      annatko kesäkissaksi? huolitko syksllä palautuksena vai jätänkö kesämökille rantapllon seuraksi?

    • katti :3

      kuka hullu antaa 3 päivän ikäsenä kissoja?

    • Eläintenhoitaja koulutuksen saaneena ja monia kissoja hoitaneena/omistaneena voin sanoa että se tosiaankin on 12vko kissan luovutusikä. Vastassa on ollut mm 2 kissaa jotka alle luovutusiän luovutettu, toinen lutkutti/imi/kuolasi/nuoli mm pehmoleluja, vilttejä ja tassutti näitä, jäi kehityksessä mieleltään pennuksi ja muutenkin oli aika höntti. Toinen tapaus taas pimahti päästä, silittelit sitä nätisti tai et ollenkaan niin yhtäkkiä puri/kävi päälle, puhkaisi koiraltakin melkein silmät päästä.

      Parempi antaa kissojen olla emonsa kanssa sinne 12 viikon ikään asti. Ehtii pentu oppimaan emoltaan hyödyllisiä taitoja, oppivat sisäsiistiksi, oppivat syömään kiinteää ruokaa ja vierottuu muutoinkin kunnolla pois emon maidosta.

      Muistakaa myös se että hyvä kysyä mitä ruokaa kissalle on annettu, ostaa samaa merkkiä itsekin tai pyytää hieman samaa ruokaa mukaan ja hissuksiin vieroittaa sitten siihen ruokaan mitä itse aijos kissallesi syöttää. (Kissalla kun voi mennä maha pahasti sekaisin, voi joutua jopa sairaala kuntoon yllättävistä ruokinta muunnoksista, kuten vaikka koirakin..) Ja kissaa on kanssa ihan hyvä harjata, varsinkin pidempi turkkisempia. :) Itsekin harjailen omia kissojani joilla "normaalin" mittainen turkki.

    • buuuu1

      Meilläkin joskus aikoinaan kun olin itse vielä niin pieni etten asiasta tajunnut, otettiin kissa eikä kovin paljoa ikää kyselty. Tiedän ettei kissa ollut 12viikkoa, lähemmäksi ehkä 9viikkoa ja ei se vielä tänä päivänäkään ole normaali. Ei tule toimee muiden kissojen kanssa eikä anna koskea, juoksee karkuun heti kun näkee että ihminen lähestyy. Eikös se niin ole että pennun pitää saada olla emon ja sisarusten seurassa pidempään ainakin sen takia, että tulisi sitten muiden kissojen kanssa toimeen. Ottaen huomioon sekin että tämä kissa otettiin silloin, kun meillä muitakin kissoja oli, eli on alusta asti ollut meidän muiden kissojen seurassa eikä silti tule toimeen.

    • järkikäteen.

      En puolustele ketään,mutta 2kissaa tullut juurisyntyneenä nahkapallona ja hyvin selvisivät. pienellä tuttipullolla juotettiin ja karvamyssyyn laitettiin kello tikittämään. Ei tullu vihasia tai lutkutellut mitään. Epäilen,että kissasta tulee raapija/purija jos ei anneta rauhassa syödä ja nukkua. uudet 4 kisua tulleet 9viikkosina. Olis naapuri laittanut pölkylle joten parempi ajoissa ,kuin kuolema. Nämä 5vuotta vanhoja nyt. Eikä mitään ongelmia. Kannatan kyllä 12viikon luovutusikää.

    • elli

      millainen hinta,,mistä päin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      104
      10668
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      154
      8928
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      86
      5122
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      69
      4404
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      83
      4095
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3749
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      11
      3648
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      11
      3446
    Aihe