Kuinka tarkka lähtöselvitys?

Irmeli64v

Olen 64v mummeli, ja olen lähdössä syksyllä tapaamaan tytärtäni Espaniaan lentäen ensimmäistä kertaa.

Ilmeisesti lentoasemalle pitää ensimmäisenä mennä lähtöselvitykseen, jossa pitää viranomaisille kertoa miksi lähtee ja matkalle ja minne ja kenen luokse.

Onko tälle virkailijalle kerrottava ihan kaikki? Pitääkö antaa tyttäreni osoite siellä Espaniassa?

Jos tässä lähtöselvityksessä unohtaa kertoa jotain oleellista, voivatko he perua matkalle lähdön?

11

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisumit kuntoon

      Kyllä voivat perua matkasi.
      Onko sinulla viisumi varmasti sekä tarpeeksi pesetoja,sillä niitä kysytään espanjassa maahan saavuttaessa.
      Jos mokaat niin se oli sitten ensimmäinen ja viimeinen yritys päästä ulkomaille.
      Mikäli et palaa matkaltasi takaisin,niin suomessa olevat omaisesi joutuvat kärsimään ja vaikkapa soperiaan karkoitetuksi.
      Miten tyttäresi on päässyt espanjaan,loikkasiko hän sinne jollain matkalla vai onko siellä töissä neuvostoliiton vakoilijana?

      PS. Irmeli.....miksi sä jo 64 vuotiaana matkustelet? Sulla on vielä työvelvoitetta jäljellä.

    • ei ongelmia11

      No, en tiedä onko tämä joku vitsi vai ei, mutta sitä ainakin tuo yllä oleva kommentti on, joten sitä on turha kuunnella, jos mummeli kaipaa oikeasti apua.

      Espanja on Euroopan sisällä, joten sinne ei henkilötodistusta (passi paras) tarvitse. Virkailija ei kysy matkan syytä samasta syystä. Lähtöselvityksessä annat koneeseen menevät matkatavarat ja he varmistavat paikkasi koneessa. Mitään ei ole pakko kertoa, eivätkä kyllä ystävällisyyttään kummempaa sitä edes kysele. Et voi sanoa tai olla sanomatta mitään, mikä voisi vaarantaa matkan, eikä osoitetta tarvitse antaa. Kannattaa kuitenkin liittää matkatavaroihin osoite, missä aiot matkallasi yöpyä, siltä varalta että matkatavarat jäävät koneen kyydistä ja ne pitää kuskata myöhemmin sinulle kohteeseen. Virkailijat eivät voi perua matkaasi, ellet sitten myöhästy lähtöselvityksestä tai sen jälkeen vielä koneesta.

      En tosissaan käsitä mitä intoa yllä olevan vastauksen laatijat saavat tuollaisesta lannasta. Meitä on moneksi.

      • Höpinää

        Ensimmäinen vastaus oli hauska, ja juuri sellainen jonka aloituksena oleva typerä provo ansaitsee.

        Ei yksikään 64-vuotias kutsu itseään "mummeliksi". He ovat usein vielä täysillä työelämässä ja muussakin elämässä mukana. Muutenkin aloitus on selvääkin selvempi keksitty höpinä, jonka ainoa tarkoitus on saada keskustelua aikaan.

        Jos tämä "Irmeli" todellakin olisi oikeasti olemassa ja matkustamassa, niin kyllä hänen tyttärensä olisi se jolta hän ensimmäisenä kysyisi miten lentokentällä toimitaan!


    • ENSIMMÄISEKSI AUTOMAATILLE TEKEMÄÄN LÄHTÖSELVITYSTÄ ELI CHECK-IN PROSESSIA...SAAT KONEESTA BOARDING CARDIT JA TARRAT MATKALAULLUJA VARTEN...


      SEN JÄLKEEN VIEMÄÄN MATKALAUKUT BAGGAGE LUUKULLE


      JA SEN JÄLKEEN BOARDING KORTTIEN KANSSA PASSINTARKASTUKSEEN,,,,


      JOS ET OSAA KYSYÄ NEUVOA LENTOKENTTÄ INFOSTA

      OLE AJOISSA LENTOKENTÄLLÄ 2 TUNTIA ENNEN LÄHTÖÄ

    • Irmeli64v

      Kyllä minä mummeli oon, ensimmäinen lapsenlapsi on jo 9v, ja siitälähtien oon mummeli ollu.

      Kiitoksia vaan neuvoista, täältä Tuupovaarasn peräkyliltä ei nyt vaan joka hömpötykseen lentämällä mennä. Että passikin pitää vielä hommata, no nimismiehen puheille sitä pittää sitten mennä.

      Ja sinulle justers, ei tarvihe huutaa, vaikka oon vanha, niin näen kyllä lukee pienillä puhuttua tekstiä !

      • pööpilö

        Peukku nous ihan helvetin hyvin keksityn peitetarinan johdosta...


      • jaajosataa
        pööpilö kirjoitti:

        Peukku nous ihan helvetin hyvin keksityn peitetarinan johdosta...

        Lisäks kukaan 64-vuotias ei käytä huutomerkkejä, eikä yhdistä isolla kirjoittamista huutamiseen


    • sdfsdtg

      Ainut mitä tarviit on passi ja hammasharja ja niistäkin tiskillä kysytään vain ensimmäistä. Tosin useimmiten nykyään lähtöselvitys tehdään kotona tietokoneelta tai kentällä automaatilla. Boargingpassia eli maihinnousukorttia kysytään turvatarkastuksessa ja koneeseen noustessa.

    • Irmeli Tuupovaara

      Toi Tuupovaara heitto jo kertoo että toi Irmeli-Mummeli on täyttä mielikuvituksen tuotetta ja huonoa sellaista.
      Mitäköhän se mummeli sieltä "nimismiehen" luota hakee...sakot pontikan keittämisestä?
      Kiva että mummeli kuitenki osaa käyttää nettiä ja osannut hommata tietokoneen ja nettiliittymän :D

    • webcam

      meidän perheen mummo - äitini - ei omista passia eikä osaa käyttää tietokonetta, mutta yksi tuttavamummo (85 täyttänyt) matkustelee, viimeksi oli Kiinassa ja käyttää tietokonetta, skypettelee ja nettikameraa käyttää kun lastenlasten kanssa juttelee. On toi mummeli vähän keksitty kun ei muka tiedä mistään mitään mutta verkossa pyristelee.

    • huhhei!

      KGB tietää susta jo kaiken. Kohta tulee Rimma Salonen ja Johan Bäckman ja Vladimir Putin ja kenraali Makarov vaatimaan Venäjälle oikeuksia, kun suomalainen kehtaa matkustaa Espanjaan eikä itäiseen kommaripaskalandiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4639
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2312
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      426
      1997
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1545
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1087
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe