Tiedostojen ym. siirtäminen vanhalta koneelta (XP) uuteen (7)

Uusi kone

Neuvoisitteko miten saan siirrettyä vanhalta koneelta (jossa Windows XP) tiedostot ym. uuteen koneeseen, jossa on Windows 7? Minulla on välikaapeli, jota käyttäen haluaisin siirron tapahtuvan.
Olen todella kiitollinen pikaisista vastauksista :-)

12

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikista parhaiten siirto onnistuisi ulkoisen kovalevy avulla. ( Varmuuskopiosta).

      Mikä kaapeli on kyseessä?

      • uusi kone

        Kaapeli on CAT5 kierretty parikaapeli. Voin kyllä ottaa varmuuskopionkin, mutta vanha kone sen verran hidas, että sen ottaminen vie n. vuorokauden... :-(


    • Näin helpoiten

      Jos kyseessä ns. pöytäkone, on helpointa asentaa vanhan koneen kiintolevy toistaiseksi uuteen koneeseen. Onnistuu kaiketi myös läppärillä, jos on tilaa kahdelle kovolle.

      Uudemmissa koneissa ei tosin ole ide-liitäntää lainkaan emolla, jolla aikaisemmin kiintolevyt yleisimmin liitettiin. Adaptereilla onnistuu liittää ide sataan, mutta tiedonsiirtonopeuden kustannuksella.

      • uusi kone

        En innostu ajatuksesta siirtää vanha kovalevy uuteen koneeseen...vetelee viimeisiään ja muutenkin tuntuu liian isotöiseltä hommalta. Ehkä yritän löytää neuvoa edellisen viestin linkeistä. Kiitos molemmille neuvoista! :-)


    • Iisiäkö?

      Mikset käytä Seiskan "Easy Transfer Wizardia" - pitäisi toimia niin tikulla kuin piuhallakin. Näin saat valitsemasi tiedostot ja asetukset siirrettyä XP:ltä Seiskaan.

      • uusi kone

        Mistä löytyy tuo Easy Transfer Wizard?


      • iisimpääkö?

      • uusi kone
        iisimpääkö? kirjoitti:

        Ilmeisesti käytössäsi on suomenkielinen Seiska, joten softan voi ladata Mikin sivulta: http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/products/features/windows-easy-transfer - jos taas käyttiksesi on lontoota, niin täältä: http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/features/windows-easy-transfer. Sivuilta löytyy myös ohjeet softan käyttöön - toivottavasti auttoi.

        Nyt on tiedostot siirretty ja ohjelmista toimivat kaikki muut paitsi sähköposti... En meinaa mitenkään saada siirrettyä vanhasta koneesta Outlook Expressin käyttäjätilejä uuden koneen Windows Live sähköpostiin... Kerran sain yhden tilin toimimaan, mutta en toista...onko tähän kenelläkään mitään hyviä neuvoja...Saisi tuon vanhan koneen pois tilaa viemästä kun tuon ongelman vielä saisi ratkaistua.


      • uusi kone kirjoitti:

        Nyt on tiedostot siirretty ja ohjelmista toimivat kaikki muut paitsi sähköposti... En meinaa mitenkään saada siirrettyä vanhasta koneesta Outlook Expressin käyttäjätilejä uuden koneen Windows Live sähköpostiin... Kerran sain yhden tilin toimimaan, mutta en toista...onko tähän kenelläkään mitään hyviä neuvoja...Saisi tuon vanhan koneen pois tilaa viemästä kun tuon ongelman vielä saisi ratkaistua.

        Eihän käyttäjätiliä luodessa tarvi tehdä montaa toimintoa, joten katso tilien tiedot vanhasta ja täytä uuteen. Sitten poistat vanhasta.


    • uusi kone

      En vaan nyt saa hommaa toimimaan...miten siis luodaan tilit Windows Live mailissa ja miten niihin saa viestit vanhalta koneelta Outlook Expressistä...voisiko joku vääntää rautalangasta?

    • uusi kone

      Vielä edelliseen lisäystä...entiset sähköpostitilit ovat muotoa co.inet.fi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe