hotellin varaus

silleen tolleen

Heinäkuussa tarkoitus mennä vajaaks viikoks omalla autolla pietariin.
Miten kannattaa tehdä hotelli varaus...bookingin kautta...suoraan hotellin kotisivujen kautta....vai matkatoimiston kautta...?
Venäjän ja englannin kieli ei oiken luista...suomeksi?

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m69

      varaa hotels comin kautta toimii olen itsekkin varannut. mutta jos et osaa englantia
      suosittelen matka toimistoa hotellissa ei puhuta suomea.

    • ksusha

      Viime kesänä varailtiin bookingin kautta, hyvin onnistui. Ollaan joskus varattu suoraan soittamallakin tai hotellien omilta sivuilta (kielitaito kovilla) mutta se on ollut epävarman tuntuista. Kaikki hotskut ei vaan edes ole näillä buukkaussivuilla, harmi.
      Vertaile eri sivuja, buukkausfirmoilla hinnat ovat yleensä edullisempia kuin hotellilta suoraan mutta ei aina.
      Joku kaveri avuksi tai tosiaan matkatoimiston kautta, ne vaan ottaa omansa...

    • tolleen silleen
    • Matkatoimistot ottaa omansa, mutta netin kautta varaaminen onnistuu ihan hyvin. trivago.fi sivuilta löytyy myös hintavertailu.
      Jos kielitaito varatessa arveluttaa, niin pidä joku englanninkielentaitoinen äärellä. :) Varaussivujen kautta homma käy kätevästi ja luotettavasti, hankaluuksia ei ole ollut tähän mennessä. Netin kautta myös hintojen vertailu on helppoa.
      Pietari on iso kaupunki ja omalla autolla liikkuminen ehkä haastavaa, valitkaa siis hotelli mielellään metroaseman läheltä.
      Mukavaa matkaa! Itsekin olen siis hotellia etsimässä heinäkuulle.

    • gggfggfmmn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14165
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5757
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4963
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      285
      3895
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      120
      3630
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      137
      3617
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2140
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1487
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1281
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      301
      1203
    Aihe