Tiedostojen ym. siirtäminen vanhalta koneelta (XP) uuteen (7)

Uusi kone

Neuvoisitteko miten saan siirrettyä vanhalta koneelta (jossa Windows XP) tiedostot ym. uuteen koneeseen, jossa on Windows 7? Minulla on välikaapeli, jota käyttäen haluaisin siirron tapahtuvan.
Olen todella kiitollinen pikaisista vastauksista :-)

12

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikista parhaiten siirto onnistuisi ulkoisen kovalevy avulla. ( Varmuuskopiosta).

      Mikä kaapeli on kyseessä?

      • uusi kone

        Kaapeli on CAT5 kierretty parikaapeli. Voin kyllä ottaa varmuuskopionkin, mutta vanha kone sen verran hidas, että sen ottaminen vie n. vuorokauden... :-(


    • Näin helpoiten

      Jos kyseessä ns. pöytäkone, on helpointa asentaa vanhan koneen kiintolevy toistaiseksi uuteen koneeseen. Onnistuu kaiketi myös läppärillä, jos on tilaa kahdelle kovolle.

      Uudemmissa koneissa ei tosin ole ide-liitäntää lainkaan emolla, jolla aikaisemmin kiintolevyt yleisimmin liitettiin. Adaptereilla onnistuu liittää ide sataan, mutta tiedonsiirtonopeuden kustannuksella.

      • uusi kone

        En innostu ajatuksesta siirtää vanha kovalevy uuteen koneeseen...vetelee viimeisiään ja muutenkin tuntuu liian isotöiseltä hommalta. Ehkä yritän löytää neuvoa edellisen viestin linkeistä. Kiitos molemmille neuvoista! :-)


    • Iisiäkö?

      Mikset käytä Seiskan "Easy Transfer Wizardia" - pitäisi toimia niin tikulla kuin piuhallakin. Näin saat valitsemasi tiedostot ja asetukset siirrettyä XP:ltä Seiskaan.

      • uusi kone

        Mistä löytyy tuo Easy Transfer Wizard?


      • iisimpääkö?

      • uusi kone
        iisimpääkö? kirjoitti:

        Ilmeisesti käytössäsi on suomenkielinen Seiska, joten softan voi ladata Mikin sivulta: http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/products/features/windows-easy-transfer - jos taas käyttiksesi on lontoota, niin täältä: http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/features/windows-easy-transfer. Sivuilta löytyy myös ohjeet softan käyttöön - toivottavasti auttoi.

        Nyt on tiedostot siirretty ja ohjelmista toimivat kaikki muut paitsi sähköposti... En meinaa mitenkään saada siirrettyä vanhasta koneesta Outlook Expressin käyttäjätilejä uuden koneen Windows Live sähköpostiin... Kerran sain yhden tilin toimimaan, mutta en toista...onko tähän kenelläkään mitään hyviä neuvoja...Saisi tuon vanhan koneen pois tilaa viemästä kun tuon ongelman vielä saisi ratkaistua.


      • uusi kone kirjoitti:

        Nyt on tiedostot siirretty ja ohjelmista toimivat kaikki muut paitsi sähköposti... En meinaa mitenkään saada siirrettyä vanhasta koneesta Outlook Expressin käyttäjätilejä uuden koneen Windows Live sähköpostiin... Kerran sain yhden tilin toimimaan, mutta en toista...onko tähän kenelläkään mitään hyviä neuvoja...Saisi tuon vanhan koneen pois tilaa viemästä kun tuon ongelman vielä saisi ratkaistua.

        Eihän käyttäjätiliä luodessa tarvi tehdä montaa toimintoa, joten katso tilien tiedot vanhasta ja täytä uuteen. Sitten poistat vanhasta.


    • uusi kone

      En vaan nyt saa hommaa toimimaan...miten siis luodaan tilit Windows Live mailissa ja miten niihin saa viestit vanhalta koneelta Outlook Expressistä...voisiko joku vääntää rautalangasta?

    • uusi kone

      Vielä edelliseen lisäystä...entiset sähköpostitilit ovat muotoa co.inet.fi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      207
      3188
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2550
    3. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      0
      1970
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      191
      1354
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      79
      1228
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      13
      1165
    7. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1145
    8. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      74
      1033
    9. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1032
    10. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      129
      1009
    Aihe