R 1150 RT:n ajo-ominaisuudet?

Uusi BMW-kuksi

Ostin BMW R 1150 RT:n vuosimallia 2004 (ajtettu 60.000). Olen ollut hieman pulassa pyörän ajettavuuden kanssa moottoritienopeuksilla, varsinkin matkustajan kanssa. Pyörä tuntuu kiemurtelevan, ikään kuin oltaisiin isossa veneessä aallokalla. Tuntuu kuin koko runko olisi jotenkin väärä.

Ilmiö ei juuri haittaa 80 km/h nopeudella, mutta 120 km/h on todella epämiellyttävä ja tätä suuremmat nopeudet lähes mahdottomia.

Mistä mahtaa olla kyse? Olenko vain liian kokematon kuskis? Vai onko kyseessä korkeasta painopisteestä aiheutuva ominaisuus? Ja nyt tärkein kysymykseni: voiko ajo-ominiasuuksia jotenkin parantaa?

Kiitos asiallisista vastauksista.

5

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r450

      "Tuntuu kuin koko runko olisi jotenkin väärä."
      Siinähän se jo tuli! Tarkasta ensin etuhaarukka, sitten jousituksen ja iskarien symmetrisyys, sekä renkaiden sopivuus maantieajoon.
      Sitten peru kauppa, jos mahdollista. R1150 RT on tehty tasaiseksi kulkijaksi myös yli 100km/h nopeuksille.

    • Puolan teillä oppii

      Eihän pyörällä ole kolaroitu/kaaduttu aikaisemmin? Kokeile keskiseisontatuella olevasta pyörästäsi löytyykö valjää etu- tai takapyöristä. Tarkista kaikkien asiaan liityvien pulttien (jousitus, haarukat ym.) kireydet. Pidä vuorotellen etu- ja takajarrua pohjassa ja "rytkytä" pyörääsi jarrua vasten - onko missään "lonksetta" eli väljää. Käytä kunnon renkaita ja varmista oikeat rengaspaineet. Vältä urissa ajamista, sillä se saa aikaan outoja vetelyjä puolelta toiselle. Pyydä jotain kokenutta (BMW) kaveriasi / huoltoa koeajamaan pyöräsi.

      • Ap kirj-

        Kiitos näistä fiksuista vastauksista!


      • Puolan teillä oppii
        Ap kirj- kirjoitti:

        Kiitos näistä fiksuista vastauksista!

        Muista kertoa mikä paljastui ongelman syyksi niin autat muita.


      • Ap kirj- kirjoitti:

        Kiitos näistä fiksuista vastauksista!

        Kuvaamasi ajokäytös ei ole RT:lle normaalia!

        Minulla oli vm 2000 - 2008 uusi RT ja ajelin sillä monta kertaa Saksan läpi. Pyörä kulki matkustajan sekä kolmen laukun kanssa vakaasti noin 140km/h nopeuteen saakka. Sitten ajo alkoi pikkuhiljaa jotenkin "kevenemään" eikä paljon lujempaa viitsinyt ajaa. Ilmiö johtuu laukuista, kun ne jättää pois tulee vakaata kulkua lisää.
        RT:n Laukuissa lukee että niitä käytettäessä maksiminopeus on 120km/h, sitä on syytä kunnioittaa;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      40
      5218
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3122
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      16
      2978
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2871
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      36
      1686
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1596
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1594
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      422
      1298
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1140
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      228
      1130
    Aihe