Minua puri viikko sitten lenkillä ollessani minulle tuntemattoman ihmisen koira jalkaan. En mitenkään ärsyttänyt koiraa tms, kävelin vain ohitse kun nainen tuli vastaan noin kymmenen italianvinttikoiran kanssa. Koirat tulivat hyppimään jalkojani vasten ja jalkaani jäi sekä hampaanjäljet (josta tuli verta) että raapaisujälki. Pitäisikö minun tällaisessa tapauksessa pelätä esim rabies-tartuntaa tms? Onko suomessa rabiesta? Annetaanko (/kannattaako ottaa) rabies-rokotetta "varmuuden vuoksi"? Ajattelin vain kun kyseessä kuitenkin minulle ihan vieras ihminen niin ei yhtään tiedä koirien alkuperästä tai rokotuksista tms.. Jäykkäkouristusrokote minulla on ok.
koiran purema
9
667
Vastaukset
- tarpeetonta2
Sinun ei tarvitse pelätä mitään tartuntaa. Koska puremasta jo useampi päivä niin sinulle olisi tullut jo oireita esim. rabieksesta. Jäykkäkouristusrokote on hyvä pitää kunnossa koska kyseisen taudin voi saada jopa mullasta.
Niin itsekkin ensin ajattelin, mutta luin netistä että rabieksen itämisaika olisi 20-90 vuorokautta.. Vai olenkohan nyt itse ymmärtänyt jotenkin väärin..?
- Et ole
ymmärtänyt väärin. Tuota itämisaikaa nimittäin. Mutta jos nuo rekut oli kotimaista kantaa, niin ehkä sinun on tosiaan aika turhaa pelätä rabiesta. Sitä ei täällä juuri ole. JOS sen sijaan oli joku itänaapuri joka oli juuri tuonut myyntiin nuo haukut, niin silloin on syytä huoleen.
Täytyy kyllä ihmetellä ihmistä joka luulee pystyvänsä pitämään kymmenen riehuvaa rekkua ojennuksessa. Homma kun on kolmellakin jo extreemeä kokeneemmallekin.
Ps. Kai muistit "kehua" häntä hyvin käyttäytyvistä hauvoistaan?
Sain nyt yhteyden koirien omistajaan, ilmeisesti osa koirista on tosiaan tuontikoiria mm virosta ja tsekistä, mutta ovat kuitenkin käsittääkseni kaikki näyttelykoiria, eikös näyttelykoirilla nuo rokotukset katsota aikas tarkkaan..? Ja eivät ainakaan ole mitään salakuljetettuja koiria vaan ihan tullin kautta tulleita, eikös sielläkin ole joku karanteeniaika millä varmistetaan ettei tauteja kuljeudu suomeen..?
- kitsusi
Jep. Rabies rokote on Suomessa jokaiselle näyttelykoiralle pakollinen.
- 4+9
Enkä nyt muutenkaan ensimmäisenä olisi rabieksesta huolissani .... Suomessa ei ole koirissa esiintynyt aikapäiviin joten aikamoinen "lottovoitto" jos olisit rabieksen onnistunut saanaan :P
Viimeksi taisi olla lepakoissa Suomessa Rabiesta ja sitä ennen yhdessä tuonti koirassa joka lopetettiin . - tietoa lissää
Siis italianvinttikoira puri?! Osuiko hammas vahingosa jalkaan vai puriko koira ihan tarkoituksella? Italianvinttikoira on käsittääkseni lempeä rotu mutta kaipa siinäkin rodussa voi luonnevikaisia olla?
Itseäni kiinnostaa tämä rotu kovastikin.- 12+2
Totta kai jokaisesta rodusta löytyy näitä "ei niin valioyksilöitä". Mitkä räyhäävät jostain syystä. Joko ei ole osattu kouluttaa, ei ole sosiaalistettu, koira tullut huonoista oloista missä sitä on hakattu, koiran vanhemmat luonteeltaan aggressiivisia jne. Jokaisessa rodussa on varmasti näitä "luonne vikaisia", ja jokainen koirahan on kuitenkin yksilö. On aika sinisilmäistä minusta ajatella että rodussa jota yleisesti luonnehditaan rauhalliseksi tai kiltiksi ei olisi näitä mätiä yksilöitä lainkaan.
Tuossa tapauksessa ei nyt todellakaan ole kysymys mistään rodusta, yksilöstä tai eläimestä ole kyse: vikapää hamstrannut enemmän elukoita kuin ymmärtää. Eläinsuojelu tarkistamaan tilanne, kun tuollaista määrää pitävät eivätkä tajua kouluttaa niitä; koirat eivät todellakaan saa olla vaaraksi tai häiriöksi ympäristölleen vaikka olisivat rotan kokoisia rääpäleitä. Kaiken maailman omatekoiset kasvattajat pilaavat juuri tuollaisella esiintymisellä monen rodun maineen.
Koiran puremista kannattaa aina tahdä ilmoitus poliisille; tämä auttaa virkavaltaa ja eläinsuojelua seuraamaan tilannetta, ja jos esimerkiksi alueella tulee useita purematapauksia, eivät hamstaajat ole tällöin kykeneviä pitämään tuollaista määrää ja tällöin on perusteita puuttua tilanteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354593- 553165
- 302863
- 602787
- 62370
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542165- 151589
- 171564
- 161504
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81498