onkohan kellään tietoa mistä mahtaisi vika löytyä, eli pvn abs johdot irtosivat pistokkeesta ja kävivät oikkarissa polttivat autosta perävaunun abs sulakkeen mutta sen uusittua ei auto tunnista perävaunun abssää ollenkaan. perävaunun absit kyllä toimivat (testattu toisella autolla).
onko autossa kärryn absille omaa boxia jossakin? pitäiskö yleismittarilla saada jotain tietoa irti auton perästä?
autona rautajousinen ärrälainen vm. 2010.
scania abs ongelma.
3
3114
Vastaukset
Tarkistappa kaikki sulakkeet, saattaa olla että on palanut jokin muukin sulake, vanhakonsti on ollu että ottaa akun -navan irti 10 minuutiksi, tämä saattaa nollata virheilmoituksen.
Yleismittarilla ei noin tuoreesta autosta saa mitään tietoa irti pistokkeesta, käynti merkkiliikkeen tietokoneella kertoo kyllä missä vika mutta se maksaa sitten mitä maksaa.- absit hukassa.
eipä löytyny vielä vikkaa, vissiin häätyy viiä scanialle ryöstettäväksi.
- Pena75
1 nastaan tulee jatkuva virta, 2 nastaan virtalukolta, 3 & 4 maita ja 5 perävaunun tunnistus ( merkkivalo) voi mitata yleismittarilla virrat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks545549Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si784302Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut443566Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää623343Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023332Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.43040- 1102839
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri612269Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1292264Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu361741