Missä vika?

JTV81981

Olemme vaimoni kanssa yrittäneet lasta jo 3 vuotta eikä ole onnistunut. Olemme molemmat käyneet ties mitä testejä läpi ja kaikki on testien mukaan OK, mutta emme ole onnistuneet, vaikka olemme ajoittaneet yhdynnät ovulaatiolle optimaaliseen aikaan. Olemme myos ostaneet ovulaatio testin minkä avulla saamme selvyyttä parhaaseen aikaan. Olemme myos kokeilleet eri "voiteita" jotka väittävät parantavan mahdollisuuksia, mutta eipä ole toiminut.

Olemme molemmat terveitä ja normaalipainoisia. Olen itse 30v ja vaimoni on 28v. Olemme molemmat väsyneitä tilanteeseen ja olen itse valmis jo heittämään pyyhkeen kehään. Tuntuu että kuukausi toisensa jälkeen on pelkkää pettymystä.

Joten missä vika ja mihin suuntaan tästä pitää lähteä?

4

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksia

      Jos mitään fyysistä vikaa ei löydy kummastakaan, niin ei auta kuin odottaa ja yrittää.
      Myös ruokavaliolla voi saada aikaan ihmeitä, samoin voi kokeilla esim. vyöhyketerapiaa tai akupunktiota.
      Foolihappo ja vitamiinit on tärkeitä muistaa.
      Lapsen hankinnasta ei saisi myöskään tehdä mitään yrittämällä yrittämistä, sillä se stressaa ja saattaa vaikuttaa myös siihen tärppääkö vai ei.

      Kannattaa unohtaa vähäksi aikaa koko lapsen hankinta, ja elää normaalia elämää. Todennäköisesti tärppi käy paremmin heti kun lopettaa tuon yrittämisen.

    • inss.

      "Jos mitään fyysistä vikaa ei löydy kummastakaan, niin ei auta kuin odottaa ja yrittää." No kyllä voidaan tehdä muutakin kuin vain odotella ja yritellä.

    • Hei, kiitos hyvästä kysymyksestä.
      Raskauden yrittäminen ilman selvää syytä kaikkien tutkimusten jälkeen on tosi raastavaa. Tilanteenne on kuitenkin tavallinen ja ajattelen, että selitys on sellaisissa hienovaraisissa solutason tapahtumissa, joita emme pysty vielä tutkimaan. Tällaisessa tilanteessa hedelmöityshoidot kyllä tutkitusti parantavat raskauden alkamisen mahdollisuutta tai ainakin nopeuttavat sitä.

      On toki mahdollista, että raskaus alkaa 'aikanaan' jopa hoidoista huolimatta. Mutta jos yrittäminen ilman apua alkaa tuntua liian raskaalta, suosittelen harkitsemaan koeputkihedelmöityshoitoa.

      Voimia
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    • JTV81981

      Kiitos vastauksista. Vaimoni käyttää foolihappoa ja syon itsekkin miehille suunnattuja vitamiini systeemejä, joidenka pitäisi auttaa siittioiden laatuun. Aloitamme lomamme jälkeen IUI hoidot, ja katsotaan onko niistä apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4182
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2285
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2136
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1952
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      394
      1744
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1337
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe