Keltainen nauha koiran hihnassa tarkoittaa, että sen koiran lähelle ei saa vieraat mennä. Olethan ystävällinen ja jätät runsaasti tilaa koiralle, jolla pelokkuudesta/sairaudesta tai muusta hyvästä syystä on keltainen nauha merkkinä.
Tässä lisää tietoa: http://www.gulahund.se/default_fi.asp
Tiesitkö Keltaisesta nauhasta?
12
346
Vastaukset
- erittäin hyvä idea
Toi on erittäin hyviä idea, toivottavsti tollot suonalaisetkin ottavat oppia tästä.
Keltainen nauha käyttöön, mikäli et halua että vastaantulijat huomioivat koiraasi. - Idea hyvä
Ihan hyvä idea, aika huono käännös vaan! :D
- 13+14
Sitten kun saisi vielä kaikki maailman koiraihmiset lukemaan kyseisen jutun
- 2+18
Mutta jos kerran joilleki koiraihmisilleki (kuten itselleni esim) tämmönen on ihan uus ja melko tuntematon juttu niin mistäs sitten ne ei-koiran-omistajatkaan ymmärtää mitä se keltanen nauha tarkottaa? Kenties vielä vetää enemmän porukkaa koiran luo ku ihmiset tulee sanomaan että onpas söpö ku sillä on toi nauhaki tossa hihnassa!
- turhautunut todella!
Maailman surkein idea koskaan! Pitäisi olla itsestään selvää että vastaantulijat eivät päästä koiraansa lähelle. Ainakin pitäisi kysyä lupaa ja jos ei käy niin asia oli siinä ja koirat vain ohittavat toisensa. Mikä tässä on niin vaikeeta!! Miten helvetissä kukaan voi ikinä opettaa koiraansa olemaan välittämättä muista koirista ja käyttäytymään ohitustilanteessa hillitysti kun joka tuutista hyppii koiria moikkaamaan... Sitten valitetaan kun on remmirähjiä. Sosiaalistamiset ja leikkitreffit sovitaan erikseen, ei jokaisen vastaantulijan kanssa. Jos joku moista haluaa tehdä niin siitä vaan mutta LUPA kysytään hyvissä ajoin ja turha valittaa sitten että oma koira haukkuu kun jos se ei pääsekkään tutustumaan. Sillä niitä rähjiä tehdään kun nuori ja utelias koira tempoo ja vetää ja haukkuu kadulla toisen koiran luo ja omistaja palkitsee sen käytöksen päästämällä tutustumaan.
- ...
Ihanko tosisaann joku kokee ongelmaksi, että koirat päästetään tutustumaan toisiin? Ihanko totta? Reilu kymmenen vuotta olen koiria omistanut, enkä muista kertaakaan, että joku olisi oman koiransa lähelle tuonut ilman asiasta sopimista...
- turhautunut todella!
... kirjoitti:
Ihanko tosisaann joku kokee ongelmaksi, että koirat päästetään tutustumaan toisiin? Ihanko totta? Reilu kymmenen vuotta olen koiria omistanut, enkä muista kertaakaan, että joku olisi oman koiransa lähelle tuonut ilman asiasta sopimista...
No meilläpäin se on ihan normaalia että lupaa kysymättä päästetään yks kaks koira tutustumaan. Ja sitten ne jotka kysyvät lupaa niin suuttuvat jos sanoo ei ja alkavat kitisemään asiasta et jaa onks se vihanen miks et kouluta sitä ja samaan aikaan se oma koira haukkuu ja riepoo hihnassa. Kenenkähän siinä tilanteessa pitäs koiraansa kouluttaa? Joten kyllä, koen sen ongelmaksi. Nää kun ei ole mitään yksittäistapauksia vaan jatkuvasti saa tämmöstä kestää.
- muista turvaväli
http://www.jodlaavakoira.com/kauppa/product_details.php?p=1622 ja teksti ''MUISTA TURVAVÄLI, KIITOS'' ni vois tehota paremmin.. Vois olla hyvä esim kouluttaessa
- Rotikkarinsessa
Kyllä ainakin myös täällä päin on ihan normaalia, että päästetään se oma koira luvatta toisen iholle. Tai jos ollaan ilman koiraa niin tullaan luvatta lulluttamaan ja lässyttämään.
Varsinkin pentukoirille, aikuisille ei ehkä niinkään (ellei kyseessä ole joku "söpön näköinen" pikkupuudeli). Oma koirani kun oli ihan vauva, niin lähes poikkeuksetta jokainen vastaantulija koki oikeudekseen - jotkut jopa velvollisuudekseen tulla ihan liki ilman minkäänlaista luvan kysymistä ja päästivät ne omat koiratkin vielä aivan yllättäen iholle, vaikka minä tein selväksi, että me ei haluta tervehtiä. Perusteena käytettiin sitä, että "no kun pitäähän se pentu nyt sosiaalistaa!"
Joo, pentu pitää sosiaalistaa, mutta meillä se tapahtuu muualla kuin hihnalenkeillä. Ja tuttujen rauhallisten, rokotettujen ja terveiden koirien kanssa - ei jonkun random-räksyttäjän. Yhden ainoan kerran silloin, kun tuo oli tarpeeksi pieni ja suloisen näköinen, vastaantulija kysyi lupaa antaa narttunsa tulla tutustumaan pentuun. Ja koska oma koirani ei pelännyt, eikä narttukaan osoittanut mitään harmia tietäviä eleitä, niin silloin annoin luvan. Ja se olikin ainut kerta.
Ja joskus saatettiin ihmisten kanssa pysähtyä juttelemaan, jos kysyivät esim. rotua ja kysyivät että saako sitä tervehtiä. Silloinkin tervehtiminen tapahtui minun luvalla, koiran siis piti rauhoittua, ennen kuin se meni ihmisen luokse. Ja jos ihminen ei tätä ymmärtänyt selittämisestä huolimatta, me jatkettiin matkaamme saman tien, eikä jääty siihen katsomaan sitä villitsemistä. Ja sitten olinkin tympeä ja ylimielinen, joka ei edes halua koirastaan kilttiä. :'D
Nykyään tuo on onneksi niin iso (ja pelottava?), että hyvin harva enää tulee luvatta iholle asti. Ja ohitustilanteissakin kierretään sieltä kymmenen metrin päästä, jos ei ole mahdollista muuttaa reittiä kesken kaiken. Mikä sinänsä ärsyttää, mutta toisaalta myös huvittaa. Edellinen koirani taas aikuisena ei välittänyt vastaantulevista yhtään mitään vaan touhusi omiaan ojassa/tien laidassa - mutta koska se oli selkeästi aikuinen eikä "söpö" (oli pienikokoinen molossityyppi), niin eipä kyllä kertaakaan tullut tilannetta, että joku olisi päästänyt koiransa lähelle tai tullut itse siihen. Paitsi kerran yksi juoksulenkillä ollut täti pysähtyi juttelemaan, kun hänellä oli itsellään samanrotuinen koira.
Jännä juttu sinänsä on ollut, että sekä edellisen että nykyisen koiran aikana (jopa silloin, kun tämä oli pentu) LAPSET ovat olleet kaikkein järkevimpiä toimijoita. Ovat rauhallisesti kävelleet lähemmäs ja kysyneet, saako koiraa silittää. Jos olen sanonut, että sopii, mutta vasta luvan kanssa ja että kun koira on rauhoittunut, niin ovat kiltisti odottaneet ja tulleet sitten vasta lähelle, kun minä olen sanonut, että nyt saa tulla. - seiskari
Keltaisesta nauhasta pitäisi tehdä paikallislehtiin ja radioon juttua, niin asia tulisi laajemmin tunnetuksi. Tietenkin pitäisi ilman muuta olla selvää ettei vieraan koiran lähelle mennä, ainakaan ilman lupaa, mutta kun se todellisuudessa ei näytä niin olevan.
En nyt halua tästä mitään "isot vastaa pienet" inttämistä, mutta on kyllä sanottava, että liian usein ne lähelle tulevat räksyttäjät ovat pieniä koiria kelahihnassa. Omistaja saattaa olla uppoutunut kännykkäkeskusteluun tai on muuten vaan täysin välinpitämätön ja koira huitelee hihna pitkällä hyppien vastaantulevia koirakoita päin. Itsellä ollut koira useita vuosia ja tämä on minun kokemukseni lenkkeilystä koiran kanssa. Jos asiasta huomauttaa vastaukset vaihtelevat tyhjästä toljotuksesta haistatteluun ja outoihin puolusteluihin, joita en enää edes muista, mutta mitään järkevää syytä tuollaiseen käytökseen ei ole. Omistajan taholta siis. Pidä koira lyhyellä ohituksissa, jos se ei kerran osaa kulkea häiritsemättä vastaantulevia koiria. Äläkä päästä hihnaa löysälle heti ohituksen jälkeen, jolloin se omasi ryntää sen juuri ohitetun koiran persuksiin. Sellaisesta harva koira tykkää.
Tämä tuntuu olevan yksi näitä koiranomistajien ikuisuusongelmia, jotkut eivät vaan välitä toimia vastuullisesti ja se riepoo meitä, jotka olemme kouluttaneet koiramme ja toivomme saada lenkkeillä rauhassa.
Toinen ikuisuusongelma on kakkojen korjaaminen kaupungissa. Joillekin se tuntuu olevan kertakaikkisen ylivoimaista ja kaikki korjaamattomat kikkareet näyttävät olevan pikkukoirien jäljiltä. Ainakin tässä kaupungissa on tarpeeksi roskiksia, että sitä ei voi käyttää tekosyynä ja ainahan on sitten se oman kotitalon roskis, jonne sen pussin voi kiikuttaa. Ja muovipussit ei paljoa taskussa paina, niitä voi olla vaikka useampi varalla. No, meni nyt vähän sivuun aloituksen aiheesta, mutta hyvä tästäkin on puhua, kun kerran ongelma on aina vaan olemassa. mokoma nauha on liian pieni, eihän se edes näy kovin kauas. Ja nauhan pysyminen sopivalla korkeudella hihnassa... vähän niin ja näin, ellei lyö niitillä kiinni.
Olemme käyttäneet heijastinliiviä ruuhkaharjoituksissa ydinkeskustassa: koirattomatkin näkevät ja ymmärtävät paremmin sanomattakin ettei tarvise tulla liki tai kysymättä lääppimään. Siis ymmärtämättömien koirankusettajien lisäksi myös aikuiset ihmiset ovat niitä jotka lupaa kysymättä ja täysin arvaamatta koskevat koiraan.- Minä ja koirani
Pitäisi saada useammalle tieto tuosta, olisi kyllä kätevä niin ei tarvitse kytätä että loikkiiko puskan takaa väkisin moikkaajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354573- 553155
- 302853
- 562758
- 62370
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542165- 151579
- 171564
- 161494
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….71484