Rikkovatko Kaustisen Jehovan todistajatkin lakia?

Kaustisella asunut

Kotimaa-lehti uutisoi Jehovan todistajien keräävän laittomasti tietoja ovelta-ovelle työssä. Jos olet joskus keskustellut Jehovan todistajan kanssa, sinustakin on todennäköisesti kirjattu ylös monenlaisia tietoja. Jos sinulta ei ole kysytty lupaa, se on lain vastaista.

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/8570-tietosuojavaltuutettu-vaatii-jehovan-todistajia-noudattamaan-henkilotietolakia

YLE kertoi tänään 28.06.2012 kello 13:00 uutislähetyksessä samasta asiasta:
http://areena.yle.fi/radio/1572041

Jos haluat lukea koko tarinan, se löytyy täältä:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/tietosuoja3/

12

1481

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulukeskus 1975

      Paikallinen lehti Keskipohjanmaa on nyt uutisoinut asian:

      http://www.kp24.fi/uutiset/309419/Jehovan-todistajat-keränneet-henkilötietoja-luvatta

      Myös moni muu lehti on ajan tasalla:

      http://koti.mbnet.fi/jpoika/tietosuoja3/lehdistokatsaus.html

      Kun seuraavan kerran Kaustisella Jehovan todistaja tulee ovellesi, kysypä, tekeekö hän muistiinpanoja sinusta. Kysy myös, mitä hän kirjaa ylös. Mainitse sitten, että tietojen kirjaamiseen tarvitaan lupa, muuten se on lain vastaista.

      http://koti.mbnet.fi/jpoika/tietosuoja3/

      • Registered

        Niinpä. Jehovan todistajat myyvät uskontoa. Mitä tietoja sinusta kerää S-etukortti, Plussakortti, pankkikortti, pölynimurikauppias jne.?

        Ei lähetyssaarnaaminenkaan ole helppoa ilman asiakastietoja markkina-alueesta.


    • Taivahan tosi

      1970-luvulla ja 1980-luvulla kerrottiin, että mormonit keräsivät tiedot kotien aatemaailmasta tarkastelemalla kirjahyllyjen sisältöä vierailuillaan.

      Koskahan tästä Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkon oletettavasta toiminnasta CIA:lle aletaan suorittaa tutkimuksia tarkemmin?

      Ne rekisteritiedot on kerätty Suomessa ja suomalaisista, joten oikea osoite lienee Virginian Langley tutkimusten kohteeksi.

      Toinen, joka saa vapaasti kerätä tietoa, on Google.

      Jos mormonikirkon ja Googlen omistaisivat venäläiset, olisivat kaikki asioista tavallisesti perillä olemattomat naistoimittajat ja juttupalkkoiden metsästäjät liikkeellä!

    • Henkilötietolaki 2§ pykälä. Sieltä asia selviää. Asiasta kirjoitti palstalla
      keskustelua Jehovan todistajuudesta nimimerkki "Lakia lukenút.". Laki löytyy
      netistä.

      • Asia on varma

        Niin, tietosuojavaltuutettu teki jo vuonna 2000 päätöksen, missä Jehovan todistajia velvoitettiin kysymään lupa, jos he tietoja halusivat kerätä. Tämä ei kuitenkaan käynyt JT-johtoportaalle, vaan he vuodesta toiseen 12 vuoden ajan rikkoivat määräyksiä. Tässä tuo vuonna 2000 tehty päätös:

        http://www.tietosuoja.fi/13803.htm


      • Kalliopaviljonki

        Hytrelle kysymys: Miksi jehovantodistajat eivät kysy lupaa tietojen keräämiseen. Silloin se olisi rehellistä ja lain mukaista. Haluaako Vartiotorniseura tehdä itsestään salaseuran? Vai mikä on taustalla siinä, ettei lupaa kysytä?


      • pelimannitalo

        onko hytre turuust päin toispuolt jokkee. Jotenkin vain tuli mieleen....


    • Käyttäisin melelläni tuossa todistajat kohdassa muotoa "todistaja".Siis yksikössä.Kyllähän nyt on syytä lupa kysyä niin moneen asiaan.Ja monessa muussakin arkipäivän asioissa.En kommentoi tämän päivän lakia tieto,ym asioihin liittyen.Luin tässä hiljakkoin näkemyksen miten suhtaudutaan kotirauhan alaisen alueen kuvamiseen.Olkaa nyt kansalaiset tarkkoina k.o. asioiden suhteen.En yksinkertaisesti kommentoi,koska kaikki muuttuvat.En pysy perässä.

    • jehuhuuko

      Antaa merkata vaan:
      kyllä ne huomaavat ettei hukkausko kiinnosta ketään.
      Siinäpä reissaavat turhaan ja eurot paukkuu taivaalle.

    • Anonyymi

      Kyllä minusta saa kirjata tietoja. Minä olen perustanut uskon ihan itselle ja se on melko kaukana krisnuskosta, Ylivaltiatar ja Jumalia pilvin pimein, tyttöjä melkein kaikki mutta maallistahan ne on lopulta uskotkin ja kiinni maallisissa asioissa.

    • Anonyymi

      Ihmiskunnan suurin kiistakysymys taitaa ollakin millaista elämää saa olla olemassa myös ikuisesti? Suurin synti lieneekin se jos ei osaa elää, kuin pikku kuplassa eikä anna toistenkaan elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      67
      2179
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1754
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1142
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      899
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      787
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      39
      658
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      133
      606
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe