dinosauruksia ei ole koskaan ollut olemassa

ei_dinoja

27

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hienoa satiiria mutta oikeat hihhulit luulevat dinojen eläneen ihmisten keskuudessa ja ihmisten mm. ratsastaneen dinosauruksilla. Jumala kuitenkin vihasi dinosauruksia kun eivät mahtuneet arkkiin :(

    • jopas jotain

      No aika paljon itseään täytyy pettää jos ei usko dinosauruksia olleen olemassa. Onhan niistä löydetty kokonaisia luurankojakin.

      Se, että lähes kaikista asioista on olemassa huijauksia ei tee itse asiasta tyhjää. Onhan taitelijoidenkin maalauksista väärennöksiä eikä se tarkoita ettei ole olemassa taiteilijan tekemiä alkuperäisiä teoksia.

    • hahx

      dinosauruksia alkoi "olla olemassa" vasta 1800-luvulla, sitä ennen niitä ei ollut - yhtäkkiä alkoikin olla

      • No hahhah

        LIsää otuksia joita ei ole:

        http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-1288475233649.html

        Vai muka jättihämähäkki, sininen keisariskorpioni, ongenkoukkumuurahainen, lehtihäntälisko, riikinkukkoheinäsirkka ja keuhkoton ET-salamanteri? Niitä ei ollut olemassa vielä 10 vuotta sitten ja nyt yhtäkkiä alkaakin muka olla olemassa?

        Hahx!


      • 1600-luvulla

        "Oxfordin yliopiston kemian professori Robert Plot julkaisi jo vuonna 1676 kuvauksensa Englannin Cornwallista löydetystä dinosauruksen luusta."

        Kyseinen luu oli osa Megalosauruksen reisiluuta.


      • 33
        No hahhah kirjoitti:

        LIsää otuksia joita ei ole:

        http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-1288475233649.html

        Vai muka jättihämähäkki, sininen keisariskorpioni, ongenkoukkumuurahainen, lehtihäntälisko, riikinkukkoheinäsirkka ja keuhkoton ET-salamanteri? Niitä ei ollut olemassa vielä 10 vuotta sitten ja nyt yhtäkkiä alkaakin muka olla olemassa?

        Hahx!

        Tämä kreationistinen erikoisuus hyönteisistä lienee se kaikkein ihmeellisin:
        http://sciencereligionnews.blogspot.fi/2009/02/evolution-of-harun-yahyas-atlas-of.html


    • Nuorateisti

      Siinähän uskot, nuija.

    • tirsk!

      Älä nyt ainakaan julkisella paikalla oikeassa elämässä mene tuollaista laukomaan. Netissä anonyyminä ilman naamaa se on eri asia. :D

    • 33

      Eihän tämä ole edes hulluimmasta päästä. Onhan Englannissa se litteän maan seurakin voimissaan.

    • Antievo

      On kait niitä dinosauruksia ollut olemassa, mutta minkä näkösiä ja mitä ne on syönyt oikeasti. Niin sitä ei taideta varmasti ikinä tietää. Kuvitellaan kyllä, ja esitetään se faktana.
      Se on vähän niinkuin tuo ihmisen apinasta kehittymis oppi, että koska ne apinat sitten lopetti sen kehittymisen ihmiseksi. Ja jos ne vieläkin kehittyy ihmiseksi niinkuin voisi olettaa. Tuleeko sille puussa kehittyneelle "pikku ihmiselle" ongelmia koulussa tuon kielen kanssa. Taitavat passittaa hänet heti lastenkotiin, kun ei vanhempia löydy.
      Ei niitä noita maalla käveleviä kalojakaan ole viimeaikoina nähty, nekään ei vissiin kasvata enään jalkoja. Ja tais ne banaanikärpäsetkin kumminkin jäädä kärpäsiksi kaikkien risteytyksien jälkeen. Ei oo näkynynnä banaanihevosta tai banaanikoiraakaan.
      Kylläse tuo limalönttikin tahtoo tuohon pihalle kuivua, esiitä senkummenpaa oo syntynyt ainakaan vielä ja tunnin päästä se on haihtunut. On se ollut eri löntti ennen se limalöntti ko se on miljoonia vuosia kehittynyt ja nysse makkaa tässä sohovalla yli yheksänkymmentä kilosena.
      Että kaikkea se tyhmyys viisailla teetättää

      • 33

        "Se on vähän niinkuin tuo ihmisen apinasta kehittymis oppi, että koska ne apinat sitten lopetti sen kehittymisen ihmiseksi"

        Englannista muutettiin Amerikkaan runsain joukoin menneinä vuosisatoina. Miten ihmeessä Englannissa vielä asuu ihmisiä?


      • No juu ei

        "kait niitä dinosauruksia ollut olemassa, mutta minkä näkösiä ja mitä ne on syönyt oikeasti. Niin sitä ei taideta varmasti ikinä tietää"

        Kyllähän se purukalustosta näkyy, mitä käyttää ravinnokseen. Kasvissyöjillä on kasvissyöntiin sopivat hampaat ja lihansyöjillä lihansyöntiin sopivat, minkä saman asian näkee nykyisistäkin elävistä. Tyrannosauruksen hampailla ei syödä ruohoa eikä lehtiä, eikä metsäkauriin hampailla raadella irti lihanpaloja ruhosta. Kun taas kaikkiruokaisilta löytyy monenlaisiin ja erilaisiin tarpeisiin sopivaa hammasta. Dinosauruksien purukalustoa on löytynyt runsaasti.

        "Se on vähän niinkuin tuo ihmisen apinasta kehittymis oppi"

        Ei ole sellaista oppia, kannattaisi opetella edes perusasiat vähän paremmin.

        "Ei niitä noita maalla käveleviä kalojakaan ole viimeaikoina nähty"

        On niitä, se että sinä et sitä tiedä kertoo jotain vain sinusta.

        http://tieku.fi/kysy-meilta/kuivalla-maalla-kayvat-kalat
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Liejuryömijät
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiktaalik_roseae

        Niin, mikäänhän ei muutu eikä kehity, tietenkään. Kenguru on luotu loikkimaan, eikä koskaan esimerkiksi kiipeile puissa, eihän? Paitsi jos joutuukin elämään aavikon sijaan viidakossa, jossa on vähän pakko kiivetä, kun ravintoa ja suojaa löytyy parhaiten latvustosta.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Puukengurut

        Kaikkea se tyhmyys ja tietämättömyys ja sivistymättömyys tosiaan teettää. Uskotaan Noan arkkiin ja muihin lapsellisiin satuihin, jotka naurattavat ekaluokkalaistakin.


      • Ei onnistu

        Tästä aihesta on turha yrittää vääntää parodiaa.


      • Ei onnistu kirjoitti:

        Tästä aihesta on turha yrittää vääntää parodiaa.

        Totta, sillä sitä parodiaa on mahdotonta erottaa aidosta. Youtubessa on pari ateistia, jotka parodioivat tällä ja ovat saaneet jopa uskovaisia faneja, jotka kuvittelevat heidän olevan aitoja.


      • dikduk

        Apinoilla ja ihmisillä on ollut jokin yhteinen kantamuoto, toisesta kehittyi eri apinalajeja ja toisesta ihmisiä, ihmisiäkin on ollut ueseita eri lajeja vaikka nyt onkin enää yksi.
        Tosin osassa meistä on toisenkin ihmislajin, Neanderthalinkin ihmisen perimää, lajimme yksilöitä oli jossain vaiheessa Neanderthalilaistenkin kanssa sillai...
        Tosissasi et varmaan ollut , kirjoituksesi "asia"sisältö oli sitä tasoa.


      • Uskonvelli
        gloriana_demeter kirjoitti:

        Totta, sillä sitä parodiaa on mahdotonta erottaa aidosta. Youtubessa on pari ateistia, jotka parodioivat tällä ja ovat saaneet jopa uskovaisia faneja, jotka kuvittelevat heidän olevan aitoja.

        Minäkin olen huomannut, että uskishörhöjen höpinöitä on mahdotonta vetää niin överiksi parodialla, etteikö joku uskis ihan tosissaan uskoisi siihenkin.

        Ei kai ole olemassakaan mitään niin idioottimaista asiaa, etteikö uskova voisi siihen ihan sokeasti uskoa, kunhan luulee että asian kertojana on joku uskonveli.

        Sinänsä jos ottaa raamatun sadut puhuvine aaseineen ja Noan arkkeineenkin ihan totena kirjaimellisesti, niin sen typerämpää on jo aika vaikeaa keksiäkään.


    • Humanistisest

      Usko Raamattuun saa aikaa ihmeellisiä asioita. Vielä paljon ihmeellisempää on, että valtio ja kunnat tukevat sitä. Uskonnon opetus päivähoidossa ja koulussa ja armeijassa tulisi lopettaa. Uskonon vapus toki, mutta myös uskonnottomien omantunnon vapaus. Ja yhdenverainen kohtelu. Uskonnon suosiminen valtion ja kunnan toimesta lopetettava.

    • Antievo

      No muuttiko ne kaikki englantilaiset sinne väi jäikö osa kotimaahansa. Minäpä teen rohkean arvauksen OSA JÄI, mutta niitä englantilaisia on muuttanut sinne jälkeenpäinkin.
      Olen ilmeisesti sen verran hidas etten hokaa nyt sinun pointtiasi

      • Parempi vertaus on, että muut apina ja ihmisapina lajit ovat serkkujamme. Miksi serkkumme ovat vielä olemassa, eivätkä muutu meiksi?


    • Hahahahahaaa

      Koettakaapa limalöntistä apinaksi kehittyneet ihmisoliot miettiä mikä teistä tulee seuraavaksi. Saatta kymmenen pistettä jos arvaatte seuraavan kehitys asteenne.

    • Hahahahahaa

      Maata

      • Dino&Tino

        Kaikista meistä tulee myös uskovista.

        Ymmärrän toki, että uskova mielellään näkee päiväunia ja turruttaa kuolemanpelkoansa ajatuksella, että kuoleman jälkeen mukamiste vielä jonnekkin mennään. Sellaista kuin sielu ei ole olemassa, tiede on yrittänyt sitä etsiä satoja vuosia ja jos nyt ajatellaan kaikkia kuvantamis ja mittausmetelmiä mitä tänä päivänä on tarjolla ei tuon kuvan nappaamisen luulisi olevan suurikaan juttu.

        Ihminen keksii itselleen tarinoita selviytyäkseen ja luodakseen turvallisuutta itselleen.


      • ...
        Dino&Tino kirjoitti:

        Kaikista meistä tulee myös uskovista.

        Ymmärrän toki, että uskova mielellään näkee päiväunia ja turruttaa kuolemanpelkoansa ajatuksella, että kuoleman jälkeen mukamiste vielä jonnekkin mennään. Sellaista kuin sielu ei ole olemassa, tiede on yrittänyt sitä etsiä satoja vuosia ja jos nyt ajatellaan kaikkia kuvantamis ja mittausmetelmiä mitä tänä päivänä on tarjolla ei tuon kuvan nappaamisen luulisi olevan suurikaan juttu.

        Ihminen keksii itselleen tarinoita selviytyäkseen ja luodakseen turvallisuutta itselleen.

        Onko TIEDE yrittänyt etsiä sielua? Olisiko sinulla jotain lähdettä laittaa?


    • Ingenjör_81
      • aina samaa ...

        Olet niitä palstan kirjoittajiia joista paistaa tietämättömyys. Ja halu olla tietämättä.

        Postaat pitkiä lainausia joiden sisällöstä et usein taida ymmärtää murto-osaakaan puhumattakaan, että tuntisit evoluutioteorian alkeitakaan.

        eli sinä ainoastaan spammaat valmiiksi kirjoitettua kreationistien materiaalia.

        Ero teillä ja "evoluutikoilla" on se, että jälkimmäiiset tuntevat sekä kreationismia, että evoluutiota. Sinä et kumpaakaan. Siksi vaikutatte hiukan yksinkertaisilta, ette kykene keskusttelemaan lainkaan aiheesta. Vain spammaamaan valmiiksi kirjoitettua aineistoa.


    • Ottamatta mitenkään kantaa miltä sinun mielestä fossiilista otettu kuva näyttää ym. bulshittiä kommentoin itse uutista jonka linkkasit. Se että dinoilla olisi ollut höyhenpeite, ei hämmästytä minua yhtään, ovathan linnut dinojen sukulaisia, niissä on hyvin paljon samaa kuin dinoissa. :)

    • Kreatikot eivät ymmärrä koskaan todellisuutta, että ihminen ei ole ainut joka on tällä planetalla elänyt. Asiaa on tutkittu ja todettu että ihminen on elänyt todella pienen murto-osan siitä mitä maailma on syntynyt.
      Raamatun olisi tullut myöskin alussa selvittää, kuka loi Jumalan ja kuka loi muut planetat samaan aurinkokuntaa maapallon ja miksi niistä Raamattu ei kerro mitään. Sulle taitaa olla edelleenkin käsityksenä sekin, että aurinko kiertää maapalloa, eikä päinvastoin??!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1738
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1698
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      332
      1439
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      168
      1419
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1280
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1259
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      62
      1107
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1099
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      97
      1043
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      980
    Aihe