Presidenttimme ei ole kulttuurivihamielinen ateisti:
"Niinistö kertoi, että paras hetki Sastamalan vierailun aikana oli kirkko ja sen maalaukset."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288480965755.html
Presidentti arvostaa kirkkoa ja taidetta
24
74
Vastaukset
- mistärevit
ja mistähän päättelit ettei Niinistö ole ateisti? sen tuosta voi päätellä ettei ole kulttuurivihamielinen mutta uskonnollista statusta tuosta ei voi päätellä.
- näin on
Niinistön velikin on uskossa
- Ingenjör_81
- Jeesus on Jumalan Poika. Usko ja rukous tulevat herkemmin mieleen silloin, kun on hankalaa, mutta ihminen on epäkiitollinen. Kun menee hyvin, niin nämä kysymykset tahtovat jäädä taka-alalle, muotoili Niinistö.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/2153/niinisto_rukoilee_hankaluuksissa_haavisto_pohdiskelee
Myös PS, KD ja Keskusta ovat kristittyjen uskovien johtamia. - Ingenjör_81
Ingenjör_81 kirjoitti:
- Jeesus on Jumalan Poika. Usko ja rukous tulevat herkemmin mieleen silloin, kun on hankalaa, mutta ihminen on epäkiitollinen. Kun menee hyvin, niin nämä kysymykset tahtovat jäädä taka-alalle, muotoili Niinistö.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/2153/niinisto_rukoilee_hankaluuksissa_haavisto_pohdiskelee
Myös PS, KD ja Keskusta ovat kristittyjen uskovien johtamia.Ilmeisesti pari marxilaista globalistia painoi miinusta. =p
- Hale¬
Niinistö on ateisti.
- kaukana siitä
Ei ole.
- kokoomusvelho
kaukana siitä kirjoitti:
Ei ole.
Ei, niin Niinistö palvoo saa tanaa.
- Hyvä pressa !
" Niinistö on ateisti. "
En ole kenenkään ateistin kuullut sanovan: JEESUS ON JUMALAN POIKA ! Oletko sinä ? Niinistö sanoin niin !
Niinistö ei muutenkaan ole järjellä pilattu. Etelä-Suomessa kun tapahtui perhesurmia, niin Niinistö kuulutti mielenterveyspalveluihin nopeampaa hakeutumista. Niinistölle ei tullut mieleen, että ei Etelä-Suomessa saa apua kuin pitkällä jonottamisella...Siellä on tapahtunut useampi kuin yksi murha sen vuoksi, että ei ole saanut hoitoa pyynnöstä huolimatta.
- Hyvä Niinistö!
Kyllä taas ateisteja harmittaa ja yrittävät vääntään ateistiksi Niinistönkin. Toiveet ja unelmat muodostavat ateistin todellisuuskuvan. Herätkää todellisuuteen, ateistit!
Niinistön laskisin nimikristityksi. Hänhän kannattaa eutanasiaa perusteellisen arvokeskustelun jälkeen, sekä nykymuotoista aborttilakia. Lisäksi hän ei olisi liittämässä tämänpäivän Suomea Natoon.
- Yhyy haahhhaa
ikiateisti kirjoitti:
Niinistön laskisin nimikristityksi. Hänhän kannattaa eutanasiaa perusteellisen arvokeskustelun jälkeen, sekä nykymuotoista aborttilakia. Lisäksi hän ei olisi liittämässä tämänpäivän Suomea Natoon.
Hahhaaa. Vai eutanasialla ja aborttikannoilla ratkaistaan kuka on nimikristitty. Kun ateisti rajaa uskovan mahdollisimman kapeasti (lähinnä kai KD-porukoihin) voi kuvitella että ateisteja on pilvin pimein. Voi voi, miten pimeä on ateistin pää! Itkisinkö vai nauraisinko? Taidan tehdä molemmat!
Yhyy haahhhaa kirjoitti:
Hahhaaa. Vai eutanasialla ja aborttikannoilla ratkaistaan kuka on nimikristitty. Kun ateisti rajaa uskovan mahdollisimman kapeasti (lähinnä kai KD-porukoihin) voi kuvitella että ateisteja on pilvin pimein. Voi voi, miten pimeä on ateistin pää! Itkisinkö vai nauraisinko? Taidan tehdä molemmat!
Yhyy haahhhaa
2.7.2012 15:23
>>>Vai eutanasialla ja aborttikannoilla ratkaistaan kuka on nimikristitty.>Kun ateisti rajaa uskovan mahdollisimman kapeasti...voi kuvitella että ateisteja on pilvin pimein.- ¶
ikiateisti kirjoitti:
Yhyy haahhhaa
2.7.2012 15:23
>>>Vai eutanasialla ja aborttikannoilla ratkaistaan kuka on nimikristitty.>Kun ateisti rajaa uskovan mahdollisimman kapeasti...voi kuvitella että ateisteja on pilvin pimein.Viimeisimmän tutkimusten mukaan alle 27% uskoo jumalaan.
¶ kirjoitti:
Viimeisimmän tutkimusten mukaan alle 27% uskoo jumalaan.
¶
3.7.2012 05:48
>>>Viimeisimmän tutkimusten mukaan alle 27% uskoo jumalaan.Kokoomuksen puoluekokous on hyväksynyt aloitteen tunnustuksellisesta uskonnonopetuksesta luopumisen puolesta.
Varsinais-Suomen Kokoomusnuoret oli tehnyt aloitteen uskontotietoon siirtymisen ja tunnuksellisesta uskonnonopetuksesta luopumisen puolesta.
Aloitteessa todetaan mm., että "ei ole koulun tehtävä kasvattaa lapsia kristityiksi, muslimeiksi tai hinduiksi".
Kokoomuksen puoluehallitus esitti aloitteen hyväksymistä.
Puoluekokouksessa aloitteesta käytiin tasainen äänestys, jossa puoluehallituksen kanta vei voiton.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=32680:kokoomus-haluaa-eroon-tunnustuksellisesta-uskonnonopetuksesta&catid=2:kotimaa&Itemid=4
Yleissivistys ei ole kirosana...
- FUCKIFUU
Niinistö on uskovainen ja oikeistolainen. Mutta hän ei ole konservatiivi eli Niinistö puoltaa naisten oikeutta abortteihin ja ymmärtää eutanasian tarpeellisuuden terveille konservatiiveille.
NATOA Niinistö kannattaa koko sydämestään. Niinistö palvoo NATOA enemmän kuin Jehovaa.
Niinistö on koko Suomen historian surkein presidentti.- ei_natolle
NATOn logossa on hakaristi
- Hohhoijaa
Jaa, ateistit yrittää vääntää tästä natokeskustelua, kun eivät saa väännettyä Niinistöstä ateistia. Säälittävää.
Itse en ateistina kannata Suomessa asevelvollisuutta, enkä ole suurin kiihkomielinen viemään Suomea Natoonkaan, vaikka siitä lopulta Suomessa hyötyä olisikin, koska suurin osa Euroopan valtioista kuuluu siihen Natoon lukuunottamatta Venäjää, Ruotsia, Suomea, Irlantia jne.
Suomessa parasta ois vapaaehtoinen asepalvelus (tai siihen ringastettava palkka-armeija), jota Suomessa asevelvollisuutta nimitetään kun suurin osa asevelvollisista suorittaa sen asepalveluksen ja loput ottavat C-paperit tai suorittavat sivarin!! Se on mielestäni kaukana vapaaehtoisesta asepalveluksesta, kun pakottamalla annetaan vaihtoehdoksi esim. sivari.
- stuatu
Minäkin arvostan taidetta. Monet uskovaiset eivät. Eläköön Harro Koskinen (ja Kalervo Palsa.)
En arvosta taas ateistina Guggenheimia, joka oltais rakennettu kaikkien suomalaisten verorahoista! ;) Sinne Guggenheimiin pääsisi lopulta vain rikkaat ja kristityt! Eikö niille riitä jo kirkot ja alttaritaulut??
- stuatu
ateisti1982 kirjoitti:
En arvosta taas ateistina Guggenheimia, joka oltais rakennettu kaikkien suomalaisten verorahoista! ;) Sinne Guggenheimiin pääsisi lopulta vain rikkaat ja kristityt! Eikö niille riitä jo kirkot ja alttaritaulut??
Mäkin epäilen Guggista. Ois voinu tulla floppi ja sit muun taiteen rahoitus ois ollu pahassa jamassa.
Kyl Pekka Haavisto olisi ollut parempi siinäkin suhteessa, että ois arvostanut kumpaakin, mutta kristityt eivät taas häntä koska on homo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu751738- 591698
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3321439Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1681419Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle671280Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1081259Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä621107- 601099
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin971043Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä57980